ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Dashuria ndaj tėv vėrtetės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
xheni
Antar Fillestar/e
Antar Fillestar/e


Numri i postimeve : 10
Join date : 15/07/2008
Age : 31

MesazhTitulli: Dashuria ndaj tėv vėrtetės   20.07.08 15:48

Muslimani asnjėherė nuk ngurron qė publikisht
ta flasė tė vėrtetėn dhe ta paraqesė haptazi mendimin
e tij,pa marrė parasysh pasojat qė rrjedhin nga kjo.
Muhammedi alejhisselam thot:"Askėnd prej jush mos
ta ndalojė frika prej tė tjerėve qė ta thotė tė vėrtetėn,nėse e di"
Gjithmonė muslimani duhet tė jetė i drejtė, madje edhe
nė qoftė nė dėm tė vetin.Nė Kur`anin a.sh thuhet:

O ju qė besuat,vazhdimisht tė jeni dėshmues
tė drejtė pėr hir tė All-llahut edhe nėse ėshtė kundėrr vetvetes suaj,
kundėr prindėrve ose kundėr tė afėrmve, le tė jetė ai pasanik ose varfabja,pse
All-llahu di mė mirė pėr ta.Mos ndiqni,pra emocionin e t`i shmangeni drejtėsisė.Nėse shtrembėroni ose
tėrhiqeni,All-llahu hollėsisht di qka punoni"{En-Nisa,135}


Me kėtė shpjegohet dukuria, se muslimanėt nė
kohėn e parė tė Islamin,kanė pasur aq fuqi saqė e kanė
folur haptazi tė vėrtetėn,kanė qenė tė sinqertė me
vetveten dhe pėr interes tė drejtėsisė kanė dėshmuar nė dėm tė vetin
Kjo ėshtė fuqi morale e cila ka krijuar njė qėndrueshmėri fantastike tė muslimanėve tė parė,kur u janė
ekspozuar vėshtirėsive tė shumta.
Kur muslimani lejon t`i dobėsohet imani,kur jepet pas kėnaqėsive, kur fillon tė tradhtojė dhe kur e humb karakterin
me tė cilin e dalloi All-llahu xh.sh.,nė zemėr i shuhet zjarri i imanit dhe i dobėsohet zėri i besimit.
Zemra e tij sėmuret,kurse fuqia i thyhet...

shkruar nga Xheneta-Bufaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Dashuria ndaj tėv vėrtetės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Dashuria e vertete

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Tema te ndryshme-
Kėrce tek: