ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Kushtet e namazit dhe kohet e namazit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: Kushtet e namazit dhe kohet e namazit   12.07.08 14:03

KOHET E NAMAZIT
Namazi ka kohe te caktuar.Ai mund te kryhet vetem mbrenda kohes se caktuar dhe jo para hyrjes se kesaj kohe.Allahu i madherishem ka thene:"...Sepse namazieshte obligim( ne kohe),i caktuar per besimtaret."(suretu EN-NISAE:103)
Kohet jane:
1.Koha e namazit te mengjesit:nga drita e pare e agimit deri ne daljen e diellit.
2.Koha e namazit te drekes:nga casti kur dielli ka kaluar pak kupen e qiellit,derisa hija e cdo sendi behet e madhe sa vete sendi.
3.Koha e namazit te ikindis(mbasdites):nga koha kur hija e cdo sendi te behet sa vete sendi,deri ne perendimin e diellit.
4.Koha e namazit te akshamit(mbremjes)eshte:nga perendimi i diellit deri ne zhdukjen e plote te skuqjes se horizontit.
5.Kpha e namazit te jacise (darkes)eshte:nga zhdukja e skuqjes se horizontit ,deri ne mesnate.
KUSHTET E NAMAZIT
Namazi ka nente kushte pa te cilat ose ne mungese te ndonjeres prej tyre,nuk mund te huhet ne namaz.Keto kushte jane:
1.Te jeshe musliman.
2.Te jeshe i shendoshe menderisht.
3.Te dallosh te miren nga e keqja.
4.Te pastrohesh nga jashteqitjet.
5.Te heqesh papastertit.
6.Te mbulosh pjeset e turpshme te trupit.
7.Hyrja e kohes.
8.Te drejtohesh kah kibla.
9.Te besh nijetin(qellimin)me zemer
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
Kushtet e namazit dhe kohet e namazit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Horoskopi Maja (Maya)
» Thėnie nga Khalil Gibran
» Teknologjia e kontrollit te Mases
» Teknologjia e lashte misterioze
» Hėna dhe dielli, simbole kultike te pellazget

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shtyllat e fesė Islame :: Falja e namazit-
Kėrce tek: