ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 KUPTIMI DHE RĖNDĖSIA E HAXHXHIT

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: KUPTIMI DHE RĖNDĖSIA E HAXHXHIT   12.07.08 14:17

Duke u falur pesė herė nė ditė muslimani kthehet drejt Qabes e cila ndodjhet nė Meke e qė ėshtė simbol i ibadetit dhe xhamia e parė nė tokė nė tė cilėn , All-llahu xh.sh. ka urdhėruar t’i bėhet ibadet dhe tė lartėsohet Qenia e Tij.
Qabja ėshtė faltore e All-llahut xh.sh. tė cilėn sipas urdhėrit tė Tij, e ndėrtuan Ibrahimi dhe Ismaili alejhisselam qė tė jetė vend ku do tė tubohen njerėzit e tėrė botės...

“Shtėpia (xhamia) e parė e ndėrtuar pėr njerėz, ėshtė ajo nė Bekė (Mekė), e dobishme udhėrrėfyese pėr mbarė njerzėimin. Aty ka shenja tė qarta: vendi iIbrahimit, dhe kush hyn nė te, ai ėshtė i sigurt. Pėr hirė tė All-llahut, vizita e shtėpisė (Qabes) ėshtė obligim pėr atė qė ka mundėsi udhėtimi te ajo, e kush nuk e beson (ai nuk e viziton); All-llahu nuk ėshtė i nevojshėm pėr (ibadetin qė e bėjnė) njerėzit.”
(Ali Imran, 96-97)

Haxhxhi ėshtė udhėtim fetar dhe i vetmi ibadet, i cili lė gjurmėt mė tė ndėrshme nė shpirtin e muslimanit.
Haxhxhin i fshin mėkatet, i mbulon mangėsitė dhe i ndriēon anėt e errėta tė jetės sė njeriut.
Muhammedi alejhisselam thotė: “Kush e kryen haxhxhin nė rregull dhe pa gabime, bėhet i pastėr, sikur tė jetė i lindur nga nėna pėrsėri”.
Haxhxhi ka vėshtirėsi, tė cilat muslimani i tejkalon me njė kėnaqėsi tė veēantė, sepse ėshtė i vetėdijshėm se me kėtė shpreh pėrkulshmėri ndaj Zotit tė vet.
Haxhxhi ėshtė ushtrim pėr durimin e mundimeve dhe tė ngarkimeve, ndaj pėr kėtė arsye ėshtė pjesė pėrbėrėse e luftės nė rrugėn e Zotit.
Nė haxhxh tubohen me miliona muslimanė nga tė gjitha vendet e botės. Gjatė kohės sė haxhxhit tė gjithė njerėzit janė tė njėjtė: nuk ka dallim sipas racės, kombit, pozitės shoqėrore... Tė gjithėve u rri nė zemėr dhe nė gjuhė vetėm All-llahu ekber, Lebbejkall-llahumme lebbejk...
Pamja nė Arafat ėshtė e pashembullt. Pa mėdyshje ta pėrkujton Ditėn e Kijametit, qėndrimin dhe pėrgjegjėsinė para All-llahut xh.sh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
KUPTIMI DHE RĖNDĖSIA E HAXHXHIT
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shtyllat e fesė Islame :: Shkuarja ne Haxhxh-
Kėrce tek: