ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Anijet "FreeGaza" afėr nisjes

Shko poshtė 
AutoriMesazh
spy
Antar Fillestar/e
Antar Fillestar/e


Numri i postimeve : 30
Join date : 13/07/2008

MesazhTitulli: Anijet "FreeGaza" afėr nisjes   03.08.08 16:21

Dy anije me aktivistė nga 17 vende do ta lėnė ishullin Mediteran tė Qipros javėn e ardhshme pėr nė Gaza qe tė provojnė tė thyejnė bllokadėn e territorit Palestinez nga Izraeli, thonė organizatorėt.

Kjo lėvizje shpreson se anijet, tė cilat duhet tė nisėn me 5 Gusht me 40 persona nė to, do tė jenė nė qendėr tė vėmendjes te 1.4 milion Palestinezeve qe janė nė gjendje tė vėshtirė pėr shkak tė mungesės se ēdo sendi duke filluar prej karburanteve e deri nė ushqime, pas masave tė ndėrmarra nga shteti Jehud.

Izraeli largoi trupat dhe kolonėt e tyre nga Gaza nė 2005 por ka shtrėnguar sigurinė nė kėtė vend prej se Hamasi morri nė dorė qeverisjen nė kėtė vend nga forcat e Mahmud Abazit.

"Ne dėshirojmė tė hapim Gazėn nga ana e pakufizuar nė ujėrat internacionale" thotė Paul Larudi gjatė njė interviste ne Athinė.

Kjo organizatė thotė se nuk kanė paralajmėruar autoritete Izraelite pėr kėtė plan dhe janė tė pėrgatitur pėr rezistencė si dhe pėr injorim tė tyre.

Zėdhėnėsja e ambasadės Izraelite nė Athinė nuk kishte ndonjė koment pėr kėtė.

Ujėrat e Gazės janė tė patrulluara nga marina Izraelite.

"Ne jemi aktivistė tė tė drejtave tė njeriut e jo martirė" thotė Greta Berlin njė prej aktivisteve. "Shumė nga ne jemi veēse tė plagosur nga Izraeli, jemi rrahur, jemi mbushur me gazė lotsjellės, por prapė se prapė jemi tė gatshėm tė shkojmė.

Nė mes tė kėtyre qė do tė udhėtojnė nė kėto dy anije do tė jetė njė 84 vjeēare qe ka mbijetuar Holokaosin, njė motėr nderi Katolike, dhe kunata e ish kryeministrit britanik Toni Bler.

Dy qytetarė Izraelitė planifikojnė tė udhėtojnė edhe pse janė tė dėnuar me burg nėse gjenden nė Gaza nga ligji Izraelit, thotė Larudi.

Dy anijet do tė sjellin ushqim, pajisje medicinale, si dhe ndihmė tė parė pėr fėmijėt Palestinezė.

Do tė kthejnė nė Gaza disa tė larguar nga Gaza si dhe shpresojnė tė kthejnė prapa shtatė persona.

Palestinezet me viza qė studiojnė nė SHBA nė qoftė se ndalohen planifikojnė tė kthehen ne Qipro dhe te provojnė pėrsėri.

"Jemi tė gatshėm ta bėjmė kėtė pėrderisa tė ketė njerėz qė donė ta bėjnė kėtė dhe aq sa na mjaftojnė fondet"

Jehudėt kanė pėrfunduar murin rrethues tė Gazės nė 1996. Egzistojnė vetėm tri hyrje-dalje nga Gaza nė tėrė vendin pėr momentin, thotė Larudi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Anijet "FreeGaza" afėr nisjes
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Thenie mbi "Faljen"
» Blood of the "Gods" - Gjaku i "Zotave"
» Dhimbjet e "shpirtit" sa lendimet fizike
» Etimologjia e fjalės "Djalli"
» Tipi "A" dhe "B" I Sjelljes.

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Informacione dhe diskutime te ndryshme :: Lajmet me te reja :: Lajme nga Bota Islame-
Kėrce tek: