ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 KOMENTIMI I ISTIHADES "EUDHU BIL-LAHI MINESH SHEJTANIR-RAXHIM"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: KOMENTIMI I ISTIHADES "EUDHU BIL-LAHI MINESH SHEJTANIR-RAXHIM"   14.07.08 20:50

KOMENTIMI I ISTIHADES "EUDHU BIL-LAHI MINESH SHEJTANIR-RAXHIM"

Allahu i madherishem thote:
Ti (Muhammed) merre tė lehtėn, urdhėro pėr tė mirė dhe hiqu prej tė padijshmėve.E nėse tė godet shejtani me ndonjė vesvese, ti kėrko strehim te All-llahu, sepse vėrtet Ai dėgjon e di.(A'raf 199-200)
Ti tė keqen kthe me mė tė mirėn. Ne e dimė mė sė miri atė qė shpifin ata.Dhe thuaj: "O Zot im, unė mbrohem me Ty prej cytjeve tė djajve!"Dhe mbėshtetem te Ti qė ata tė mos mė afrohen!"(Mu'minun 96-98)
Nuk ėshtė e barabartė e mira dhe e keqja. Andaj, (tė keqen) ktheje me mirėsi, se atėherė ai, mes teje dhe tė cilit ka armiqėsi, do tė bėhet (si) mik i afėrt.Mirėpo, kėtė nuk e arrin kush, pos atyre tė durueshmėve, dhe nuk e arrin kush, pos atyre me virtyt tė lartė.E nėse ty tė ngacmon ndonjė ngacmim prej shejtanit, kėrko mbrojtje nė All-llahun, vėrtet Ai ėshtė Dėgjuesi, i Dijshmi!(Fussilet 34-36)

Allahu i Lartesuar permes ketyre ajeteve ne njeren ane na urdheron per sjellje te mire ndaj armikutmne menyre qe i te rikthehet ne natyren e tij te paster dhe ne miqesi me ne,por njekohesisht ne anen tjeter na urdheron qe te kerkojme mbrojtje tek Ai nga armiku(djalli) qe nuk pranon miresjellje e bamiresi qe nuk deshiron diqka tjeter perveē shkaterrimit dhe devijimit per shkak te armiqesise se madhe qe tregoi me heret ndaj babait tone Ademit.
"O bijtė e Ademit, tė mos ju mashtrojė kurrsesi shejtani sikurse i nxori prindėrit tuaj nga Xhenneti, zhveshi prej tyre petkun e tyre qė t'ju dalė nė shesh lakuriqėsia e tyre. Vėrtetė ai dhe shoqėria e tij ju sheh, ndėrsa ju nuk e shihni. Ne i kemi bėrė shejtanėt miq tė atyre qė nuk besojnė."KUR'AN.(Fatir:27)
"(Pėrkujto) Kur u thamė engjėjve: "Pėruluni Ademit, e ata iu pėrulėn pėrpos Iblisit. Ai ishte nga xhinėt, prandaj nuk respektoi urdhėrin e Zotit tė vet. Vallė, a nė vend Timin do ta merrni pėr mik atė dhe pasardhėsit e tij, ndėrsa ata janė armiq tuaj?" Sa kėmbim i shėmtuar ėshtė ai i jobesimtarėve!"(18.Kehf:50)
"Ai tha: "Pasha madhėrinė Tėnde, kam pėr t'i shmangur prej rrugės sė drejtė qė tė gjithė,pėrveē atyre qė janė tė sinqertė nga robėrit e Tu!"(38.Sad:82-83)
"Kur tė lexosh Kur'anin, kėrko mbrojtjen e All-llahut prej djallit tė mallkuar.Vėrtet, ai (shejtani) nuk ka kurrfarė fuqie kundėr atyre qė besuan dhe i janė mbėshtetur Zotit tė tyre.(Nahl:98-99)

Prandaj kuptimi i "Eudhi bil-lahi minesh-shejtanir-raxhim" eshte :Kerkoj mbrojtje tek Allahu nga shejtani qe te mos me devijoje nga,feja ime,qe te mos me prishe jeten ne kete bote,qe te mos me pengoje ne praktikimin e asaj qe me ka urdheruar Allahu xh.sh dhe qe te mos me nxise per berjen e asaj qe e ka ndaluar Allahu.Pra,perveē Allahut Fuqiplote,nuk ka kush e largon shejtanin nga njeeriu.
"Shejtan" ne gjuhen arabe rrjedh nga fjala "shatane" qe do te thote "qendron larg" pra natyra e tij eshte larg natyres se njeriut dhe me ligesite e tij ai eshte larg ēdo te mire.
Thuhet se kjo fjale rrjedh nga fjala "shat" qe do te thote zjarr,pasi ai eshte krijuar nga zjarri.Disa dijetare thone se qe te dyja jane te verteta per nga kuptimi,mirpo mendimi i pare eshte me i sakte dhe me i bazuar ne gjuhen arabe.
"Dhe kėshtu (sikurse edhe ty) ēdo pejgamberi i bėmė armiq disa nga njerėzit dhe nga xhinėt e djallėzuar, qė me fjalė tė shkėlqyeshme nė mėnyrė tė fshehtė nxit njėri-tjetrin nė mashtrime. E sikur tė donte Zoti yt, ata nuk do tė bėnin atė (armiqėsi), po ti lėri ata me ato trillime.(KUR'AN.En'am:112)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
KOMENTIMI I ISTIHADES "EUDHU BIL-LAHI MINESH SHEJTANIR-RAXHIM"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Tema te ndryshme-
Kėrce tek: