ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Mish pate me perime

Shko poshtė 
AutoriMesazh
spy
Antar Fillestar/e
Antar Fillestar/e


Numri i postimeve : 30
Join date : 13/07/2008

MesazhTitulli: Mish pate me perime   23.07.08 17:28


Pėr 4 persona:

* 1 patė 1.5 kg gati pėr t'u gatuar;
* 1 zemėr lakre;
* 12 karrota tė vogla;
* 4 rrepa tė vogėl;
* 4 presh tė njomė;
* kripė kokėrrmadhe, piper.

Pėr erėzat: 1 degė selino, 10 kėrcej majdanozi, 1 gjethe dafine, 1 degėz trumzė, 1 degėz rozmarinė.

- Priteni zemrėn e lakrės nė ēerekshe. Shpėlajini dhe kullojini. Qėroni karotat dhe rrepat. Lani me kujdes preshtė dhe lidhini nė tufė.
- Pėrgatitni tufėn e erėzave: lidhni bashkė degėn e larė tė selinos, kėrcejtė e majdanozit, gjethen e dafinės dhe degėt e trumzės e tė rozmarinės.
- Vendosini tė gjitha perimet dhe tufėzėn e bimėve aromatike nė njė tenxhere tė madhe. Hidhni 2 litra ujė. Shtoni 1 lugė gjellė kripė. Jepini njė valė, hiqeni shkumėn derisa lėngu i zierjes tė jetė i kthjellėt. Hidhni piper, pakėsoni temperaturėn e dhomės (shporetit) dhe lėreni tė ziejė nė zjarr tė dobėt pėr 15 minuta. Hiqni perimet.
- Futni nė lėng mishin e patės dhe lėreni tė ziejė pėr 40 minuta.
- Rifutni perimet duke i bashkuar me mishin dhe i lini nė zjarr 5 minuta. Servojeni nė supierė tė ngrohur paraprakisht ose nė pjata supe tė ngrohta.
- Mbajini fasulėt pėr gjithė natėn nė ujė tė ftohtė, tė nesėrmen kullojini, vendosini nė njė tenxhere me gjethen e dafinės dhe trumzėn. Mbulojini me ujė dhe le tė ziejė nė zjarr tė ngadalshėm pėrreth 1 orė derisa tė zbuten.
- Pėrvėloni domatet, qėrojini dhe pritni nė copa. Shtojini fasulet, si dhe tabletėn e supės dhe thelpinjtė e hudhrės.
Jepuni valė tė gjithave.
- Shtoni grurin, pritni qė tė marrė valė pėrsėri pastaj lėrini tė ziejnė ngadalė dhe pėr 10 minuta. Shtoni vajin dhe gjalpin. Mbushni njė tenxhere me ujė deri nė 2 cm nga buzėt e saj. Shtoni 1 lugė gjelle uthull. Jepini njė valė, pastaj le tė ziejė ngadalė.
- Thyeni vezėt njė nga njė duke i hedhur nė ujė dhe duke mbledhur tė bardhėn rreth tė verdhės. Le tė ziejnė pėr 3 minuta. Hiqini nga uji me anėn e njė luge me vrimė dhe jepini formė tė rregullt tė bardhės me ndihmėn e njė thike.
Vendosini nė 4 pjata tė thella.
- Ndajini perimet bashkė me lėngun e tyre nėpėr pjata.
Hidhuni piper.
- Servojeni menjėherė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Mish pate me perime
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Gruaja dhe Familja ne Islam :: Kuzhine-
Kėrce tek: