ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Kėshilla tė pėrgjithshme rreth ushqimit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: Kėshilla tė pėrgjithshme rreth ushqimit   12.07.08 15:27

Ka disa lloj ushqimesh qė duhet tė hahen tė shoqėruara me tė tjera, sepse kėshtu bėhen mė tė dobishme pėr organizmin tonė.
Studimet e bėra, kanė treguar se nėse i ha karrotat e grira nė formė sallate, pa i hedhur vaj ulliri, mund tė pakėsosh sasinė e kalorive qė merr, por humb marrjen e betakarotinės qė ėshtė mjaft e vlefshme pėr trupin. Vitamina A, ashtu sikurse dhe vitaminat D, E, K, absorbohen nga organizmi vetėm nė prani tė yndyrnave.

Por ka edhe ushqime, qė kėshillohet tė mos bashkohen gjatė ngrėnies.
-Kėshtu psh. djathi, qė ėshtė i pasur me kalcium, kur hahet se bashku me mishin, pengon absorbimin e hekurit nga zorrėt.
-Lakra e bardhė kur hahet me peshk, pengon absorbimin e jodit, qė pėrmban peshku.
-Po ashtu, tanina qė pėrmban ēaji, pengon absorbimin e kalciumit qė ndodhet nė djathė, etj.
- Pėr ushqim tė mirė produktet duhet tė jenė tė freskėta.
- Nė ushqimin e pėrditshėm duhet pėrdorur sa mė tepėr majdanozi i freskėt. Nė gjellė ai hidhet para se tė largohet nga zjarri, por shpeshherė para servimit majdanozi hidhet mbi gjellė i grirė imėt.
- Sqinaqi preferohet tė pėrgatitet i freskėt, ose tė pastrohet dhe tė futet nė friz. Nė qeskė najlloni vyshket dhe prishet shpejt.
- Spinaqi nuk do tė humbė ngjyrėn e gjelbėr, nėse gjatė zierjes i shtohet pak sodė buke.
- Nėse qepėt e grira, para se tė fėrgohen, zihen pak nė ujė tė valė, ato do tė kenė shije mė tė mirė.
- Filetat e mishit duhet prerė nė drejtim tė kundėrt tė fijeve.
- Mishi dhe peshku nuk duhet larė shumė kohė para gatimit, nė mėnyrė qė mos t'i humbin proteinat dhe tė bie vlera ushqimore e tyre.
- Tė gjithė pėrbėrėsit pėr pėrgatitjen e brumit me tharm (mielli, sheqeri, qumėshti, vezėt, etj.) ėshtė mirė tė kenė tė njėjtėn temperaturė, temperaturėn e mjedisit, qė do tė thotė, tė largohen mė herėt nga frigoriferi.
- Tė gjithė brumėrat preferohen tė zihen nė ujė tė bollshėm. Pėr tė zier 1 kg. makarona, nevojiten 4-5 litra ujė, nė tė kundėrtėn ato kundėrmojnė nė brum.
- Perimet qėrohen jo shumė kohė para gatimit dhe zihen me kapak tė mbyllur. Pas zierjes ato kullohen, sepse nėse qėndrojnė nė ujė, u keqėsohet gjendja.
- Perimet pėr supė, shtohen 20-30 minuta para pėrfundimit tė zierjes sė mishit edhe atė nė zjarr tė mesėm.
- Karrotat pėrpos qė janė tė shėndosha pėr t'u ngrėnė, ato pėrmirėsojnė shijen e gjellės.
- Lakra turshi nuk duhet tė lahet me ujė tė nxehtė, sepse pėrveē kripės e thartirės, i largohen vlerat ushqimore dhe shija.
- Nėse gjiza ėshtė e thartė, ajo ulet nė qumėsht nė raport 1:1, lihet njė orė, pastaj kullohet.
- Patateve u hidhet ujė i ftohtė dhe sa tė marrin valė, ziejnė nė zjarr me temperaturė tė ulėt, nė mėnyrė qė tė zihen edhe nė brendėsi njėlloj.
- Pėr tė zier 1 kg. groshė, duhen 3 litra ujė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
Kėshilla tė pėrgjithshme rreth ushqimit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Pyetje dhe Pėrgjigje rreth Budizmit
» Kėshilla psikologjike
» Pse nuk dalin nė shesh akoma tė vėrtetat rreth jashtoksorėve?
» Njeriu - Ujk
» Misteret e Hėnės

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Gruaja dhe Familja ne Islam :: Kuzhine-
Kėrce tek: