ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 TREGIM-Prekja qė shėron

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: TREGIM-Prekja qė shėron   12.07.08 15:04

Nėse jeni zgjuar herėt, jeni mė i shėndoshė se i sėmurė. Keni mė shumė fat se njė milion njerėz tė cilėt nuk mund ta pėrjetojnė kėtė nė kėtė javė.

Nėse kurrė nuk keni pėrjetuar rrezikun e luftės, vetminė e burgut tė jetės, agoninė e mundimeve dhe keqtrajtimeve e as vėshtirėsinė e urisė, atėherė jeni nė pėrparėsi ndaj rreth 500 milionė njerėzve nė botė.

Nėse mund tė shkoni nė mbledhjet e bashkėsisė suaj fetare, e tė mos u frikėsoheni keqtrajtimeve e mundimeve apo edhe vdekjes, keni mė shumė bekime sesa 3 miliardė njerėz nė botė.

Nėse keni ushqim nė frigorifer, rroba nė trup, kulm mbi kokė dhe vend ku mund ta kaloni natėn, je mė i pasur se 75% e njerėzve nė Tokė.

Nėse keni para nė bankė e nė kuletė si dhe ndonjė lek nė fund tė xhepit tuaj, ju jeni nė mesin e 8% tė njerėzvė mė tė pasur nė botė.

Nėse prindėrit tuaj janė ende gjallė dhe ende nė jetėn bashkėshortore, ju atėherė i takon grupit tė fortė e tė rrallė tė njerėzve.

Nėse ecni me krenari, me fytyrė tė qeshur dhe sinqerisht jeni falėnderues pėr tė gjitha qė i ke, je i bekuar, sepse shumica e njerėzve janė tė paaftė ta bėjnė kėtė.

Nėse mund ta mbani ndokėnd pėr dore, ta pėrqafoni apo ta pėrshėndetni duke ia rrahur shpatullat, Allahu, xh.sh., ju ka bekuar me prekjen qė shėron.

Nėse mund ta lexoni menjėherė kėtė kėshillė, keni marrė dy bekime tė dyfishta:

1 Qė ndokush mendon pėr ju;

2 Dhe se keni fat mė shumė se 2 miliardė njerėz nė botė tė cilėt janė analfabetė.

Pėrktheu nga boshnjakishtja: Shpend Hulaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
TREGIM-Prekja qė shėron
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Interpretimi i ėndrrės
» Shtrigat dhe magjia..
» Misteri i sakrifikimit te Rozafes

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Poezi dhe tregime Islame-
Kėrce tek: