ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 DISPOZITAT DHE RREGULLAT E HAXHXHIT

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: DISPOZITAT DHE RREGULLAT E HAXHXHIT   12.07.08 14:17

Haxhxhxi si dhe detyrat e tjera kryesore islame, ka dispozitat dhe rregullat e veta tė bazuara nė Kur’an dhe Sunnet.

Farzet e haxhxhit janė:
- ihrami,
- qėndrimi nė Arafat – vukufi dhe
- tavafuz – zijare.

Ihrami ėshtė nijjeti, me tė cilin haxhiu fillon t’i kryejė ceremonitė e haxhxhit, me ēka disa gjėra i ndalohen edhe pse pėrndryshe i ka tė lejuara. Ihrami, gjithashtu, nėnkupton veshjen e dy ēarēafėve tė bardhė tė cilėt e mbulojnė pjesėn e sipėrme dhe tė poshtme tė trupit, ndėrkaq veshen menjėherė para shkuarjes pėr nė Meke, nė vende tė caktuara – mikate.
Ihram do tė thotė nėnshtrim i vetėdijshėm ca shtrėngimeve dhe kufizimeve gjatė kryerjes sė haxhxhit. Kėshtu, pėr shembull, pėr meshkujt ėshtė e ndaluar tė veshin tesha tė qepura, ta mbulojnė kokėn, tė rruhen, t’i presin thonjėt, tė gjuajnė, t’i shkatėrrojnė bimėt etj.
Ceremonitė e haxhxhit, pas veshjes sė ihramit, fillojnė me faljen e dy rekateve sė bashku me telbijen, qė shqiptohet kėshtu:
Lebbejkall-llahumme, lebbejk. Lebbejke la sherike leke lebbejk. Innel-hamde venni’mete leke vel-mulk. La sherike lek!
“Tė pėrgjigjem, o Zot, tė pėrgjigjem. Vetėm Ty tė pėrgjigjem, Ti s’ke shok. Ēdo lėvdatė, mirėsi dhe fuqi vetėm Ty tė takon! Sepse Ti s’ke shok!”
Pas ardhjes nė Meke, kryhet tavaful-kudumi shtatė rrotullime rreth Qabes, e pastaj sa’ji – ecja mė tė shpejtė ndėrmjet dy kodrinave – Safasė dhe Merves – po ashtu shtatė herė.
Ditėn e nėntė tė Dhulhixhxhes (nė prag tė Bajramit tė Kurbanit) bėhet vukufi – qėndrimi nė Arafat afėr Mekes.
Nė Arafat, nė kohėn e drekės, falen bashkė dreka dhe ikindia, e pastaj haxhinjėt pas pėrendimit tė diellit shkojnė nė Muzdelife, ku gjithashtu, falin akshamin dhe jacinė duke i bashkuar kėto nė kohėn e jacisė.
Me ardhjen nė Mine, nė afėrsi tė Mekes, haxhinjėt e kryejnė njėrin nga vaxhibet e haxhxhit – hudhjen, gjuajtjen e guralecave – gurėzim simbolik i shejtanit, e pastaj sipas nevojės e bėjnė edhe therrjen e kurbanėve.
Pas kėtyre ceremonive haxhinjėt kthehen nė Meke, ku e kryejnė farzin e fundit tė haxhxhit – tavafuz-zijaren – shtatė rrotullime rreth Qabes.
Pas kryerjes sė kėtij farzi, haxhinjėt lirohen prej tė gjitha ndalesave tė ihramit, pėrveē marrėdhėnieve intime me gratė e tyre.
Gratė gjatė kryerjes sė haxhxhit veprojnė si edhe meshkujt, pėrveē qė kanė disa lehtėsime, tė cilat mund t’i kryejnė:
- mund ta mbulojnė kryet,
- mund tė veshin ihrame tė qepura dhe veshje tė tjera tė pėrshtatshme dhe tė pranuara me Sheriat,
- nuk do tė qethen, por vetėm do t’i presin pak flokėt,
- nuk do tė ecin me tė shpejt rreth Qabes dhe nė sa’j etj.

Pas kryerjes sė tavaful-veda’it, rrotullimit lamtumirės rreth Qabes, haxhxhinjėt i pėrfundojnė ceremonitė e haxhxhit.

Vaxhibet e haxhxhit janė:

- qėndrimi nė Muzdelife,
- sa’ji ndėrmjet Safasė dhe Merves,
- remj-gjuajtja e guralecave nė Mine,
- tavaful-veda’i – tavafi lamtumirės (pėrveē mekasve),
- rruarja e kokės ose qethja, dhe prerja e thonjve...

Sunnetet e haxhxhit janė:

- falja e dy rekateve nafile me rastin e veshjes sė ihrameve nė mikat,
- larja nė mikat,
- veshja e dy ēarshafėve tė bardhė – ihrameve,
- leximi i telbijes – Lebbejke...
- ndarja e lėmoshės mė me shpirtmadhėsi.


Kefaretet

Meqė ekziston njė sėrė ritesh tė pėrcaktuara dhe shtrėngimesh, ekziston edhe mundėsia qė disa prej tyre tė shkelen me qėllim ose pa qėllim, pėr ēka ėshtė i pėrcaktuar kefareti – shpagimi, i cili pėrbėhet nga therrja e kurabanit – devesė, dashit, ose nga ndarja e lėmoshės, varėsisht nga pesha e kundėrvajtjes qė ėshtė bėrė. Pėr disa kundėrvajtje haxhxhin duhet pėrsėritur
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
DISPOZITAT DHE RREGULLAT E HAXHXHIT
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shtyllat e fesė Islame :: Shkuarja ne Haxhxh-
Kėrce tek: