ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 KUR'ANI FLET PER TRURIN

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: KUR'ANI FLET PER TRURIN   12.07.08 14:49

Zoti ka thene ne Kur'an per njerin nga jobesimtaret e poshter te cilet ndalonin Profetin Muhamed s.a.v.s. te lutej ne Qabe:"Pėrkundrazi!Nėse ai(Ebu Xhehli) nuk ndalet,Ne do ta tėrheqim atė pėr Nasijeh(pjesėn e pėrparme tė kokės,ballė),ballė ballukesh gėnjeshtare,mėkatare!(KUR'AN-96:15-16)

Pse Kur'ani ka pershkruar pjesen e perparme te kokes si te genjeshtert dhe mekatare?Pse Kur'ani thote se personi ishte genjeshtare dhe mekatare?C'fare lidhje ekziston ndermjet pjeses se perparme te kokes dhe genjimit e te mekatit?

Nese shikojme kafken ne pjesen e perparme te kokes,do te shohim zonen perballeore te trurit.Libri i titulluar "Esential of Anatomy&Physiology" thote per kete zone:"Motivacioni dhe parashikimi per te planifikuar dhe per te inicuar levizjet,ndosh ne pjesen e perparme te vrigujve ballore,ne zonen paraballore.Ky eshte regjioni i korteksit asociativ..."

Gjithashtu ne liber thuhet:"Perveē pjesmarrjes ne motivim,zona perballore mendohet te jete gjithashtu edhe qender funksionale per agresion...."!

Pra,kjo zone eshte pergjegjese per planifikimin,motivimin dhe inicimin e sjelleve te mira dhe te mekatshme,dhe eshte pergjegjese per thenie te genjeshtrave dhe per tregimin e se vertetes.Prandaj mund ta pershkruajme pjesen e perparme te kokes si te genjeshtert dhe mekatare,kur dikush genjen ose ben mekat siē thuhet ne Kur'an:"..balle ballukesh(Nasijeh)gėnjeshtare,mėkatare!"

Shkenctaret i kane zbuluar keto funksione te zones perballore vetem ne gjashte vitet e fundit,sipas profesorit Keitn L .More
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
KUR'ANI FLET PER TRURIN
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Shkence-
Kėrce tek: