ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Llojet e adhurimeve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: Llojet e adhurimeve   12.07.08 14:38

Adhurimi ėshtė i llojeve tė ndryshme; disa prej tyre janė thėnie, si: dėshmia “La ilahe il Allah” ( Nuk ka zot tjetėr me meritė pėrveē Allahut); disa prej tyre janė vepra, si: xhihadi nė rrugė tė Allahut dhe largimi i pengesės nga rruga, disa tė tjera janė janė vepa tė zemrės, si: turpi, shpresa, dashuria, frika etj., ndėrsa njė pjesė tjetėr e tyre janė tė pėrbashkėta, si: namazi, sepse ai i pėrmbledh tė gjitha llojet e pėrmendura mė lart.

Mund tė pėrmendim tjetėr nga llojet e adhurimit, zekatin, agjėrimin, haxhi, vėrtetėsia nė fjalė, kthimi i amanetit, mirėsjellja me prindėrit, lidhjet farefisnore, mbajtja e premtimeve, urdhėrimi pėr tė mirė, ndalimi nga e keqa, xhihadi kundėr jobesimtarėve dhe munafikėve, bamirėsia ndaj kafshėve, bamirėsia ndaj jetimėve, tė varfėrve, atyre qė kanė mbetur nė rrugė, robėrve, duaja, dhikri, kurbani, zotimi, kėrkimi i mbrojtjes, kėrkimi i ndihmės, mbėshtetja pendimi, kėrkimi i faljes.

Tė gjitha kėto lloje tė adhurimit nuk lejohet qė tė kryhen pėr dikė tjetėr veē Allahut, sepse nėse ato kryhen pėr dikė tjetėr veē Allahut atėherė njeriu ka bėrė shirk, (pra i ka vendosur Allahut shok nė adhurim).

Muhamed bin Ibrahim el Hamd

Pėrktheu: Bledar Haxhiu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
Llojet e adhurimeve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Akide/Besim-
Kėrce tek: