ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 HIXHABI-Mbulesa ne Islam

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: HIXHABI-Mbulesa ne Islam   12.07.08 15:12

Hixhabi ėshtė shenjė e pėrkushtimit (nėnshtrimit) ndaj Allahut xh.sh:"Kur Allahu ka vendosur pėr njė ēėshtje, ose i dėrguari i Tij, nuk i takon (nuk i lejohet) asnjė besimtari dhe asnjė besimtareje qė nė atė ēėshtje tė tyre personale tė bėjnė ndonjė zgjidhje tjetėrfare.”E kush kundėrshton Allahun dhe tė Dėrguarin e Tij, ai ėshtė larguar shumė larg sė vėrtetės"

(Ahzab 36).

Allahu, xh.sh., gjithashtu nė Kur'an thotė:"Thuaju edhe besimtarėve tė ndalin shikimet (prej haramit),tė ruajnė pjesėt e turpshme te trupit tė tyre, qė tė mos zbulojnė stolitė e tyre, pėrveē atyre qė janė tė dukshme. Le tė vėjnė shamitė mbi kraharorin e tyre dhe tė mos ua tregojnė bukuritė e tyre askuj, pėrveē burrave tė vet, baballarėve te vet ose baballarėve tė burrave te vet, djemve tė vet ose djemve tė burrave tė vet, vėllezėrve tė vet, apo djemve tė vėllezėrve tė vet, apo djemve tė motrave tė veta, ose grave tė tyre (qė u pėrmendėn) dhe robėreshave, tė cilat i kanė nė pronėsinė e tyre, ose shėrbėtorėve nga meshkujt tė cilėt nuk ndiejnė nevojė pėr femrat, ose fėmijėt qė nuk kanė arritur pjekurinė pėr gra. Le tė mos kėrcasin me kėmbėt e tyre pėr tė zbuluar fshehtėsinė nga stolitė e tyre. Pendohuni te gjithė te Allahu, o besimtarė nė mėnyrė qė tė gjeni shpėtim".

(Nur, 31)Ky ajet pėrmban dy urdhra: Gruaja nuk duhet ta tregojė bukurinė dhe zbukurimin e saj, pėrveē asaj qė vjen nga faktorė tė tjerė qė nuk mund tė kontrollohen, si nė rastin kur era e ngrit rrobėn. Shamia duhet t’i mbulojė flokėt, qafėn dhe gjoksin.Dijetarėt islamė nuk janė nė pajtim rreth ēėshtjes sė mbulimit tė fytyrės dhe duarve. Shumica e dijetarėve janė tė mendimit qė nėse gruaja mbulon fytyrėn ėshtė mė mirė, por jo edhe e obligueshme. Allahu e di mė sė miri.HIXHABI ĖSHTĖ PASTĖRTI
Allahu, xh.sh., ka urdhėruar mbajtjen e hixhabit si kusht pėr pastėrti dhe turp. Allahu xh.sh., nė Kur'an thotė:"O ti pejgamber, thuaju grave tuaja, bijave tuaja dhe grave tė besimtarėve le tė vėnė shamitė (mbulesat) e veta mbi trupin e tyre, pse kjo ėshtė mė afėr qė ato tė njihen (se nuk janė rrugaēe) e tė mos sulmohen. Allahu fal gabimet e kaluara, Ai ėshtė mėshirues"

(Ahzab 59).Ky ėshtė argument qė prezentimi i bukurisė sė gruas mund tė ndikojė nxitje seksuale te mashkulli dhe si e tillė mund tė jetė e dėmshme pėr femrėn. Megjithatė, kur mėnjanohet ajo qė shkakton ngritjen e epshit (tėrheqje), vetvetiu ai rrezik nga ana e mashkullit pėr femrėn largohet dhe ajo ėshtė e mbrojtur. Kėtė mė sė miri e ilustron shembulli i plakės e cila mė nuk paraqet kurth pėr meshkujt, kur kemi tė bėjmė me nxitjen e epshit. Allahu, xh.sh., u ka lejuar kėtyre grave t’i heqin pelerinat e tyre, t’i zbulojnė fytyrat dhe duart e tyre. Megjithatė, duke pėrkujtuar ato qė janė thėnė nė lidhje me kėtė ēėshtje, ėshtė mė mirė qė t’i mbajnė pelerinat e tyre.

HIXHABI ĖSHTĖ PASTĖRTIA (DĖLIRĖSIA)
Keqpėrdorimi dhe eksploatimi i gruas ėshtė sėmundje e cila ėshtė vendosur nė zemrat e bijve tė Ademit, a.s., qysh nga ekzistimi i kėsaj bote. Nuk ka dyshim se prostitucioni shpesh paraqitet si njėra prej profesioneve mė tė vjetra. I Dėrguari, a.s., thotė nė njė hadith:"Nuk ka sėmundje tė cilėn Allahu e ka krijuar e tė mos i ketė krijuar tretmanin (ilaēin) pėr atė sėmundje"(Buhariu). Ilaēin pėr kėtė sėmundje tė zemrės mund ta gjejmė nė ajetet e Kur'anit ku Allahu (Subhanehu ve Teala) e mėson tė Dėrguarin e Tij si t’u drejtohet besimtarėve:"O ti Pejgamber, thuaju grave tuaja, bijave tuaja dhe grave tė besimtarėve le tė vėnė shamitė (mbulesat) e veta mbi trupin e tyre, pse kjo ėshtė mė afėr qė ato tė njihen (se nuk janė rrugaēe) e tė mos sulmohen. Allahu fal gabimet e kaluara, Ai ėshtė Mėshirues"

(Ahzab, 59).Ky ilaē quhet hixhab, qė do tė thotė qoftė veshje e jashtme apo e brendshme e anėtarėve tė njė shoqėrie. Hixhabi ėshtė njė prej urdhrave tė Allahut, xh.sh., dhe zemrėn e besimtarit dhe besimtares mund ta bėjė edhe mė tė pastėr, pėr shkak se ajo paraqet mbrojtėsin i cili e mbron zemrėn prej epshit dhe lakmisė. E Allahu, xh.sh., nė Kur'an thotė:"E kur kėrkoni prej tyre ndonjė send, atė kėrkojeni pas perdes. Kjo ėshtė mė pastėr pėr zemrat tuaja dhe tė tyre".

(Ahzab, 53).Nėse hixhabi lihet pasdore, atėherė epshi dhe lakmia bėhen dirigjues tė zemrės, gjė qė nuk ėshtė e rrallė nė vendet publike, ku stolitė janė tė zbuluara. Sheriati (e drejta islame) vėmendje tė veēantė i ka kushtuar ngjarjeve tė cilat marrin vendin e njė jete tė myslimanėve.Ligjet tė cilat ekzistojnė, e tė cilat flasin mbi mėnyrėn e veshjes sė femrave, kanė pėr qėllim ta mbrojnė nderin e saj, nderin dhe vendin tė cilin e ka ēdonjėra nga ato myslimane nė shoqėri. Do tė thotė, kėto ligje sė pari shėrbejnė si mbrojtje e saj, e nė tė njėjtėn kohė, edhe si mbrojtje e shoqėrisė nė pėrgjithėsi, nė mėnyrė qė ta parandalojnė degradimin e shoqėrisė dhe rėnien e saj nė humnerat mė tė thella tė degjenerimit moral.HIXHABI ĖSHTĖ BAMIRĖSIAllahu, xh.sh., thotė nė Kur'an:"O bijtė e Ademit! Ne krijuam pėr ju petk qė iu mbulon vendturpėsinė dhe petk zbukurues. Po petku i devotshmėrisė, ai ėshte mė i miri. Kėto janė nga argumentet e Allahut, ashtu qė ata tė pėrkujtojnė"

(Araf, 26).Moda e sotme dhe mėnyra e veshjes kanė pėr qėllim vetėm njė gjė - sa mė shumė tė paraqitet (reklamohet) bukuria e gruas, prezentimi i statusit tė saj financiar dhe shoqėror. Vėshtirė qė mėnyra e sotme e veshjes mund tė merret si mbrojtje e trupit tė femrės, apo tė pretendohet se mund tė ekzistojė ndonjė element pėr mbrojtjen e saj me veshje tė tillė. Megjithatė, pėr tė gjithė besimtarėt ėshtė e qartė se roli i veshjes pėr gratė myslimane ėshtė tė sigurojė mbrojtjen e trupit tė saj, ashtu qė ato njėkohėsisht tė jenė tė pėrkushtuara ndaj Allahut, xh.sh. Kjo nuk ėshtė asgjė tjetėr veēse vėrtetim i imanit tė tyre dhe njėra prej mėnyrave tė arritjes sė bamirėsisė.

HIXHABI ĖSHTĖ TURPI DHE XHELOZIA


Hixhabi ėshtė nė pajtim me natyrshmėrinė e njeriut dhe ndjenjat e tij, si te meshkujt dhe te gratė. Hixhabi pėrmban nė vete ndjenjat e turpit (haya). Haya dmth turp, mirėpo gjithashtu mund tė ketė kuptim edhe tėrheqje apo pėrmbajtje. Pjesė e fesė sė njeriut, po ashtu, ėshtė edhe shfaqja e turpit, e gjithashtu edhe ta kėrkojė atė prej tė tjerėve. Nėse njeriu nuk i kėshillon tė tjerėt pėr ruajtjen e moralit, do tė japė pėrgjegjėsi para Allahut xh.sh. Transmetohet se i Dėrguari i Allahut, s.a.v.s., ka thėnė: "Turpi ėshtė pjesė e imanit" (Buhariu).

Kur njė myslimane mban hixhabin, ajo vėrteton me atė njė pjesė tė fesė sė saj dhe nė atė mėnyrė tė tėrthortė i ndihmon burrit tė vet dhe prindėrve tė saj qė edhe ata t’i pėrmbushin obligimet dhe detyrat e tyre ndaj Allahut, xh.sh. Gire (xhelozia) nėnkupton njė pjesė tė natyrės sė njeriut e cila e bėn njeriun tė mos lejojė tė huajt (tė tjerėt) qė ta shikojnė gruan, nėnėn motrėn, vajzėn me haram.Girah(xhelozia) ėshtė ajo qė i ndihmon njeriut t’i sigurojė gruas sigurinė ndaj meshkujve tė tjerė. Hixhabi ėshtė ajo qė e mban tė gjallė kėtė element me rėndėsi tė familjes dhe shoqėrisė nė pėrgjithėsi. Megjithatė, pėrzierja e gjinive dhe largimi (heqja) i hixhabit e largon xhelozinė e mashkullit. Pėr kėtė i Dėrguari, a.s., ka thėnė: “Myslimani ėshtė vėlla i myslimanit” (Buhariu). Myslimani ka xhelozi ndaj tė gjitha myslimaneve tė tjera dhe pikėrisht pėr kėtė nuk lejon pėr to asgjė nga ato qė nuk i lejon pėr motrat e tij nga barku.

HIXHABI ĖSHTĖ SIMBOL I ISLAMIT


Njėri nga parimet themelore tė islamit ėshtė se feja ėshtė dialog, tė folurit me gjuhė, fe e zemrės e cila manifestohet me pjesėt e trupit. Pėr kėtė ėshtė e pabesushme qė femra, e cila dėshmon ekzistimin e Allahut, xh.sh., dhe tė Dėrguarit tė Tij, Muhamedit, a.s., e cila fenė e ka nė zemrėn e saj, qė mbas tė gjitha kėtyre vendos tė dalė jashtė me veshje e cila aspak nuk e dallon nga gruaja pabesimtare. Dėmet e veprave tė tilla janė tė qarta, ashtu si ka thėnė edhe i Dėrguari, s.a.v.s.: "Kush i imiton tė tjerėt, ai ėshtė prej tyre” (Ebu Davudi).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
HIXHABI-Mbulesa ne Islam
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Gruaja dhe Familja ne Islam :: Gruaja (Muslimanja)-
Kėrce tek: