ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 KURANI FLET MBI THELLESIT E DETRAVE DHE VALET E MBRENDHSME.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: KURANI FLET MBI THELLESIT E DETRAVE DHE VALET E MBRENDHSME.   12.07.08 14:49

Zoti ne Kur'an ka thene:"Ose (veprat e tyre) janė si errėsirat nė det tė thellė tė cilin e mbulojnė valėt mbi valė dhe mbi ato retė e dendura, pra, errėsira njėra mbi tjetrėn sa qė nuk mund ta shohė ai as dorėn e vet. Atij tė cilit All-llahu nuk i jep dritė, ai nuk ka pėr tė pasur dritė."(KUR'AN-24:40)

Ky ajet permend erresiren ne thellesi te detrave dhe oqeaneve,ku nese njeriu e zgjat doren e tij,nuk mund ta shohe.Erresira ne thellesite e detrave dhe te oqeaneve eshte verjetur ne thellesin prej afro 200 m dhe me poshte.Ne kete thellesi,pothuajse nuk ka drite fare.

Nen 1000 m thellesi nuk ka drite fare.Njerezite nuk jane ne gjendje te zhyten me shume se 40 m. pa ndihmen e nendetesve ate paisjeve speciale.Njerezit nuk mund te mbijetojne pa ndihme,ne pjesete thella e te erreta te oqeaneve,si ne thellesi prej 200 m.

Shkenctaret kane zbuluar kete erresire ne kohet e fundit me paisje speciale dhe nendetese,qe u kane mundesuar atyre te zhyten ne thellesite e oqeaneve.

Ne gjithashtu mund te kuptojme nga vargjet vijuese te ajetit te siperthene:"...ne detin e gjere e te thelle te mbuluar nga vale masive;vale masive te mbuluara nga re te zeza..." se ujrat e thella te detrave dhe oqeaneve jane te mbuluar velet,dhe mbi to jane vale te tjera.Eshte e qarte se grupi i dyte i valeve jane valet e siperfaqes te cilat ne i shohim,sepse ne varg permendet se mbi valete dyta ndodhen rete.Por ēfare ndodh me valete para?Shkenctaret kane zbuluar kohet e fundit se ekzistojne vale te mbrendshme te cilat paraqiten ne zonat ndarese midis shtresave te densitetit te ndryshem.

Valet e mbrendshme mbulojne ujrat e thella te detrave dhe oqeaneve per shkak se ujrat e thella kane densitet me te larte se ujrat mbi to.Valet e mbrendshme veprojne sikurse valet siperfaqesore.Valet e mbrendshme nuk mund te shihen nga syte e njeriut,por mund te diktohen me studimin e ndryshimeve te temperatures dhe te kripshmerise ne nje lokacion te dhene.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
KURANI FLET MBI THELLESIT E DETRAVE DHE VALET E MBRENDHSME.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Shkence-
Kėrce tek: