ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Agjerimi i muajit te Ramazanit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: Agjerimi i muajit te Ramazanit   12.07.08 14:04

Agjėrimi ėshtė njė karakteristikė,morale dhe shpirtėrore nė Islam.Nė kuptimin e plotė tė fjalės,Agjėrim do tė thotė tė pėrmbajtur "tėrėsishtė"nga ushqimi,pirja,mardhėniet intime si dhe pirja e duhanit prej syfyrit deri nė iftar,gjatė tėr muajit te Ramazanit(muaji i nentė sipas kalendarit hėnor).Por nėse ne e kufizojmė domethėnien e agjėrimit nė kuptim tė drejtėperdrejtė,ne do tė bėnim njė gabim tė madh.
Mė poshtė janė domethėniet qenėsore tė agjėrimit nė Islam:
1 Ramazani i mėson njeriut principin e dashurisė sė sinqertė,sepse kur ai e zbaton agjėrimin,ai e bėn atė pėr dashurin e thellė tė mbrendshme ndaj Zotit.Njeriu qė e do me tė vėrtet Zotin ėshtė njeri qė vėrtet e din se qka ėshtė dashuria.
2.Ai e pais njeriun me ndjenjė kreative tė shpresės dhe njė botė kuptim optimist mbi jetėn,sepse kur ai agjėron,shpreson nė falje nga Zoti dhe kerkon mirėsin e Tij.
3.Ai e mbush njeriun me vyrtyt tė sinqertė tė devoteshmė risė efektive ,pėrkushtim tė ndershėm dhe afėsi te Zoti,sepse kur ai agjėron,ai e bėn atė pėr Zotin dhe vetėm pėr hirė tė tij.
4.Ramazani kultivon te njeriu vigjilencė dhe vetėdije tė fuqishme,sepse personi e mban agjėrimin nė sekret mė mire s e sa nė publik.Veqanėrishtė nė Agjerim ,nuk ka autoritet tokėsore pėr tė kontrolluar sjelljet e njeriut ose pėr ta detyruar atė nė zbatimin e Agjėrimit.Agjėruesi e mban Agjėrimin pėr falje nga Zoti dhe pėr tė plotėsuar vetėdijen e tij duke qenė besnikė nė fshehtėsi dhe publik.Nuk ka rrugė mė tė mirė pėr tė pėrsosur njė vetėdije tė fuqishme te njeriu.
5.Ramazani e mbush njeriun me durim dhe vetėmohim,pėrmes Agjėrimit ai ndjen dhembjet e humbjes ,por ai u qėndron atyre durueshėm.
6.Ai ėshtė njė mėsim efektiv nė pėrqėndrim,vetėpermbajtje dhe forcėn e vullnetit.
7.Agjėrimi gjithashtu i siguron njeriut njė shpirtė tė sinqertė me mendje tė kthjellėt dhe trup tė ndritur.
8.Ai i tregon njeriut rrugėn e re tė ruajtjes sė diturisė.
9.Ramazani i jep mundėsinė njeriut tė kontrollojė mjeshtėrinė e pėrshtatshmėrisė.Ne lehtė mund tė kuptojmė se qėshtja e zbatimit tė Agjėrimit,e bėn njeriun tė ndėrrojė,rrjedhėn e jetės sė pėrditshme tė tij.
10.Ai e ngulitė fortė njė disiplin dhe mbijetesė tė shėndetshme.
11.Formon te njeriu shpirtėmirėsi tė vėrtet nė shoqėrinė qė i takon,nė miqėsi dhe vėllazėri,tė barabartė para Zotit me mirė se para ligjit.
12.Ramazani ėshtė njė porosi nga Zoti pėr vetė-qetėsi dhe vetė disa muslimanė ,mjerishtė,nuk e zbatojnė Agjėrimin ose mė mirė tė themi e kanė pranuar qėndrimin e tė qenit indeferentė.Nė anėn tjetėr,disa nga ata qė e zbatojnė atė,nuk e bejnė siq nė tė vėrtet e ka domethėnien,dhe si rrezultat pėrfitojnė shumė pak dobi,nė fakt jo tė gjitha dobitė.Kjo ėshtė pse sot disa musliman nuk ndjenjė kėnaqėsi,privilegje reale nga Agjėrimi.
Tani me ėshtė e ditur se koha e obliguar pėr Agjėrim ėshtė muaji i Ramazanit.Koha e zbatimit tė Agjėrimit ditor fillon para agimit dhe perfundon me perėndimin e diellit.Kuptohet ka kalendarė tė cilėt tregojne kohėn e saktė tė agjėrimit(vaktia e Ramazanit),nė mungesė tė kėtyre duhet ti referohemi orės dhe pozicionit tė diellit,gazetave vendore ose zyreve tė institutit metereologjik etj.
Agjėrimi i Ramazanit ėshtė obligim dhe pėrgjegjėsi pėr cdo musliman tė shėndoshė,por ka edhe kohė tė tjera kur agjerimi eshte i rekomanduar ne kontestin vullnetar,ashtu siq ka vepruar i Dėrguari i Allahut,Muhamedi a.s.Kėto janė e hėna dhe e enjėta e cdo jave,ca ditė nė sicilin muaj,nė dy muajt para ardhjes sė Ramazanit(Rexheb,Shaban),gjashtė ditė nė pėrcjellje tė Ramazanit pas Fitėr Bajramit.Pėrveq kėsaj,ka gjithmonė shpėrblim pėr agjėrimin e ndonje dite tė muajve tė vitit,nė pėrjashtim tė ditės sė Bajramit dhe tė premteve,ku nė rast tė tillė asnjė musliman nuk duhet tė agjėrojė.Megjithatė , ne duhet tė pėrsėrisim obligimin e vetėm-agjėrimin e Ramamzanit,i cili mund tė jetė 29 ose 30 ditė,varėsisht nga pozicionet e hėnės.Kjo ėshte shtyllė e Islamit dhe cdo dėshtim nė zbatimin e tij pa arsye tė qėndrueshme ėshtė mėkat i rėnde tek Zoti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
Agjerimi i muajit te Ramazanit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Horoskopi sipas muajit te lindjes
» Domethėnia mistike e numrave
» Martesat sipas shenjave

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shtyllat e fesė Islame :: Agjerimi i muajit te Ramazanit-
Kėrce tek: