ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 KUR'ANI FLET PER DETET DHE LUMEJNTE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: KUR'ANI FLET PER DETET DHE LUMEJNTE   12.07.08 14:49

Shkenca moderne ka zbuluar se ne vendin ku takohen dy dete,eshte nje barriere midis tyre.Kjo pengese i ndan dy detet,keshtu qe secili det ka temperaturen,kripshmerin dhe dendesin e vet.Per shembull uji i detit Mesdhe eshte i ngrohte,i kripur dhe me pak densitet,ne krahasim me ujin e oqeanit atlantik.Kur uji i detit mesdhe,hyn ne atlantik nga gjibraltari,futet disa qindra kilometra mbrenda atlantikut ne thellesi prej 1000 m, me karakteristikat e veta te ngrohtesise,te kripshmerise dhe te densitetit te ulet.Uji i mesdheut stabilizohet ne kete thellesi.

Ndonese ne keto dete jane valet e medha,rrymat e forta,dhe blirimet,ato nuk perzihen dhe nuk kalojne kufijte e kesaj barriere.

Kur;ani i shejnte permend se eshte nje barriere midis dy detesh qe takohen dhe qe nuk shkelin kufijte e njeri tjetrit:Ai e lejoi dy detet tė puqen ndėrmjet vete.Ndėrmjet atyre tė dyve ėshtė njė pengues qė ata tė dy nuk kapėrcejnė.(KUR'AN-55:19-20)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
KUR'ANI FLET PER DETET DHE LUMEJNTE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Shkence-
Kėrce tek: