ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 NĖNĖS -Dr. Erdal Atabek

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: NĖNĖS -Dr. Erdal Atabek   12.07.08 15:05

1 vjeē kur ishit me duart e saja ju lau dhe ju ushqeu;
E falenderuat duke qarė tėrė natėn dhe duke e lėnė pa gjumė.
2 vjeē kur ishit ju mėsoi tė ecnit;
E falenderuat duke ikur nga dhoma kur ju thėrrsite.
3 vjeē kur ishit, u pėrgatiti gjellėrat tuaja mė tė preferuara;
E falenderuat duke e derdhur pjatėn nėn tavolinė.
4 vjeē kur ishit u mėsoi tė mbanit nė dorė lapsa me ngjyra tė ndryshme;
E falenderuat duke bėrė vizatime tė ndryshme nėpėr muret e shtėpisė.
5 vjeē kur ishit ju zbukuroi me rroba tėrheqėse;
E falenderuat duke u rrėzuar nė gropėn e parė me baltė qė e vėrejtėt.
6 vjeē kur ishit erdhi sė bashku me juve nė shkollė;
E falenderuat duke i thėnė:
“Nuk shkoj rrugėve tė “lagjes”.
7 vjeē kur ishit ua dha njė top dhuratė;
E falenderuat duke e thyer xhamin e fqiut matanė.
9 vjeē kur ishit ua gjeti njė mėsues tė pianos;
E falenderuat, duke mos mėsuar notat tė paktėn vetėm njė ditė.
10 vjeē kur ishit me automobilė ju dėrgoi nėpėr ditėlindje e deri tek mėsimet pėr vallėzim dhe nė ēdo vend tjetėr;
E falenderuat duke zbrit me vrap nga vetura dhe duke mos e shikuar aspak.
11 vjeē kur ishit me shokun tuaj ju dėrgoi nė kinema;
E falenderuat duke i thėnė:
“Ti mos u ul sė bashku me ne”.
12 vjeē kur ishit nuk dėshiroi tė shikoni programet degjeneruese dhe tė dėmshme nė televizion;
E falenderuat, duke i shiquar tėrė ato programe gjersa nuk ishte ajo nė shtėpi.
15 vjeē kur ishit ju dėrgoi pėr pushime verore nė shtetet e jashtme;
E falenderuat duke mos ia shkruar tė paktėn asnjė rresht letėr.
17 vjeē kur ishit ju lejoi qė tė shkoni nė parti mė shokun (shoqen) tuaj;
E falenderuat duke mos ia bėrė asnjė telefon dhe duke u kthyer nė shtėpi nė tė gdhirė tė agimit.
19 vjeē kur ishit ua pagoi shpenzimet e shkollės, me veturė ju dėrgoi nė konvikt dhe ua barti rrobat e juaja;
E falenderuat duke u pėrshėndetur te dera e konviktit qė tė mos tallen shokėt tuaj.
21 vjeē kur ishit dėshiroi t’ju japė udhėzime pėr jetėn dhe karierėn tuaj;
E falenderuat duke i thėnė “Unė nuk bėhem sikur ti”.

22 vjeē kur ishit ju pėrqafoi me krenari nė ceremoninė e diplomės universitare;
E falenderuat duke kėrkuar para qė tė shėtisni nėpėr Europė.
24 vjeē kur ishit dėshiroi tė takonte djalin qė ju mė njė kohė tė gjatė po takoheshit;
E falenderuat duke i thėnė: “Kohėn kur duhet ta takosh atė e di unė”.
25 vjeē kur ishit ua pagoi shpenzimet e dasmės, pėr juve shumė u gėzua dhe njėkohėsisht u emocionua;
E falenderuat duke u shpėrngulur nė njė qoshe tė botės.
30 vjeē kur ishit dėshiroi t’ju kėshillojė rreth mbikqyrjes sė foshnjes Suaj;
E falenderuat duke i thėnė: “Leji ma kėto udhėzime tė kahmotshme”.
40 vjeē kur ishit ju pėrkujtoi pėr ditėlindjen e njė tė afėrmi tuaj;
E falenderuat duke i thėnė:“Nėnė kam shumė punė”.
50 vjeē kur ishit, ajo u sėmurė shumė, kur shkuat ta vizitonit gjatė vikendit tė fundjavės, ajo u gėzua;
E falenderuat duke i treguar se pleqtė bėhen nazelinj sikur fėmijėt.
Duke thėnė kėshtu e ashtu njė ditė…
Ajo, vdiq…
Atė qė nuk mund ta bėnit pėr tė deri nė kėtė ditė,
Nė atė moment ju ra sikur njė vetėtimė nė zemrat e juaja…
NĖSE ĖSHTĖ GJALĖ, EDHE MĖ TEJ SĖ BASHKU JETON ME JU,
KĖTĖ HERĖ ATĖ DUANE MĖ SHUMĖ SE KURDOHERĖ…

Pėrktheu dhe pėrshtati:

Dr. Hatixhe Ahmedi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
NĖNĖS -Dr. Erdal Atabek
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Poezi dhe tregime Islame-
Kėrce tek: