ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 IMAM SHAFIU

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: IMAM SHAFIU   12.07.08 14:57

IMAM SHAFIU

I nderuari Muhamed bin Idris Shafi eshte krijuesi i methhebit Shafi,i cili eshte nje nga kater methhebet e sakta.Gjyshi i tijka qene es-habi Kiram dhe ka qene i quajtur Shafi.Per kete arsye edhe Imam Shafiu eshte bere i njohur po me kete emer.Ka lindur ne vitin 767(150 hixhri) dhe ka vdekur ne vitin 820(Hixhri 204)
Ka qene dijetar i madh i hadithit,Fikhut dhe letersise.Eshte shkrimtari i pare i Usul-i Fikhut.Jane me shume vlere librat e tij mbi hadithin Sunnen dhe Musned dhe librin Kitap-ul Umm mbi diturine e Fikhut.Arsimin e pare e ka marre ne Mekke.Ne moshen 7 vjeēare u be hafiz i Kur'anit.Ne moshen 10 vjeēare ngaqe nuk kishte mundesi te blinte librin Muvatta te Imam Malikut,e mori hua nga nje person tjeter dhe e mesoi permendesh mbrenda 9 ditesh.Ngaqe fisi Huzejl e fliste ne menyre te persosur gjuhen arabe shkoi prane tyre dhe foli me ta.Ne kete menyre shtoi diturine e letersise.
Ne moshen 20 vjeēare shkoi ne Medine prane Imam Malikut,Studioi dituri per 9 vjet me rradhe.Kur u kthye ne Mekke e mori prijesi i Jemenit dhe e beri gjykates ne Jemen.Pasi punoi 5 vjet si gjykates ne Jemen,shkoi ne Bagdat per te shtuar diturine.Perfitoi shume nga dituria dhe librat e njerkut te toj,Imam Muhamedit.
Imam Shafiu ka thene:
"Ne qofte se Imam Muhamedi nuk do te ishte mesuesi im,une do te kisha ngelur tek pragu i deres se diturise.Te gjithe dijetaret jane femijet e dijetareve te Irakut,dijetaret e Irakut jane femijet e dijetareve te Kifjes,keto te fundit jane femijet e Ebu Hanifes"
Me vone u kthye perseri ne Mekke.Per 9 vjet me rradhe u dha mesim nxenesve dhe haxhinjeve.
I nderuari Ahmed ibni Hanbel megjithese ishte dijetar i madh,eshte bere nxenes i Imam Shafiut.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
IMAM SHAFIU
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Sira dhe Histori nga jeta e dijetareve-
Kėrce tek: