ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Torte me hurma

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: Torte me hurma   12.07.08 15:27

Pėrmbajtja:
10 vezė
250 gr. hurma
250 gr. arra
4 lugė miell
1 lugė kakao
10 lugė sheqer

Pėrmbajtja e fillit:
2 lugė miell
300 ml. qumėsht
200 gr. margarinė
50 gr. ēokollatė
16 lugė sheqer
1 shllag

Pėrgatitja:

Brumi: I ndan tė bardhat e vezėve nga ato tė verdhat. I grimcon hurmat dhe arrat. I pėrzien me mikser tė bardhat e vezėve dhe ia qet 10 lugė sheqer, e mbasi tė tretet sheqeri ia shton 4 lugė miell, arrat, hurmat dhe kakaon. I pėrzien me lugė. Nė tepsi tė gjerė katrore, nė tė cilėn ėshtė e preferuar tė shtrohet letėr pėr pjekje, e qet brumin dhe e pjek nė 200 gradė pėr 15-20 minuta.

Filli: Me mikser i pėrzien tė verdhat e vezėve me 2 lugė miell. Qumėshtin e qet nė tenxhere qė tė vlohet me 16 lugė sheqer. E pėrzien deri sa tė trashet dhe ndėrkohė ia shton tė verdhat e vezėve. E largon tenxheren, e copton ēokollatėn dhe e pėrzien deri sa tė shkrihet. Pastaj, ia shton margarinėn dhe e pėrzien deri sa tė shkrihet krejt.

Dekorimi:Brumin e ndan nė tri pjesė, e lyen me fill dhe kur tė ftohet e dekoron me shllag.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
Torte me hurma
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Gruaja dhe Familja ne Islam :: Kuzhine-
Kėrce tek: