ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Poezi Islame

Shko poshtė 
AutoriMesazh
muslimone
Antar Fillestar/e
Antar Fillestar/e


Numri i postimeve : 62
Join date : 16/07/2010
Age : 30

MesazhTitulli: Poezi Islame    17.07.10 1:21

<BLOCKQUOTE class="postcontent restore ">
Besoni All llahun, dhe pendohuni!
Poezi IslamePer Pejgamberin Muhamed a.s

Jetim ti linde
dhe i tille u rrite
edukove njerez,
megjithese shkrim nuk dite.


Tek ti merrnin mesime
Qe kur ishe i ri
Tek ti linin thesaret
Se kishe besnikeri.


Kur arrite te dyzetat
Dihet mire se cfare ndodhi
Allahu i madheruar
Pejgamber ty te zgjodhi


Te ofruan ty pushetet
Por kete e refuzove
Te premtuan pasuri
perseri ti se pranove.


Me pas shume u torturove
Nga vendlindja u largove
Por edhe atje ku shkove
Thirrjen tende se harrove.


Ne medine u vendose
Nje xhami atje ndertove
Thirre njerezit ne besim
Edhe kurre nuk u dorezove


Kurre nuk the se u lodha
Gjithmone njerezit keshillove
Ne Islam i vellazerove.
Rrugen e drejte ju mesove


Bere njerezit qe te njohin
Allahun e Madheruar
I bere ata qe te kuptonin
Qellimin pse jane krijuar.


I tregove mbare botes
Se nje i bardhe dhe nje i zi
Nuk kane asnje ndryshim
Perve?se ne devotshmeri.


Nuk ndertove grada?ela
As organe te pajtimit
Por ndetove per te tere
Ndertesen e bukur te besimit.


Kjo keshtjelle qe ti ndertove
Sprishet prej shiut as prej dimrit
Ajo do te jete ne kembe
Deri ne diten e gjykimit.


Keshtjella qe ti ndertove
Nuk eshte prone e padishahut
Por ne te do te valevitet
Flamuri i njehsimit te Allahut.


Eshte Drite e Zotit

Ėshtė dritė e Zotit
Rrugėn na ndriēon,
Nga terri i kobshėm
Tė gjithėve na shpėton.

Mė e vleshmja dhuratė
Nga i madhi Perėndi,
Amanet i parė dhe i fundit
Pėr krijesėn njeri.

Qė nga hazreti Ademi
Njeri e pejgamber i parė,
Kjo e vėrtetė nga All-llahu
Pėrherė ėshtė shpallė.

Sa herė qė njeriu
Ėshtė tjetėrsuar,
Pejgamberi i kohės
E ka udhėzuar.

E ka udhėzuar
Njeriun e shkretė,
N’udhėkryqe tė jetės
Sa herė qė ka mbetė.

Nė formėn e pėrsosur
Kjo Fe e Vėrtetė,
Ju shpallė e plotėsuar
Tė Lavduarit-Muhammed.

Kėtė e dėshmon Kur’ani
Fjala e Perėndisė,
Tė vėrtetėn e plotėsuar
Qė ia shpalli njerėzisė.

Kush ėshtė besimtar
Le tė jetė krenar,
Aq mė tepėr vlen
Kur t’jetė atdhetar…!

La ilahe il-lall-llah
Muhammedur-resul-ullah.
Fjala e dėshmisė
Shenjė e dashurisė.

Rreze e jetės
Thelb’i sė Vėrtetės.
Gur’i besės
Shkėndijė e shpresės.

Dritė e amshuar
Zjarr i pashuar
Gjurmė ndėr shtigje
Urė ndėr brigje.

Dy emra nė fjali
Mė e shtrenjta stoli.
La ilahe il-lall-llah
Muhammedur-resul-ull-llah.

Adhurimi i Zotit
Zoti te krijoi , O njeri!
Te dha njefare lirie
qe te veprosh ti.

E pse behesh mosfalemderues
Ndaj All-llahut ?!..

Pse behesh mosfalemderues
Ndaj Tij..?!

Ai ta dha shendetin , para semundjes,
Jeten para Vdekjes,
Rinine para Pleqerise,
E kete duhet ta shfrytezosh ,
Dhe gjithmone All-llahun ta adhurosh .

Ai te udhezoi ty ,,,
Por t'i devijon,
Sa me shpejt Pendohu,
Qe mos te denohesh,

Po nuk u pendove ,
Atehere do te pesosh.
Ne diten e Gjykimit
Askush nuk do te ndihmoje
Do te shpetoje , vetem puna jote e mire,
Se ate dite nuk bene pune
Babai , e Nena
Por do te ndermjetesojne
per ty Veprat e tua.

Pra kete duhesh ta dish
Qe tani qe je i Ri ,
Qe te pendohesh sa me pare
O NJERI !
Meso mire c'ka te ka udhezuar ALl-llahu,
Degjo mire C'ka ka thene profeti Muhamed s.a.v.s
Vepro ate qe ta fitosh Xhennetin.

Atje do te gjesh prehje
E vec kenaqesi do kesh
E ne niametet e All-llahut do te gjeshe vetem Befasi,

All-llahu ka treguar
Edhe profeti Muhamed s.a.v.s na ka keshilluar
Xhenneti eshte Vendi ,
Qe as mendja nuk ta ka logjikuar , as zemra s'ka enderruar
Syri s' ta ka pare ,
E as veshi per te , kurre nuk ka degjuar,
E vetem Allahu saktesisht e di,
Pra , Ne te punojme
Jeten tone ta ndricojme ,
Me pune te mira , ne Ahiret te shkojme ,
Qe XHENNETIN ,me Meshiren e Allahut ta fitojme. (amin).
</BLOCKQUOTE>
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Poezi Islame
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Poezi dhe tregime Islame-
Kėrce tek: