ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 PERJASHTIMI NGA AGJERIMI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: PERJASHTIMI NGA AGJERIMI   12.07.08 14:07

Nga agjėrimi janė tė liruar:
1.Fėmijėt nėn moshėn e pubertetit(pjekurisė)
2.Njerėzitė e cmendur tė cilėt janė tė papėrgjegjshėm pėr atė qė kanė bėrė.Njerėzitė e kėtyre kategorive janė tė pėrjashtuar nga agjėrimi ose ndonjė zėvendėsim .
3.Njerėzitė nė moshė tė vjetėr (burra dhe gra)dhe shėndetligė tė cilėt nuk mund tė pėrballojnė agjėrimin.Kėta njerėz jenė tė liruar nga agjėrimi,por ata duhet tė pėrpjeken ,tė paktėn tė ushqejnė njė tė varfėr sė paku njė racion ditor,ose kompensimin e saj me tė holla pėr kėtė vlerė.
4.Njerėzitė e sėmurė,shėndeti i tė cilėve nuk e pėrballon agjėrimin,nuk janė tė obliguar ta bėjnė kėtė.
5.Udhėtarėt mund tė prishin agjėrimin pėrkohėsishtė deri sa ata janė nė udhėtim,por duhet ta kompensojnė atė mė vonė ditė me ditė.
6.Gratė shtatėzėna dhe gratė qė janė duke i ushqyer fėmijėt e tyre me gji,ato mund tė prishin agjėrimin ,nėse agjėrimi dėmton ato ose fėmijėt e tyre.Kėto ditė duhet tė zėvendėsohen mė vonė.
7.Gratė nė periudhėn e menstruacioneve duhet patjetėr ta shtyejnė agjėrimin deri sa tė shėrohen dhe mė pastaj ti kompensojnė ditėt e lėna me ditė.
Agjėrimi i ndonjė dite tė Ramazanit bėhet i pavlefshėm nėse qėllimisht hamė,pimė,pimė duhan ose kemi mardhėnie intime gjatė ditės.Agjėrimin e prishė edhe marrja e qfardo gjėje pėrmes gojės apo qfardo pjese tė mbrendshme tė trupit.Dhe nėse kjo ėshtė bėre me qėllim dhe pa arsye tė qėndrueshme ,ky ėshtė njė mėkat i madh.Ndėrsa,nėse ndokush,hanė ose pinė diqka qė zakonishtė e prishė agjėrimin,por qė kėtė e ka bėrė nga harresa,agjėrimi i tij mbetet i vlefshėm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
PERJASHTIMI NGA AGJERIMI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shtyllat e fesė Islame :: Agjerimi i muajit te Ramazanit-
Kėrce tek: