ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 KUR'ANI MBI ZHVILLIMIN EMBRIONAL

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: KUR'ANI MBI ZHVILLIMIN EMBRIONAL   12.07.08 14:47

Nė Kur'anin e shejntė,Zoti flet pėr fazat e zhvillimit embrional tė njeriut:

Dhe sigurisht qė Ne krijuam njeriun(Ademin)nga njė copė balte(ujė me dhe).Pas kėsaj Ne e bėmė atė(njeriun,pasardhėsin e Ademit) si Nutfa(lėngu i ngjizur i bashkimit tė vezėve mashkullore me ato femėrore) duke e strehuar atė nė njė banesė tė sigurtė(mitra e nėnės).Pastaj Ne e bėmė Nutfan nė Alakah(shushunjė,copė gjaku tė mpiksur,gjė tė varur),pastaj Ne e bėmė gjakun e mpiksur(Alakah) nė Mudgah(xhungė mishi,si gjė tė pėrtypur)... (23.MU'MINUN:12-14

)

Nė domethėnien e saj tė drejtpėrdrejt,fjala arabe alakah,ka tri kuptime:1)shushunjė,2)gjė e varur) dhe 3)droēkė gjaku.

Duke bėrė krahasimin e shushunjės me njė embrion tė fazės alakah,ne shohim ngjashmėri midis tyre.Gjithashtu embrioni nė kėtė fazė siguron ushqimin nga gjaku i nėnės,njėsoj me shushunjėn,e cila ushqhet me gjakun e tė tjerėve.

Kuptimi i dytė i fjalės alakah ėshtė "gjė e varur(e ngjitur)".

Kuptimi i fjalės alakah ėshtė "droēkė gjaku"

Kuptojme se pamja e jashtme e embrionit dhe e qeskave tė tij gjatė fazės alakah ėshtė e ngjashme me atė tė droēkės sė gjakut.Pra tri kuptime tė fjalės alakah i pergjigjen nė mėnyrė tė pėrpiktė pėrshkrimit tė embrionit nė fazėn alakah.Faza vijuese qė pėrmendet nė ajet ėshtė faza mudgah.Fjala arabe mudgah do te thotė"lendė e pėrtypur".Nėse ndokush do te merrte njė copė gome dhe ta pėrtypte nė gojėn e vet dhe pastaj ta krahasonte atė mė njė embrion nė fazėn mudgah merr pamjen e njė lėnde tė pėrtypur.Kjo ngjan pėr shakak tė somiteve(segmenteve gjatėsore) nė shpinė tė embrionit qė nė njė farė mėnyre u ngjajnė shenjave tė dhėmbėve tė njė lėnde tė pėrtypur.

Si pati mundėsi Muhamedi(paqja dhe shpėtimi i All-llahut qofshin mbi tė) tė ketė ditur gjithė kėtė 1400 vjet mė parė kur shkenctarėt vetėm tani vonė e zbuluan kėtė duke pėrdorur paisje tė pėrparuara dhe mikroskopė tė fuqishėm,tė cilėt atėher nuk kanė ekzistuar.Hami dhe Levenhuku,qenė shkectarėt e parė qė bėnė vėzhgimin e qelizave tė spermės sė njeriut(spermatozoa),duke pėrdorur mikroskopė tė pėrmirsuar,mė 1677(mė shumė se 1000 vjet pas Muhamedit(paqja dhe shpėtimi i All-llahut qofshin mbi tė)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
KUR'ANI MBI ZHVILLIMIN EMBRIONAL
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Shkence-
Kėrce tek: