ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Kėshilla Islame pėr grat

Shko poshtė 
AutoriMesazh
muslimone
Antar Fillestar/e
Antar Fillestar/e


Numri i postimeve : 62
Join date : 16/07/2010
Age : 30

MesazhTitulli: Kėshilla Islame pėr grat    17.07.10 0:17

Kėshilla Islame pėr grat

1. Pakushtėsisht besoi All-llahut si Zot tė Vetėm, i cili tė ka krijuar dhe beso se Muhammedi u (paqja qoftė mbi tė) ėshtė i Dėrguari i fundit i Zotit.
2. Mos u mbėshtet nė askė pos All-llahut. Dije se Ai ta cakton fatin dhe fatkeqėsinė. Lutju qė tė tė ndihmojė, por nėse te gjen ndonjė fatkeqėsi, duro.
3. Frikėsoju vetėm All-llahut dhe dije se njė ditė do te japėsh llogari para Tij.
4. Kėrko nga All-llahu falje mėkatesh se Ai pranon pendimin, por tė jesh e vendosur se mė nuk do t'i pėrsėrisėsh gabimet.
5. Ruaju nga mėkati mė i madh - shirku (kur i pėrshkruan All-llahut shok). Ēdo vepėr qė e bėn, bėje vetėm pėr All-llahun, ndėrsa nga shirku kėrkoi ndihmė All-llahut me kėtė lutje:
"All-llah, nė Ty mbėshtetem nga shirku qė e njoh
dhe kėrkoj falje prej Teje pėr shirkun qė nuk e njoh"
6. Shpesh pėrmende All-llahun, se Ai ėshtė me ata qė e pėrmendin.
7. Dije se All-llahu vėzhgon ēdo hap tėnd.
8. Beso se krijesa tė All-llahut janė edhe engjujt (melekėt), tė cilėt i zbatojnė urdhėrat qė ua jep All-llahu.
9. Mėso sa mė shpejt tė falesh (nėse akoma nuk din) dhe filloja tė falurit, sepse ky ėshtė njė ndėr kushtet pėr tė qenė muslimane. Me anė tė tė falurit do ta pastrosh shpirtin dhe trupin, e nga ana tjetėr nuk do tė tė ngelė kohė pėr gjėra tė kota.
10. Agjėroje ndėr muajin Ramazan (kjo ėshtė gjithashtu njė kushtet pėr tė tė qenė muslimane), ndėrsa ditėt qė tė ngelin paagjėruara agjėroi sa mė shpejtė, madje menjėherė pas festės sė Bajramit.
11. Ēdo punė filloje me qėllim tė mirė dhe duke thėnė:
"Bismil-lahir-rrahmanir-rrahim"
(Nė emėr tė All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėberėsit)
12. Lexoje Kur'anin sa mė shpesh qė tė njohtohesh me urdhėrat dhe ndalesat e All-llahut. Gjithashtu lexo libra qė pėrmbajnė Hadithe tė vėrteta (fjalė tė Muhammedit u) sepse kėto mė sė miri e shpjegojnė Kur'anin.
13. Respektoi dhe ndihmoi anėtarėt e familjes (posaēėrisht prindėrit) dhe lute All-llahun pėr to, lutja yte shpejt do tė pranohet nėse do Zoti.
14. Lexo sa mė tepėr se kjo ta pėrmirėson tė shprehurit dhe nėse ke mundėsi studjo ndonjė shkencė.
15. Ruaju nga mendjemadhėsia, se mendjemėdhenjtė i urren ēdo njeri.
16. Buzėqeshju shoqeve dhe jepju dhurata, qė tė shtohet dashuria dhe mėshira mes jush.
17. Mos gėnjej, mos pėrqesh dhe mos u bė dyftyrėshe, se kėto ta nxijnė nderin, ndėrsa i bėn njerėzit qė ta humbin respektin ndaj teje.
18. Asnjeherė mos u bė kokėforte dhe mos hy nė konflikt me shoqet, por nėse vjen deri te konflikti sillu sa mė butė (ashtu siē i pėrngjan njė muslimaneje) se vetėm nė kėtė mėnyrė mund tė ngadhnjesh.
19. Bėhu e drejtė dhe e vendosur, stabile nė qėndrimet e tua, por kur ta shohėsh se ke gabuar, pranoje haptazi.
20. Mos pėrgojo (kjo bėri kėshtu, ajo bėri ashtu) qoftė edhe nėse je nė tė drejtė dhe mos paragjyko, sepse shpesh kėto janė mėkate dhe traditė e injorancės.
21. Kurre mos shpif. Shpifja ėshtė ėshtė mėkat edhe mė i madh se pėrgojimi.
22. Asnjėherė mos u vetmo me ndonjė djalė dhe shmangiu bisedave me djemtė.
23. Gjithmonė kur takon ndonjė tė varfėr jepi diēka sado qoftė e vogėl dhe pėrpiqu qė kėtė ta bėsh fshehurazi duke shpresuar nė shpėrblim mė tė madh tek All-llahu.
24. Pėrpiqu qė sa mė pak tė tė duken pjesėt (islamikisht) tė turpshme tė trupit: mos vish tesha tė shkurta, tė ngushta ose tė tejdukshme. Burri yt le tė martohet pėr bukurinė tėnde shpirtėrore, e jo atė trupore (trupi humb bukurinė pas njė kohe, kurse shpirti ėshtė i pėrjetėshėm).
25. Gjithmonė ha me dorėn e djathtė, ndėrsa tė majtėn pėrdore pėr pastrim.
26. Pastroi dhėmbėt para dhe pas fjetjes, si dhe para ēdo namazi.
27. Mos lexo revista dhe libra me tematikė "tė ndytė", sa mė pak shiqo filma dhe sa me pak dėgjo muzikė, se kėto ta robėrojnė shpirtin, tė bėjnė tė jetosh nė botėn e ėndėrrave dhe ta dobėsojnė tė mbajturit mend.
28. Shoqėroju me besimtare, qė tė kėshilloheni njėra me tjetrėn.
29. Respektoje ēdo urdhėr tė All-llahut dhe tė Lajmėtarit tė All-llahut s.a.s (bekimi dhe paqja e All-llahut qofshin mbi te).
30. Kudo qė je, bėju shembull pėr muslimanet dhe vajzat tjera.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Kėshilla Islame pėr grat
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Keshilla Islame-
Kėrce tek: