ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 TREGIM-Hajduti dhe pronari

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: TREGIM-Hajduti dhe pronari   12.07.08 15:03

Parabolla ėshtė si njė trėndafil, esenca e tė cilit nuk ėshtė ngjyra apo aroma (Rumiu 1207-1273)Ishtė njė herė njė njeri i cili shkulte nga pema pjeshkėt e i hante ato. Pronari i kopshtit i tha: "A nuk ke frikė Allahun?"


Ai iu pėrgjigj: "Pse duhet ta kem frikė?

Pema i pėrket Zotit, e unė jam njė krijesė e Zotit. Krijesa e Zotit ushqehet me atė qė i pėrket Zotit".

Pronari i tha: 'Prit pak se tani tė pėrgjigjem unė".

I dha urdhėr shėrbėtorėve tė tij qė tė sillnin njė litar, ta lidhnin hajdutin nė pemė, e ta rrihnin derisa ai ta kuptonte pėrgjigjen.

Hajduti bėrtiti: "Nuk ke frikė Allahun?".

Pronari iu pėrgjigj: "Pse duhet ta kem frikė? Ti je krijesa e Zotit, ky shkop ėshtė krijesa e Zotit. Unė po rrah krijesėn e Zotit me shkopin e Zotit".

Shkurtimisht: kjo botė ėshtė si njė eko qė dėgjohet nė mal. Ti je eko e asaj qė thua, si pėr mirė ashtu edhe pėr keq. Nėse thua: "Ja diēka e mirė" nuk ėshtė e mundur qė eko tė pėrgjigjet: "Ja diēka e keqe". Ėshtė e pamundur qė nė mal ai qė kėndon tė jetė njė bilbil dhe eko ti pėrgjigjet me zėrin e njė korbi.

O njėri i mirė: nėse dėgjon ekon e njė pėllitje gomari, ji i sigurtė se je ti qė e ke lėshuar atė zė. (Rumiu: Fīhī-ma- fīhī, kap.40)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
TREGIM-Hajduti dhe pronari
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Poezi dhe tregime Islame-
Kėrce tek: