ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Dobitė e mjaltės pėr shėndetin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: Dobitė e mjaltės pėr shėndetin   12.07.08 14:52

Mjalti ėshtė nektar (lėng i ėmbėl) dhe ėmbėlsi e koncentruar e luleve qė ėshtė pėrpunuar nga bletėt dhe ėshtė kthyer nė shurup tė pasur.Burimi i nektarit nga i cili ėshtė bėrė mjalti e pėrcakton ngjyrėn dhe aromėn e tij, ndėrsa lloji mė i mirė ėshtė mjalti me ngjyrė tė ēelur. Mjaltin mė tė mirė e bėjnė bletėt roja, kurse e mbledhin nėpėr vise malore dhe drurėt e tyre. Pastaj kullohet dhe, pėrpos njė sasie poleni dhe enzimesh, shumica e papastėrtive eleminohen.
Mjaltin e prodhojnė bletėt punėtore qė e thithin nektarin e luleve me thumbin e tyre si gjuhė dhe e depozitojnė nė mjaltė tė lukthit. Pastaj bleta e kthen mjaltin dhe e depoziton nė qeliza ose me tė i ushqen brumbujt. Bleta punėtore e bart polenin nė shportat e polenit qė i mban nė kėmbėt e pėrparme.

Mjalti ėshtė shumė i dobishėm. Ai ka vlerė tė madhe ushqyese (nutritive). Mjalti ėshtė ushqim me kalori tė lartė (metabolik), ėshtė i fuqishėm dhe i qėndrueshėm. Ai ėshtė mjet pėr shpėrlarje dhe laksativ. Pėrmban veti pastruese dhe forcuese, i pastron arteriet dhe zorrėt nga papastėrtitė. Eleminon bllokimin e mėlqisė, tė veshkave dhe tė fshikėzės urinare. Ėshtė gjithashtu konservans i shkėlqyeshėm i ushqimit. Nė mesin e preparateve tė tjera natyrore, mjalti ndihmon nė ruajtjen e forcės sė ilaēeve mjekėsore. Mjalti ndihmon gjithashtu nė parandalimin e hyrjes sė lagėshtisė nė zorrė, siē ndodh nė tė sėmurėt me diare (barkqitje), ndėrsa disa lloje tė mjaltit janė pėrdorur nė shėrimin e plagėve.
Mjalti ėshtė mė i mirė se sheqeri, nė shumė raste, dhe ėshtė mė pak i ėmbėl, por mė i fortė. Prandaj, nėse hahet pėrtej masės, mund tė jetė i dėmshėm sepse nėse nuk tretet me uthull shkakton vrer.
Mjalti nuk duhet t’u jepet fėmijėve nėn moshėn 1 vjeēare.

Mjalti ėshtė i mirė pėr njerėz tė moshuar, e ndal kollitjen dhe nė mjekėsi ėshtė pėrdorur pėr shėrimin e sekrecioneve jo tė pastra (tė ndotura) nė lukth dhe pėr ta nxehur tėrė strukturėn e trupit.
Mjalti gjithashtu ėshtė ilaē i mirė qė kthen oreksin e humbur dhe kur pihet i tretur nė ujė tė nxehtė dhe nė shurup trėndafili, ndihmon shėrimin e tė sėmurėve nga rabiesi (tėrbimi) dhe ėshtė konstatuar se vepron si sistem mbrojtės kundėr infeksioneve tė mėtejshme.
Mjalti ėshtė pėrdorur gjithashtu si kundėrhelm (detoksikues) pėr ata qė pėrdorin drogė dhe, nė mes tė tjerave, si antitoksin (kundėrhelm) nė shėrimin e helmimit tė rastėsishėm nga ngrėnia e bimės sė familjes hija e natės (Hyoscyamus niger) ose kėrpudhave tė egra (helmuese).
Kur pihet i tretur nė ujė tė nxehtė, ėshtė ilaē i mirė kundėr plagėve tė shkaktuara nga kafshimi i qenit. Si konservans, mjalti mund tė pėrdoret pėr ta ruajtur mishin deri nė tre muaj. Ėshtė pėrdorur pėr fermentimin e kastravecave, kungujve, patlixhanit dhe tė perimeve tė ndryshme deri nė gjashtė muaj. Duke qenė i njohur si “konservans i sigurt”, mjalti ėshtė pėrdorur gjithashtu si pėrbėrės kryesor nė balsamimin e tė vdekurve.
Vetitė natyrore e bėjnė mjaltin mjet plotėsues dhe tretės tė shkėlqyer, i cili i hap poret e enėve tė gjakut dhe lehtėson rrjedhjen e gjakut menstrual, liron sekrecionet dhe ndihmon metabolizmin.
Mjalti mund tė pėrdoret si zbutės dhe freskues i flokėve dhe pėrshpejton rritjen e tyre. Kalimi i lehtė i dorės sė lyer me mjaltė nėpėr flokė, si yndyrė, do tė zhdukė morrat dhe parazitėt e tjerė. Pėrdorimi i mjaltit si yndyrė pėr sy forcon tė parėt, ndėrsa fėrkimi i dhėmbėve me mjaltė i zbardhė dhe, kur pėrdoret si mjet pėr shpėrlarjen e gojės, forcon mishin e dhėmbėve dhe mėnjanon sėmundjen e tyre.

Nė Sahihun e Buhariut ėshtė shėnuar qė Ibn Abasi, r.a., ka cituar tė Dėrguarin e Allahut, salallahu alejhi ue selam, i cili ka thėnė: “Shėrimi gjendet nė mes tė pėrdorimit tė shurupit tė mjaltit, lėshimit tė gjakut duke prerė lėkurėn dhe kauterizimit me zjarr, por unė ia kam ndaluar kauterizimin umetit tim.”
Nė kėtė hadith, Pejgamberi, salallahu alejhi ue selam, i ka dhėnė pėrparėsi pėrdorimit tė mjaltit si pastrues i rėndėsishėm, si freskues i lehtė, mbi laksativėt e hidhur.

Shėrimi i gjendjes sė ftohtė kėrkon nxehjen e elemeneteve, ndėrsa njė cilėsi tė tillė e ka mjalti dhe pėr kėtė arsye kėrkon tė pastrohet (purgacioni), sepse mjalti ėshtė laksativ, mjet pėr heqjen e shtresimeve tė holla (p.sh. nė lobuse ose nė zorrė), tretės dhe abluent. Ekuilibri (mosekuilibri i sekrecioneve tė trupit) do tė shėrohet gradualisht dhe me siguri nė krahasim me parregullsinė qė lidhet me pėrdorimin e njė purgativi tė fortė (substancė pėr pastrimin e zorrėve).

I Dėrguari i Allahut, salallahu alejhi ue selam, e kishte zakon tė pinte mjaltė tė tretur nė ujė nė lukth tė thatė.
Ibn Maxhe ka shėnuar njė hadith tė cilin e ka treguar Ebu Hurejre, r.a., ku tregohet se i Dėrguari i Allahut, salallahu alejhi ue selam, ka thėnė: “Kush ha mjaltė sė paku tre herė nė muaj nuk do tė vuajė nga sėmundje tė rėnda.”
Nė njė hadith tjetėr, i Dėrguari i Allahut, salallahu alejhi ue selam, ka thėnė:
“Pėrdorni dy ilaēe: mjaltin dhe Kur’anin.”

Allahu i Gjithėfuqishėm thotė nė Kur’an:
“Nga barqet e tyre (tė bletėve) del lėng, ngjyra e tė cilit ėshtė e ndryshme dhe nė tė cilin ka shėrim (bar-ilaē) pėr njerėz. Edhe nė kėtė ka arsye pėr atė popull qė mendon thellė.” (En-Nahl: 69)

Ibn Xhuraixhi ka thėnė: “Hani mjaltė, sepse ai ėshtė mjet i mirė pėr forcim (tonik).”
I Dėrguari i Allahut, salallahu alejhi ue selam, shpesh kishte dėshirė tė pinte ujė tė ftohtė tė ėmbėlsuar me mjaltė.
Ngrėnia e njė luge mjaltė nė mėngjes ndihmon tretjen e sekrecionit tė mukusit, e ngroh pak lukthin, e forcon, e shpėrlan vetinė ngjitėse tė lukthit dhe e eviton pėrtacinė e tij, ndihmon nė nxjerrjen jashtė tė fecesit, e nxjerr jashtė lagėshtinė dhe e rrit oreksin.
Pirja e njė sasie tė mjaltit tė tretur nė mėngjes ėshtė mė e shėndetshme se shumica e pijeve (lėngjeve) qė janė ėmbėlsuar me sheqer, dhe me siguri, ėshtė mė e mirė se pijet e ėmbėlsuara nė mėnyrė artificiale. Pija e ftohtė e bėrė nga mjalti e forcon trupin, e ruan fuqinė rinore tė tij, e freskon disponimin, e stimulon mėlēinė dhe zemrėn duke siguruar shumė energji dhe ekuilibėr tė nevojshėm.

Dr. Oldfildi nė librin “Honey for Health” thotė: “Unė pagjumėsinė te njerėzit e moshuar e shėroj nė kėtė mėnyrė: njė gotė me ujė tė vakėt nė tė cilėn futet njė lugė e madhe mjaltė dhe pėrzihet.”
Dr. Canderi ka thėnė: “Nuk ekziston materie qė e pėrgatitė njeriun pėr gjumė natyror mė mirė se mjalti i shkrirė nė ujė tė vakėt.”

Sipas hulumtimeve qė i ka kryer njė revistė britanike pėr kirurgjinė nė vitin 1988 pėr pėrdorimin e mjaltit nė plagėt e infektuara dhe tė thatėt mbi tė cilat antibiotikėt nuk ndikojnė, mjalti ėshtė treguar si ilaē shumė efikas.
Revista amerikane “Infection” nė vitin 1992 ka publikuar studimin pėr ndikimin e mjaltit mbi bakteriet qė shkaktojnė ndezje nė plagė pas operacionit. Ėshtė vėrtetuar se mjalti natyral arrin ta ngulfasė rritjen e shumicės sė bakterieve dhe kėrpudhave pėr shkak tė tė cilave lajmėrohen ndezjet nė ato plagė. Pėrjashtim janė bakteriet Pseudomonas dhe Clostridium. Hulumtuesit kanė ardhur nė pėrfundim se mjalti ėshtė ilaē ideal nė lidhjen e plagėve tė infektuara pas ndėrhyrjeve kirurgjike.
Hulumtuesit kanė kryer studime pėr ndikimin e mjaltit natyror nė bakterien “Helicobacter Pylori” e cila ėshtė shkaktare e inflamacionit tė lukthit. Ėshtė treguar se dhėnia e solucionit tė mjaltit prej 20% kontribon nė mposhtjen e bakteries nė kushte laboratorike.

Nuk ka dyshim se mjalti natyral ėshtė mė i mirė se ai artificial. Mirėpo, posaēėrisht do ta kishim veēuar mjaltin nga bagremi i cili veēohet me dobitė e tij tė shumta, me ndihmėn e Allahut.


Pėrgatiti: pertymoter.net
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
Dobitė e mjaltės pėr shėndetin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Shendetesi-
Kėrce tek: