ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 KUR'ANI MBI ZHVILLIMIN E UNIVERSIT

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: KUR'ANI MBI ZHVILLIMIN E UNIVERSIT   12.07.08 14:48

Shkenca e kozmologjise moderne,vezhguese dhe teorike tregon qarte se ne nje moment kohor tere universi s'ishte gje perveēse nje re tymi(do te thote ne bashkedyzim i nxehte gazi te patejdukshem me dendesi te larte).Ky eshte nje prej principeve te zakonshme te kozmologjise standarte moderne.Shkenctaret tani mund te vezhgojne formimin e yjeve te rinj nga mbetjet a atij "tymi" .Yjte ndriques qe i shohim naten,ishin siē ishin edhe i tere universi,ne ate material tymi.Allahu xh.sh ne Kur'an thote:

"Pastaj Ai u ngrit lart(isteva)drejt qiellit,kur ai ishte tym..."(KURAN-41:11)

Meqenese toka dhe qiejt permbi(dielli,hena,yjet,planetet,galaktikat)jane formuar nga ky tym i njejte,konkludojme se toka dhe qiejt ishin nje entitet i vetem i bashkuar.Pastaj nga ky tym homogjen,ata u formuan dhe u ndane nga njeri tjetri.Allahu xh.sh ne Kur'an ka thene:

"A nuk e kanė ditur ata qė mohojne se qiejt dhe toka ishin tė bashkuar si njė njėsi e vetme krijimi,pastaj Ne i ndamė atė?...(KURAN-21:30)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
KUR'ANI MBI ZHVILLIMIN E UNIVERSIT
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Shkence-
Kėrce tek: