ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Martesa nė Islam-Pjesa 2

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: Martesa nė Islam-Pjesa 2   12.07.08 15:08

Ajo i bindet bashkėshortit tė saj dhe e rrespekton atė

Gruaja e vėrtetė muslimane gjithmonė i bindet bashkėshortit tė saj, pėrderisa ai (bashkėshorti) nuk bėn ndonjė mėkat. Ajo e rrespekton atė dhe gjithmonė ėshtė e etur pėr ta kėnaqur atė dhe pėr ta bėrė tė lumtur. Nėse ai (bashkėshorti) ėshtė i varfur, ajo nuk i ankohet pėr kėtė. Ajo nuk ankohet se ka shumė punė shtėpie, sepse e di qė shumė gra qė historia islame na tregon fjalė tė mira pėr to, kanė qenė tė durueshme dhe tė qėndrueshme nė duke u shėrbyer burrave tė tyre dhe duke i mirėmbajtur shtėpitė e tyre pėrkundėr varfėrisė dhe vėshtirėsive qė kishin. Njėra nga kėto gra tė moralshme ėshtė edhe Fatime el-Zahra, vajza e pejgamberit s.a.v.s dhe gruaja e Ali ibn Ebu Talibit r.a.. Ajo ankohej pėr dhembjen nė duart e saj nga grimcimi i drithėrave. Burri i saj, Ali ibn Ebu Talibi r.a. njė ditė i tha: "Babai yt ka sjellur disa robėresha, kėshtuqė shko e kėrkoja njė pėr tė tė shėrbyer ty!" Ajo shkoi te babai i saj, mirėpo, turpėrohej pėr t'ia kėrkuar atė qė donte. Andaj Aliu r.a. shkoi pėr ta kėrkuar njė shėrbėtore pėr bijėn e tij tė dashur, por Pejgamberi a.s. nuk mundte t'i ndihmonte tė dahsurve tė tij e nė anėn tjetėr t'i shkelė nevojat e muslimanėve tjerė tė varfur, kėshtuqė ai s.a.v.s. erdhi te vajza dhe dhėndrri i tij dhe u tha: "A t'ju mėsoj diēka mė tė mirė se ajo qė mė kėrkuat? Kur tė shkoni nė shtrat thuani 33 herė subhanallah, 33 herė elhmadulilah dhe 34 herė All-llahu ekber. Kjo ėshtė mė mirė pėr juve sesa t'jua jap njė shėrbėtore."
Pastaj ai s.a.v.s. i pėrshėndeti dhe iku, pasiqė ia dha kėtė ndihmė tė shenjtė, e cila do t'i bėnte qė ta harrojnė lodhjen e tyre.
Aliu r.a. filloi t'i thojė fjalėt qė ia mėsoi Pejgamberi s.a.v.s. dhe njė herė patė thėnė: "Asnjehėr nuk i kam ndėrprerė kėto fjalė qė m'i mėsoi ai s.a.v.s.." Njėri nga tė pranishmit i tha: "As nė natėn e Sifinit?" Ai tha: "As nė natėn e Sifinit." [Fet-h el Bari, 7/71]
Esma binti Ebu Bekr r.a. i shėrbeu bashkėshortit tė saj el-Zubejrit dhe pėrkujdesej pėr shtėpinė. Bashkėshorti i saj kishte njė kali, pėr tė cilin ajo pėrkujdesej duke e ushqyer dhe ushtruar atė. Buhariu dhe Muslimi e tregojnė kėtė ngjarje mu me fjalėt e saj: "U martova me Zubejrin dhe ai nuk kishte pasuri as skllevėr. Unė e ushqeja kalin e tij, duke u pėrkujdesur dhe ushtruar atė. Unė sillja ujė e bėja bukė pėr tė por nuk mundesha ta piqja, kėshtuqė disa gra ensare, tė cilat ishin tė sjellshme, e piqnin atė. I merrja tė gjitha hurmat qė Pejgamberi s.a.v.s. ia jepte Zubejrit dhe vendi prej tė cilit i merrja ato ishte shumė larg shtėpisė sonė. Njė ditė isha duke u kthyer me hurmat pėr nė shtėpi. Gjatė rrugės e takova pejgamberin s.a.v.s. i cili ishte me disa shokė. Ai mė thirri, pastaj e uli deven e tij qė unė tė ulesha pas tij (nė deve). Mė pastaj i tregova Zubejrit pėr kėtė gjė dhe i thashė: "Mė erdhi turp se e di qė ti je pak xheloz." Ai mė tha: "Pėr mua, mė keq ėshtė tė tė shoh duke i mbajtur hurmat nė kokė sesa tė ecėsh pas tij (Pejgamberit s.a.v.s.)." Mė vonė, Ebu Bekri mė dėrgoi njė shėrbėtor dhe unė u lirova nga tė pėrkujdesurit e kalit dhe kjo mė erdhi sikur tė isha liruar nga skllavėria." [Fet-h el Bari, 9/319]
Gruaja e vėrtetė muslimane nuk e kursen veten prej pėrkujdesjes sė shtėpisė dhe bashkėshortit. Ajo i di tė drejtat e bashkėshortit tė saj kundrejt saj, sikurqė pejgamberi s.a.v.s. pėr kėtė ēėshtje ka thėnė: "Asnjė qenie njerėzore nuk lejohet t'i pėrkulet ndonjė qenieje tjetėr njerėzore, por nėse kjo do tė kishte qenė e lejuar, do t'i kisha obliguar gratė t'u pėrkulen burrave tė tyre." [Ahmedi]
Ajsha r.a. njė herė e pyeti pejgamberin s.a.v.s.: "Kush ka tė drejta mė shumė ndaj gruas?" Ai s.a.v.s. tha: "Bashkėshorti i saj." Ajo pėrsėri e pyeti: "Kush ka tė drejta mė shumė ndaj mashkullit?" Ai s.a.v.s. i pėrgjigj: "Nėna e tij." [Bazari]
Njė herė njė grua erdhi te pejgamberi s.a.v.s. pėr ta pyetur pėr diēka, me ē'rast ai s.a.v.s. e pyeti: "A je e martuar?" Ajo tha: "Po." Pastaj ai s.a.v.s. e pyeti: "Si qėndron raporti mes juve?" Ajo tha: "Unė asnjėherė nuk dėshtoj nė detyar e mia." Ai s.a.v.s. i tha: "Ki kujdes se si sillesh ndaj tij, sepse pėr shkak tė tij ti do tė shkosh nė Parajsė apo nė Ferr." [Ahmedi]
El Hanbal ibn el Xhevzi nė librin e tij "Ahkam el Nisa'" (fq. 331) thotė: "Njė njeri me emrin Shuajb ibn Harb agjėronte dhe falej shumė. Ai dėshironte tė martohej me njė grua dhe asaj i tha: "Unė jam njeri temperament." Ndėrkaq ajo ia ktheu me menēuri: "Ajo qė ta largon temperamentin tėnd, ėshtė mė e keqe se ti." Menjėherė pas kėtyre fjalėve, ai e kuptoi se pranė tij po qėndronte njė grua e cila ishte intelegjente, e menēur dhe e pjekur. Ai menjėherė i tha: "Ti do tė jesh gruaja ime."
Kjo grua kishte njė ujdi tė mirė se si duhet tė jetė gruaja dhe kėtė (ujdi) ia konfirmoi bashkėshortit (tanimė tė saj) se do t'ia kishte kuptuar psikologjinė dhe natyrėn e tij se ēka i pėlqen dhe ēka nuk i pėlqen atij. Ajo do tė ishte nė gjendje ta pėrfitojė zemrėn e tij dhe se do tė ishte nė gjendje ta mbyllė ēdo derė konfliktoze nė jetėn e tyre. Gruaja e cila nuk i kupton kėto realitete, nuk meriton qė tė jetė grua e suksesshme. Pėrmes provokimeve tė saj, ajo mund ta bėjė bashkėshortin e saj qė ta humbė kontrollin e tij, e me kėtė rast, ajo do tė ishte mė e keqe se ai, sepse faktikisht ajo ėshtė shkaku direkt pėr humbjen e kėasj kontrolle.
Gruaja e mirė nuk ėshtė kėshtu asnjėherė. Ajo i ndihmon bashkėshortit tė saj qė (ai) tė jetė me karakter tė mirė. Kjo e bėn bashkėshortin e saj qė ta dojė mė shumė, sepse tė qenurit bashkėshorte e mirė nuk ėshtė vetėm lavdėrim qė mund ta bėjė para shokėve, por njėkohėsisht ėshtė edhe obligim qė All-llahu xh.sh e ka urdhėruar. Nėse e ka kryer me sukses, do tė shpėrblehet, por nėse ka dėshtuar, do tė ndėshkohet.
Njė nga mėnyrat mė tė rėndėsishme qė gruaja mund t'i bindet bashkėshortit tė saj ėshtė tė rrespektuarit e dėshirave tė tij... Sa mė shumė qė ia plotėson dėshirat, aq mė e fortė do tė bėhet lidhja e tė dyve.
Gruaja muslimane e di qė bindja ndaj bashkėshortit tė saj, do ta dėrgojė atė nė Xhennet, sikurqė pejgmaberi s.a.v.s. ka thėnė: "Nėse njė grua falet pesė herė nė ditė, e agjėron muajin e Ramazanit, i bindet bashkėshortit tė saj dhe e ruan nderin e saj, nė Ditėn e Gjykimit do t'i thuhet: Hyn nė Xhennet prej cilės derė qė dėshiron!" [Ahmedi, Taberani]
Ummu Seleme r.a. ka thėnė: "Secila grua qė vdes dhe e lė bashkėshortin tė kėnaqur prej saj, do tė hyjė nė Xhennet." [Ibn Maxhe, 1/595]
Pejgamberi s.a.v.s. ka thėnė: "A t'ju tregoj pėr gratė e juaja nė Xhennet? Ato janė fertile dhe tė pėrzemėrta. Nėse ju nevrikoseni, ato thonė: "Dora ime ėshtė nė dorėn tėnde. Mos mė zėntė gjumi pėrderisa ti nuk je i kėnaqur nga unė"." [Taberani]
Gruaja e vėrtetė muslimane e di qė Islami e ka shumėfishuar shpėrblimin ndaj saj nėse ajo i bindet bashkėshortit tė saj dhe gjithashtu ia ka tėrhequr vėrejtjen ēdo femre qė devijon nga rruga e tė qenurit e bindur ndaj bashkėshortit tė saj, sepse nė tė kundėrtėn (pra, nėse nuk i bindet), ajo do tė jetė mėkatare e do tė jetė e mallkuar edhe prej engjujve.
Buhariu dhe Muslimi e shėnojnė atė qė Ebu Hurejra e ka transmetuar prej pejgamberit s.a.v.s., i cili ka thėnė: "Nėse burri e thėrret gruan e vet pėr nė shtrat e ajo nuk vjen, engjujt do ta mallkojnė atė grua deri nė mėngjes." [Fet-h el Bari, 9/294]
Mallkimi i engjujve do tė bie mbi ato gra qė janė tė pabindura ndaj bashkėshortėve tė tyre. Kjo nuk i pėrjashton as ato gra qė nuk janė tė gatshme nė rast kur bashkėshortėt e tyre i thėrrasin. All-llahu xh.sh i mallkon edhe ato gra qė vonohen kur bashkėshortėt e tyre i thėrrasin pėr nė shtrat e ato thonė: "Do tė vij...", "Do tė vij..." [Taberani]
Martesa nė Islam nėnkupton tė ruajturit e nderit tė gruas e poashtu edhe tė burrit. Prandaj detyra e femrės ėshtė t'i pėrgjigjet kėrkesave tė bashkėshortit tė saj... Gruaja muslimane nuk do t'iu kishte shmangur kėtyre (detyrave). Rreth kėsaj ēėshtje pejgamberi s.a.v.s. ka thėnė: "Nėse burri e thėrret gruan e vet nė shtrat, le t'i pėrgjigjet ajo edhe nėse ėshtė nė deve (d.t.th. edhe nėse ėshtė e zėnė me punė)" [Bazari]
Mbrojta e nderit tė burrit ėshtė gjėja mė e rėndėsishme qė gruaja mund ta bėjė, sepse Islami do qė burrat dhe gratė tė jetojnė nė njė mjedis i cili ėshtė i pastėr prej fitneve dhe haramit.
Pejgamberi s.a.v.s ka thėnė: "Nėse ndokush prej juve mahnitet prej ndonjė gruaje, le tė shkojė te gruaja e vet dhe le tė ketė kontakt me tė...!" [Muslimi, 9/178]
Vėrejtja qė i bėhet gruas, burri i sė cilės ėshtė i hidhėruar me tė e arrin atė nivel saqė do ta dridhte vetėdijėn e ēdo gruaje qė ka dro All-llahun xh.sh. dhe Ditėn e Gjykimit. Asaj i ėshtė thėnė se namazi dhe punėt e saj tė mira nuk pranohen pėrderisa burri i saj nuk ėshtė i kėnaqur prej saj.
Xhabir ibn Abdullahu transmeton se pejgamberi s.a.v.s ka thėnė: "Tre njerėzve nuk do t'u pranohet namazi. I pari ėshtė robi jo i bindur, pėrderisa ta dėgjojė zotėriun e tij. I dyti ėshtė pijaneci, pėrderisa t'i kthehet vetėdija dhe i treti ėshtė gruaja, burri i sė cilės ėshtė i hidhėruar me tė." [Ibn Hibban]
Pejgamberi s.a.v.s. gjithashtu ka thėnė: "Nuk ėshtė e lejuar pėr njė grua qė e beson All-llahun, ta lejojė tė hyjė nė shtėpi ndonjė person, tė cilin burri i saj nuk e do, apo tė shkojė dikund ku ai nuk do, apo ta braktisė shtratin, apo ta godasė mė grusht atė... Nėse ai ėshtė nė tė padrejtė, ajo duhet t'i afrohet pėrderisa ai pranon, e nėse pranon, atėherė All-llahu do t'ia pranojė namazin dhe veprat e saj dhe do ta forcojė atė." [Hakimi, 2/190]
Prej shenjave tė bindjes ėshtė qė ajo nuk agjėron nė ditė tjera, pėrveē se nė ato ditė qė ai i jep leje (nė pėrjashtim tė muajti Ramazan). Tjetėr ėshtė se ajo nuk e lejon askėnd tė hyjė nė shtėpinė e tij pa lejen e tij. Gjithashtu ajo nuk harxhon prej fitimeve tė tij pa lejen e tij. Nėse ajo harxhon diēka pa lejen e tij, atėherė gjysma e shpėrblimit (sevapit) do tė jetė pėr tė (burrin). Gruaja e vėrtetė muslimane i ka parasysh kėto mėsime, gjegjėsisht hadithin qė pejgamberi s.a.v.s. e ka thėnė: "Nuk lejohet qė gruaja muslimane tė agjėrojė, pėrveē se me lejen e burrit tė saj. Nuk lejohet qė ajo ta fusė dikė nė shtėpinė e tij pa lejen e tij. Ēkado qė ajo jep pa e ditur ai, gjysma e shpėrblimit (sevapit) do tė jetė pėr tė (burrin e saj)." [Muslimi, 7/115]
Nėse njė grua jep lėmoshė pa lejen e tij, ajo nuk do tė fitojė shpėrblim, por pėrkundrazi ajo do tė llogaritet si mėkat. Nėse ajo do tė japė nė vend tė burrit tė saj dhe nėse ėshtė e sigurtė se po ta dinte bashkėshorti i saj pėr kėtė punė, do ta lejonte, atėherė ajo lejohet tė japė lėmoshė, pėrndryshe jo.
Harmonia mes burrit dhe gruas nuk mund tė arrijė pėrderisa mes tyre nuk ekziston mirėkuptimi reciprok nė tė gjitha ēėshtjet, gjithashtu asnjėri prej tyre nuk gabon dhe nuk bėn telashe, nėpėrmjet tė cilave ėshtė mėse e ditur se dėmtohet dashuria bashkėshortore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
Martesa nė Islam-Pjesa 2
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Misteret e Hėnės
» Edi Rama eshte nip i Ahmet Zogut

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Gruaja dhe Familja ne Islam :: Familja ne Islam-
Kėrce tek: