ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Hudhra e zvogėlon kolesterinėn nė gjak

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: Hudhra e zvogėlon kolesterinėn nė gjak   12.07.08 14:53

Hudhra ėshtė bimė e rrumbullakėt e familjes sė zambakut, ėshtė e nxehtė dhe e thatė. Hudhra forcon nxehtėsinė dhe thatėsinė trupore. Ajo mund tė hahet e njomė, e zier, e pjekur ose e skuqur. Ngrėnia e hudhrės ėshtė e dobishme pėr tė sėmurėt me simptoma tė ftohjes dhe pėr ata qė kanė kėlbazė tė tepėrt si sekrecion tė trupit. Ngrėnia e hudhrės gjithashtu e than spermėn, hap vendet e mbyllura nė organizėm, mėnjanon gazrat, ndihmon tajitjen e urinės, rregullon punėn e zorrėve, lehtėson dhembjet e fshehta dhe vepron si kundėrhelm nė tė gjitha kafshimet helmuese dhe plagėt e ftohta.
Melhemi i hudhrės ėshtė i dobishėm kundėr kafshimit tė gjarpėrit, thumbimit tė akrepit, thumbimit tė insekteve dhe ndihmon nė pėrthithjen e helmit tė tyre. Hudhra parandalon paralizėn e gjysmės sė trupit dhe shtangimin tek personat qė kanė prirje qė tė sėmuren nga kėto sėmundje.
Hudhra pėrdoret si mėlmesė e ushqimit dhe pėr mbytjen e bacileve pasi lėngu i saj pėrmban vajin antibiotik alisin.

Hudhra pėrmban 36.7 % materie tė thata, 6.76 % materie azotike, 26.3 % materie joazotike, 1.44 % kripėra minerale, ndėr to mė sė shumti kripėra tė kalciumit, fosforit, surfullit dhe hekurit. Ajo pėrmban edhe 10-19 mg vajėra eterike dhe fitocide (alicina).
Hudhra ngrit temperaturėn natyrore tė trupit, zvogėlon kėlbazėn, zvogėlon fryerjen e barkut, pastron fytin dhe ėshtė shumė higjienike. Ngrėnia e hudhrės gjithashtu ndihmon nė nxjerrjen e ujit tė trupit dhe nė lehtėsimin e kollės kronike. Hudhra ndihmon gjithashtu nė rast tė dhembjeve nė kraharor, tė cilat shkaktohen nga simptoma tė gripit dhe mėnjanon kėlbazėn e fytit.

Vendosja e melhemit tė hudhrės sė shtypur nė dhėmbin qė dhemb, gjithashtu mėnjanon dhembjen. Dy gram hudhėr e bluar, po t’i pėrziejmė me ujė tė ėmbėlsuar, pastron kėlbazėn e fytit dhe largon krimbat dhe parazitėt e tjerė prej traktit digjestiv.
Por, ngrėnia e sasive tė mėdha tė hudhrės, nė mes tė tjerash, mund tė shkaktojė dhembje koke, dėmton trurin, dobėson tė parit, dobėson pasionin pėr seks, e than spermėn, shkakton etje, zvogėlon tajitjen e vrerit tė verdhė, shkakton erė tė rėndė.
Kėtu duhet shtuar se pėrtypja e gjetheve tė rutės pas ngrėnies sė hudhrės mėnjanon kundėrmimin e rėndė. Pėr mėnjanimin e erės sė keqe tė hudhrės disa preferojnė marrjen e sallatės, magdanozit, fara tė anisit ose nane me hudhėr ose menjėherė pas saj.
Shkencėtarėt nė hudhėr zbuluan 17 mikroelemente tė rėndėsishme pėr organizmin e njeriut. Ėshtė konstatuar poashtu pėrqindje mė e vogėl e kancerit nė vendet ku hudhra pėrdoret me shumicė.
Aliu, r.a. ka thėnė: “I Dėrguari i Allahut, s.a.v.s. ka kėshilluar ngrėnien e hudhrave tė ziera nė mėnyrė qė tė zvogėlohet era e rėndė e saj.” (Muslimi, Ibn Maxhe, Nesaiu dhe Ahmedi).

Sėmundjet e arterieve koronare janė shkaqet mė tė shpeshta pėr vdekjen e njerėzve nė Amerikė dhe Evropė dhe dihet se rritja e sasisė sė kolesterinės nė gjak i shkakton kėto sėmundje.
Pasi dijetarėt zbuluan se hudhra ndikon nė zvogėlimin e kolesterinės nė gjak dhe nė mbrojtjen nga sulmi nė zemėr interesimi pėr hudhrėn sa vjen e shtohet si nė Evropė ashtu edhe nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.

Revista “British Journal of Clinical Practice” nė prill tė vitit 1993 ka publikuar artikullin pėr rolin qė do tė mund ta luante hudhra nė zvogėlimin e pėrqindjes sė sėmundjeve tė arterieve koronare, angina pectoris dhe trombozės.

Dr. Talib Ilam, kryeredaktori i revistės “Bota e mjekėsisė dhe farmacisė” nė artikullin e publikuar nė vitin 1991 pėr hudhrėn ka thėnė:
“Nė fillim tė viteve tė tetėdhjeta hudhra ka filluar t’ua tėrheq vėmendjen mjekėve dhe hulumtuesve. Ka filluar tė flitet pėr vetitė mjekuese tė saj dhe mundėsinė e pėrdorimit tė saj pėr qėllime mjekuese. Ende pa mbaruar ky dhjetėvjetėsh, nga Unioni i Farmaceutėve Gjermanė, hudhra u zgjodh medikament i vitit 1989. Njė vit mė herėt, kodeksi gjerman aprovoi hudhrėn si medikament zyrtar.”

Nė tetor tė vitit 1983 revista “Annals of internal Medicine” ka publikuar studimin analitik tė njė numri tė madh tė hulumtimeve tė hudhrės dhe yndyrės nė gjak. Ėshtė vėrtetuar se konsumimi i njė thelbi tė hudhrės nė ditė, sjell nė zvogėlimin e kolesterinės nė gjak pėr 23 mg %. Kjo don tė thotė se sasia e kolesterinės ėshtė zvogėluar pėr 9 % nga vlera e tij bazore. Dhe jo vetėm kjo, hulumtimet shkencore bashkėkohore tregojnė se hudhra ka ndikim antibakterial kundėr skrrajave, ndonėse shumė mė pak se antibiotikėt bashkėkohorė.

Te konsumimi i hudhrės duhet pasur kujdes ata qė pėrdorin mjete pėr dekoagulimin e gjakut (antikoagulanse-kundėrmpikės, substanca qė shėrbejnė kundėr mpikjes sė gjakut. Pra, substanca qė pengojnė qė gjaku tė bėhet i trashė dhe si i ngrirė).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
Hudhra e zvogėlon kolesterinėn nė gjak
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Shendetesi-
Kėrce tek: