ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Te mirat e Patates

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: Te mirat e Patates   12.07.08 14:52

Patatja ėshtė ushqim i pasur me glicide, tė cilat jane tė domosdoshme pėr tė gjitha kategoritė e moshave. Gabojnė ata tė cilėt pėr tė flasin me urrejtje dhe e krahasojnė mė brumin. Ai ka ndjeshėm mė pak kalori (85kcal/100g, derisa grumi ka 150kcl/100g) dhe pėrmban rreth 20% tė glicideve tė pėrbėra nga amidoni, qė organizmit i siguron ‘energji progresive’.
Patatja pėrmban edhe 22 minerale, para sė gjithash kalium, i cili ėshtė i rėndėsishėm pėr kontraksion tė drejtė tė muskujve dhe pėr punėn e zemrės. Pėrmban edhe hekur dhe magnez, mungesa e tė cilit nganjėherė ėshtė pėrgjegjėse pėr ndjenjėn e lodhjes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
Te mirat e Patates
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Shendetesi-
Kėrce tek: