ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Martesa nė Islam-Pjesa 4

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: Martesa nė Islam-Pjesa 4   12.07.08 15:10

Ajo e trajton familjen e tij me dashamirėsi

Njė nga mėnyrat me tė cilat femra muslimane tregon rrespekt kundrejt bashkėshortit tė saj ėshtė tė rrespektuarit e familjes sė tij, e veēanėrisht nėnės sė tij. Ajo e kupton se personi qė ka mė shumė tė drejta mbi gruan ėshtė bashkėshorti i saj, ndėrsa tė drejtė mė shumė ndaj mashkullit ėshtė nėna e tij (siē ėshtė cekur nė shkrimin e mėparshem). Ajo i ndihmon atij (bashkėshortit tė saj) pėr ta rrespektuar nėnėn e tij (vjehrrėn) e edhe ajo mėvetėsisht i ndihmon asaj dhe e rrespekton gjithashtu. Nė kėtė mėnyrė ajo do tė pėlqehet nga bashkėshorti i vet. Njė mashkull tė mirėfilltė, asgjė nuk mund ta kėnaqė mė shumė sesa tė shohė mirėkuptim reciprok mes bashkėshortes dhe familjes sė tij dhe anasjelltas...
Gruaja mund tė testohet nga vjehrra e saj apo edhe nga pjesėtarėt tjerė tė familjes sė bashkėshortit tė saj, e ajo obligohet qė t'i pėrmbahet kėtij "testi" dhe t'i trajtojė ato (familjarėt e
bashkėshortit) nė mėnyrėn mė tė mirė, e ky (durim) kėrkon menēuri, njerėzi, diplomaci dhe aftėsi qė e keqja tė kthehet me tė mirė, e kjo padyshim ėshtė aftėsi e mirė. Nė kėtė mėnyrė ajo do ta ruajė balansin e raporteve mes: asaj - atij dhe asaj - familjes sė tij.
Islami e ka rregulluar lidhjen bashkėshortore duke ia dhėnė detyrat dhe tė drejtat secilit bashkėshort veēmas. Detyrat e gruas pėr t'u pėrkujdesur dhe pėr ta nderuar bashkėshortin e vet janė tė balancuara me tė drejtat qė ajo i ka mbi tė (bashkėshortin e vet), e prej tyre do tė ishin: Ai duhet t'ia mbrojė nderin dhe dinjitetin e saj nga tė gjitha llojet e pėrqeshjes, poshtėrimit, apo tiranisė.
Njė prej detyrave tė mashkulli musliman i ka ndaj bashkėshortes sė tij ėshtė qė ta plotėsojė rolin e tij - "kaōōamit" (tė qenurit mbajtės financiarisht dhe mbrojtės). Ky ėshtė njė rol i cili duhet tė pėrmbushet nga kryefamiljari i suksesshėm. Njė mashkull i llojit tė kėtillė ka fisnikėri, qėndrim tė lavdėruar, tolerancė dhe nuk ėshtė vėrejtės i gabimeve tė vogla. Ai i rrespekton ndjenjat e bashkėshortes sė vet dhe e bėn atė tė ndjehet se edhe ai duhet tė ketė pėrgjegjėesi nė punėt mirėmbajtėse shtėpiake.Ajo e bėn veten tė dashur ndaj bashkėshortit tėsaj

Gruaja e vėrtetė muslimane ėshtė gjithmonė tenton dhe dėshiron ta fitojė dashurinė e bashkėshortit tė saj dhe ta kėnaqė atė. Ajo i flet atij fjalė tė sjellshme dhe jo fjalė mėrzitėse. Ajo i sjell atij lajme tė mira, por lajmet e kėqija mundohet t'i fshehė sa mė shumė qė mundet, apo ia tregon nė atė kohė qė ėshtė mė e pėrshtatshme pėr tė. Nėse ajo e vėren se lajmin e keq duhet patjetėr t'ia tregojė bashkėshortit, atehėrė ajo e gjen kohėn mė tė duhur pėr ta bėrė atė. Kėshtu "godtija" do tė ishte mė e lehtė pėr tė (bashkėshortin). Kjo me tė vėrtetė ėshtė njė aftėsi e mire dhe njėkohėsisht e rrallė sepse gjendet vetėm tek femrat e menēura.
Shembull i kėtillė prej femrave muslimane ishte Aishja r.a. e cila iu afrua pejgamberit s.a.v.s. atėbotė kur pejgamberi s.a.v.s. u pat larguar prej tyre pėr njė muaj. Ai s.a.v.s. pat thėnė: "Nuk do t'iu afrohem atyre pėr njė muaj!" Kur kaluan 29 ditė, ai sė pari erdhi te Aishja r.a.. Ajo i tha: "U betove se do tė qėndrosh pėr njė muaj larg nesh dhe vetėm 29 ditė kanė kaluar, i kam numėruar njė nga njė." Pejgamberi s.a.v.s. i tha: "Ky muaj i ka pasur 29 ditė." [Fet-h el Bari, 5/116]
Kur Aishja r.a. i tregoi pejgamberit s.a.v.s. se i kishte numėruar 29 ditėt, kjo ishte njė shenjė e pastėr qė e shfaqte dashurinė e Aishes kundrejt bashkėshortit tė saj (pejgamberit s.a.v.s.) se si ajo e kishte numėruar kohėn nga malli qė e kishte pasur pėr pejgamberin s.a.v.s.. Kjo qė e tha Aishja, pejgamberin s.a.v.s. e gėzoi edhe mė shumė, kėshtuqė kur iu khtye bashkėshortėve tė tij, filloi sė pari me tė.
Gruaja muslimane e vėrtetė i njeh dhe i heton pėlqimet dhe shprehitė e bashkėshortit tė saj dhe mundohet qė (atyre pėlqimeve dhe shprehive) t'u qėndrojė si duhet, me qėllim qė martesa e tyre tė mos shkatėrrohet. Ėshtė rrėfyer se Shurejhi ishte martuar me njė femėr nga fisi Benu Handhale. Nė natėn e tyre tė martesės, secili prej tyre i falėn dy rekate dhe e lutėn All-llahun qė t'i bekojė ata. Pastaj ajo iu kthye Shurejhut dhe i tha: "Unė jam e huaj dhe nuk di shumė pėr ty. Mė trego se ēka pėlqen, kėshtuqė do ta bėj atė dhe tregomė se ēka nuk pėlqen dhe do tė shmangem nga ajo." Shurejhi ka thėnė: "Ajo ka qėndruar me mua pėr 20 vite dhe asnjėherė nuk ėshtė dashur ta qortoj, pėrveē se nė njė rast e edhe nė atė rast unė isha gabim."
Kjo ėshtė gruaja plot rrespekt ashtu siē e do Islami, e pėrgjegjshme pėr shtėpinė e tij dhe lojale ndaj bashkėshortit tė saj dhe gjithmonė e kujdesshme pėr ta mabajtur nė kėmbė lidhjen me bashkėshortin e saj. Nėse diēka e ērregullon martesėn e tyre, ajo nxiton ta qetėsojė situatėn me mirėkuptimin dhe dashurinė e saj tė sinqertė. Ajo nuk e dėgjon pėshpėritjen e djallit, i cili e nxit tė bėjė keq dhe ajo asnjėherė nuk nxiton tė kėrkojė shkurorėzim nga bashkėshorti i saj. Pejgamberi s.a.v.s. u dha vėrejtje atyre grave qė kėrkojnė shkurorėzim pa ndonjė arsye legjitime se mund tė mos e ndjejnė
aromėn e Parajsės: "Nėse ndonjė grua i kėrkon shkurorėzim bashkėshortit tė saj pa ndonjė arsye tė fortė, nuk do tė ndiejė aromėn e Parajsės." [Tirmidhiu, 2/329]Ajo nuk i demaskon sekretet e tij

Gruaja e ndershme nuk i demaskon sekretet e bashkėshortit tė saj dhe i tregon askujt pėr atė qė e flet me bashkėshortin e saj. Ajo asnjėherė nuk do tė kishte rėnė nė nivelin e atyre grave qė tė tregojnė gjithēka qė flasin me bashkėshortėt e tyre. Ajo gjithashtu asnjėherė nuk do tė kishte pranuar qė tė jetė nė mesin e atyre grave qė pejgamberi s.a.v.s. i ka pėrmendur nė hadithin e tij: "Njerėzit mė tė keqė nė Ditėn
e Gjykimit janė ata qė njerėz qė..., ai mashkull qė i zbulon sekretet e bashkėshortes sė tij dhe ajo femėr qė i demaskon sekretet e bashkėshortit tė saj." [Muslimi, 10/8]
Janė disa sekrete, demaskimi i tė cilėve nuk prish shumė punė, mirėpo prapėseprapė tė demaskuarit e tyre ėshtė i keq dhe i papranueshėm. Tė mbajturit e sekreteve ashtu si janė (tė patreguara) ėshtė njė punė shumė e vlefshme, ndėrkaq tė demaskuarit e tyre ėshtė njė gabim trashanik, gabim ky prej tė cilit nuk mundet shumėkush nuk mundet tė jetė imun. Pėrjashtim ėshtė rasti i pejgamberit s.a.v.s. kur ai ia pat besuar njė sekret Hafsės, e kjo ia tregoi Aishes, e ky (demaskim) ēoi deri nė njė haos nė shtėpinė e pejgamberit s.a.v.s., kėshtuqė ai s.a.v.s. u largua prej grave tė tij pėr njė muaj meqė ishte shumė i hidhėruar prej tyre. [Transmetojnė Buhariu, Muslimi dhe tė tjerėt]
Gjithashtu nė lidhje me kėtė ēėshtje ishte shpallur ky ajet: "(Pėrkujto) kur pejgamberi njėrės prej grave tė veta ia kumtoi njė lajm fshehurazi njė lajm, e kur ajo e tregoi atė (lajm), e All-llahu ia tregoi (pejgamberit tė Tij) pėr (zbulimin e lajmit nga ajo grua), ai ia bėri asaj me dije njė pjesė tė tregimit, kurse pėr pjesėn tjetėr heshti. E kur ai (pejgamberi) e njoftoi atė ( gruan) me atė qė atė (qė i kishte treguar), ajo tha: E kush ta tregoi ty kėtė? Ai tha: Mė tregoi i Gjithėdijshmi, Njohėsi i tė fshehtave!" (ET TAHRIM, 3)
Njė nga bekimet mė tė mėdha qė All-llahu i Lartėsuar ia ka dhuruar muslimanėve nė veēanti dhe njerėzimit nė pėrgjithėsi ėshtė se Ai jetėn e pejgamberit s.a.v.s. e ka bėrė si libėr tė hapur, nė tė cilin (libėr) mund tė mėsohet besimi i tij dhe aplikimi i tij nė jetėn praktike. Asgjė nuk ėshtė sekrete as e fshehur. Ēėshtjet dhe ndodhitė qė njerėzit i mbajnė sekret, nė Kur'an dhe Sunet janė tė sqaruara, madje edhe dobėsitė njerėzore qė nuk mund tė shmangen. Tė gjitha kėto (ēėshtje) janė tė sqaruara me qėllim qė njerėzit ta shohin dritėn prej errėsirės dhe tė drejtėn prej jo tė drejtės.
Shokėt e pejgamberit s.a.v.s., All-llahu qoftė i kėnaqur me gjithė ata, e kuptonin se jeta e pejgamberit s.a.v.s. ishte plotėsisht e pėrkushtuar ndaj All-llahut tė Lartėsuar dhe mesazhit tė Tij, kėshtuqė pse ata tė mbajnė diēka fshehtė prej jetės sė tij? Tregimet qė janė rrėfyer rreth jetės sė tij, shtėpisė sė tij dhe grave tė tij paraqesin aplikim praktik tė fjalėve tė thėna nga ai prej mė parė dhe pėr kėtė arsye, shokėt e tij e transmetonin jetėn e tij nė detaje. Kėtu vlen tė thuhet se atyre nuk u shpėtonte asnjė aspekt prej jetės sė tij pa u analizuar dhe transmetuar, qoftė nėse ai (aspekt) ishte i madh apo i vogėl. Kjo njėherit ėshtė njė mėnyrė qė All-llahu i Lartėsuar e bėri me qėllim qė jeta e tė dėrguarit tė Tij tė jetė regjistrohet dhe tė memorizohet, duke pėrfshirė detaje tė sakta.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
Martesa nė Islam-Pjesa 4
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Misteret e Hėnės
» Edi Rama eshte nip i Ahmet Zogut

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Gruaja dhe Familja ne Islam :: Familja ne Islam-
Kėrce tek: