ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 TREGIM-Ėndėrra e njė djaloshi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: TREGIM-Ėndėrra e njė djaloshi   12.07.08 15:02

Nuk falja namaz rregullisht dhe harrova se ku gjendet xhamia. Disa netė para fillimit tė muajit tė Ramazanit tė vitit 1999 rashė tė flejė si zakonisht. Isha nė shtėpinė time. Pashė qudi nė gjumė. Isha nė shtrat dhe flija. Pastaj mė erdhi gruaja ime dhe filloi tė mė zgjojė. Bėrtita: "Ēfarė don!" Por befasia ishte se ajo nuk mund ta dėgjonte zėrin tim.

U mundua tė mė zgjojė pėrsėri, e unė pėrsėri parashtroja pyetjen e njejtė, kurse ajo edhe mė tutje nuk mė dėgjonte. Shkoi e frikėsuar dhe thirri motrat dhe vėllezėrit e mi. Shkuan dhe u kthyen me njė mjek. Befasia tjetėr ishte se edhe ai nuk kishte mundėsi tė mė dėgjojė. Mė kontrolloi dhe u tha se kam vdekur. Ata filluan tė qajnė dhe tė mėrziten pėr mua edhe pse unė nuk kisha vdekur. Por nuk e dėgjonin zėrin tim. Kėshtu i shikoja gruan time dhe vėllezėrit e mi duke u folur atyre, por ata edhe mė tutje nuk mė dėgjonin.

Dėgjoja se si bisedonin pėr xhenazen time. Mė dėrguan drejtė varrezave, kurse unė i bėrtitja secilit qė kalonte pranė meje se jam i gjallė dhe se nuk kam vdekur, por asnjėri prej tyre nuk mė pėrgjigjej. Pastaj mė pėrgatitėn dhe mė pastruan dhe shkuan pas meje nė xhami qė tė ma falin namazin e xhenazes. Atėherė i fola imamit dhe i thashė se jam i gjallė dhe se nuk kam vdekur, por imami nuk u pėrgjigj. Unė madje i dėgjoja ata dhe i shikoja, kurse ata mė injoronin. Pas namazit mė dėrguan drejt varreve dhe filluan ta pėrgatisin varrimin tim. Mė futėn nė njė gropė. I bėrtita tė fundit qė pashė, ndėrmjet tij dhe mua ishin dėrrasat. I thashė se nuk kamė vdekur dhe "mos mė varros". Nuk mu pėrgjigj. Mbi mua hudhnin dhe.

Mu kujtua fjala e tė Dėrguarit sal-lallahu alejhi ve sel-lem "Me tė vėrtetė i vdekuri i dėgjon hapat". Dėgjova hapat e tyre deri sa largoheshin prej meje. Atėherė u vėrtetova se jamė nė njė hapėsirė tė errėt. Mė erdhėn dy njerėz dhe njėri u ulė te kėmbėt e mija, kurse tjetri te koka. Mė pyetėn: " Kush ėshtė Zoti yt?" Nisa tė them: "Zoti im ėshtė... Zoti im ėshtė... "E di se kushė ėshtė Zoti im, por nuk di se si kam harruar. Gjithashtu mė pyetėn: " Kush ėshtė i Dėrguari yt?" Prap nuk munda tė kujtohem se kush ėshtė i dėrguari im. Dhe gjithashtu mė pyetėn se cila ėshtė feja ime, kurse unė e pėrsėrisja tė njėjtėn gjė por nuk mundesha tė kujtohem. Nė koken time mė silleshin familja, vetura dhe shitorja ime. Pastaj erdhen me njė qekanė tė madh dhe mė goditen aq shumė nė ballė, sa qė bėrtita dhe i zgjova ata qė flinin nė shtėpi."Ēke, pse po bėrtet? Zgjohu!", filloi tė mė thėrrasė gruaja ime. E kuptova se krejt kjo kishte qenė vetėm ėndėrr dhe menjėherė pas zgjimit dėgjova ezanin e sabahut. Mu pėrcaktua edhe njė jetė, kurse kjo ėndėrr qe shkak pėr udhėzimin tim dhe tė kapurit fort pėr fenė, zvogėlimin e haramit dhe tė gjėrave qė mė largojnė nga Xheneti. Elhamdulil-lah, pranova nėnshtrimin ndaj All-llahut! Tani jetoj nė lumturi dhe rehati tė plotė sė bashku me gruan, fėmijėt dhe vėllezėrit e mi. Lus All-llahun qė tė mė merr shpirtin duke qenė i nėnshtruar ndaj Tij!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
TREGIM-Ėndėrra e njė djaloshi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Interpretimi i ėndrrės
» Shtrigat dhe magjia..
» Misteri i sakrifikimit te Rozafes
» Deshmi te Rimisherimit - Reinkarnimit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Poezi dhe tregime Islame-
Kėrce tek: