ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 KUR'ANI FLET PER MALET

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: KUR'ANI FLET PER MALET   12.07.08 14:48

Libri i titulluar "Earth"(Toka) ėshtė libėr themelor referimi nė shumė universitete anė e mbanė botės.Njė nga dy autorėt e tij ėshtė profesor nderi Frank Press.Ai qe kėshilltar shkencor i ish kryetarit tė shteteve tė bashkuara tė amerikes,Jimmy Carter dhe pėr 12 vjet qe kryetar i akademisė kombėtare tė shkencave Uashington D.C.

Libri i tij thotė se malet janė tė ngulitura thellė nė tokė,prandaj malet kanė formė tunji.Kėshtu Kur'ani ka permendur malet.Zoti nė Kur'an ka thėnė:"A nuk e kemi bėre Ne tokėn si shtrojė,dhe malet si shtylla mbėshtetėse"(Kur'an 78:6-7).

Shkencat moderne tė tokės kanė provuar se malet kanė rrėnjė tė thella nėn sipėrfaqen e tokės,dhe se kėto rrenjė kalojnė disa herė ngritjeve tė tyre mbi sipėrfaqen e tokės.


Pra fjala me e pershtatshme per te pershkruar malet ne baze te ketij informacioni eshte fjala "kunj" ,pasiēe pjesa me e madhe e kunjit te vemdosur ne toke fshihet nen siperfaqe te saj.Malet gjithashtu luajne rol te rendesishem ne stabilizimin e kores se tokes.Ato pengojne dridhjen e tokes.

All-llahu xh.sh ne Kur'an thote:

"Dhe ai ka ngulitur nė tokė male qė qėndrojnė fort,se pėrndryshe ajo do tė dridhej bashkė me ju..."(KURAN-16:15)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
KUR'ANI FLET PER MALET
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Shkence-
Kėrce tek: