ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 ZEKATI NDIHMESĖ E OBLIGUESHME ISLAME

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: ZEKATI NDIHMESĖ E OBLIGUESHME ISLAME   12.07.08 14:09

Zekati ėshtė detyra e katėrt themelore islame e cila paraqet manifestimin e dukshėm tė besimit islam.
All-llahu xh.sh. thotė:
“Shembulli i pasurisė sė atyre qė e japin nė rrugėn e All-llahut ėshtė si njė kokėrr prej tė cilės mbijnė shtatė kallinj, ndėrsa nė secilin kalli ka nga njėqind kokrra. All-llahu ia shumėfishon (shpėrblimin) atij qė dėshiron, All-llahu ėshtė Bujar i Madh, i di qėllimet.”
(El Bekare, 261)
Zekati ėshtė i obliguar me Kur’an dhe Hadith – me burimet kryesore tė Sheriatit, si detyrė e domosdoshme fetare, farzi ajn, e ēdo muslimani dhe muslimaneje tė pasur, tė cilėt sipas Sheriatit posedojnė sasi tė caktuar tė pasurisė – nisabin.
Obligueshmėria e zekatit rrjedh nga mė shumė ajete kur’anore, e nė veēanti ėshtė potencuar nė suren Tevbe:
“Merr prej pasurisė sė tyre (tė atyre qė pranuan gabimin) lėmoshė qė t’i pastrosh me tė dhe t’u shtosh (tė mirat) dhe njėkohėsisht lutu pėr ta, se lutja jote ėshtė qetėsim pėr ta.
All-llahu dėgjon dhe sheh.”
(Et Tevbe, 103).
“Dhe nė pasurinė e tyre kishin pėrcaktuar tė drejtė pėr lypėsin dhe pėr tė ngratin (qė ka nevojė por nuk lyp).”
(Edh Dharijat, 19).
Nga urdhėresat kur’anore rezulton se zekati ėshtė detyrė dhe e drejtė. Detyrė e tė pasurve ndaj tė varfėve, ndėrsa e drejtė e tė varfėve ndaj tė pasurve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
ZEKATI NDIHMESĖ E OBLIGUESHME ISLAME
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Histori te verteta dhe te frikshme
» Dėshmitarė i njė ngjarje tė pashpjegueshme
» Mos u trishto

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shtyllat e fesė Islame :: Dhenia e Zekatit-
Kėrce tek: