ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 MBESHTETJA NE ALLAHUN DHE KERKIMI I MBROJTJES SE TIJ

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: MBESHTETJA NE ALLAHUN DHE KERKIMI I MBROJTJES SE TIJ   14.07.08 20:53

MBESHTETJA NE ALLAHUN DHE KERKIMI I MBROJTJES SE TIJ

Menyre tjeter me te cilen mbrohesh nga shejtani dhe ushtria e tij eshte mbeshtetja ne Allahun dhe kerkimi i mbrojtjes se Tij nga shejtani,sepse Allahu eshte i pushtetshem mbi shejtanin,keshtu qe nese Ai e merr ne mbrojtje njeriun ,atehte shejtani nuk ka mundesi qe ti afrohet ati.I Madherishmi ne Kur'an thote:"Ti (Muhammed) merre tė lehtėn, urdhėro pėr tė mirė dhe hiqu prej tė padijshmėve.E nėse tė godet shejtani me ndonjė vesvese, ti kėrko strehim te All-llahu, sepse vėrtet Ai dėgjon e di.(KUR'AN.Ar'af:199-200)
Allahu i Lartesuar e ka urdheruar te Derguarin e Tij qe te kerkoje mbrojtje tek Allahu nga cytjet e shejtaneve dhe nga prania e tyre:"Dhe thuaj: "O Zot im, unė mbrohem me Ty prej cytjeve tė djajve!"Dhe mbėshtetem te Ti qė ata tė mos mė afrohen!"(KUR'AN.Mu'minun:97-98)
Iben Kethiri ne tefsirin e tij(1/27) shkruan:"Kerkimi i mrojtjes "el-istiadhe" eshte mbeshtetja tek Allahu i Lartesuar dhe strehimi tek Ai nga sherri i ēdo te ligu....,ndersa kuptimi i i fjales "Eudhu bilahi minesh-shejtanir-raxhim"(Kerkoj mbrojtje nga tek Allahu nga shejtani i mallkuar)eshte kerkoj mbrojtje tek Lartmadheria e Allahut nga shejtani i mallkuar,ashtu qe ai mos te me demtoje ne fene time,ne jeten e kesaj bote,apo te me pengoj nga te vepruarit e asaj qe me ka urdheruar,qe te mos me nxise qe te veproj diēka qe ke ndaluar,sepse njeriun nuk e mbron nga shejtani askush perveē Allahut.Per kete Allahu i Lartesuar ka urdheruar qe me djallin njeri te sillemi mire,ne menyre qe natyra e tij ta largoje ate prej demit qe ben dhe ka urdheruar qe te kerkoje mbrojtje tek Allahu nga djalli prej xhineve sepse ai nuk pranon ndermjetesimin dhe se tek ai nuk ndikon bamiresia duke ēene se ka nje natyre te lige.Prandaj,nuk e largon ate prej teje askush perveē Atij qe e ka krijuar."
I Derguari shpesh ka kerkuar mbrojtje tek Allahu nga shejtani i mallkuar me fjali te ndryshme.Nganjeher ai thoshte pas lutjes fillestare ne namaz:"Eudhu bil-lahis-semi'il-Alim minesh-shejtanir-raxhim min hemzihi ve nefthihi"(Kerkoj mbrojtje te Allahu,Degjuesi,i Dituri nga shejtani i mallkuar prej fryrjes,pershtymjes dhe lutjeve te tij")
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
MBESHTETJA NE ALLAHUN DHE KERKIMI I MBROJTJES SE TIJ
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Tema te ndryshme-
Kėrce tek: