ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 HISTORIA E HUDIT

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: HISTORIA E HUDIT   12.07.08 14:40

BANESAT E POPULLIT TE ADIT DHE ADHURIMI I TYRE

Banesat e popullit tė Adit ndodheshin nė tokėn e quajtur Ahkaf,qė ndodhet nė Jemen dhe domethėnia ėshtė:rėrė e dendur,ku sot vėrejm se shumė nga banesat e popullit tė Adit janė nė shkretėtira,nė vende ku nuk ka asgjė pėrveē rėrės sė nxehtė e pėrvėluese.

Populli i Hudit ishte popull me shtat tė lartė dhe tė fortė,tokat e tyre ishin pjellore e tė mbushura me begati,por ata shquheshin si popull i egėr dhe grabitqar,qė shkaktonte dėme e shkatėrrime.

Pėrsa i pėrket adhurimit,ata adhuronin idhuj dhe gjėra tė tjera tė pavlera,sikurse populli i Nuhit.Thuhet se ata morėn njė idhull dhe e bėnė Zotin e madh tė tyre duke e quajtur"El-Hetar".Ishte ky shkaku,qė Allahu e dėrgoi Hudin,qė ti rikthente ata nė besimin e njė Zoti tė vetėm,Allahut.

HUDI DHE POPULLI I TIJ

Hudi e thirri popullin e tij nė adhurimin e njė Zoti,ashtu sikurse e bėri edhe profeti Nuh.Sė pari ai filloi ti njihte njerėzite me mirėsitė qė Allahu iu kishte dhuruar dhe u tha:"Ju ndėrtoni nė ēdo kodėr ndėrtesa me shpenzime tė panevojshme,sikur do tė rroni pėrgjithmonė.Kur rrėmbeni,rrėmbeni mizorisht.Prandaj kijeni frikė Allahun e mė dėgjoni mua!Kijeni frikė atė qė ju paisi me tė gjitha mirėsitė,ato qė ju i dini vetė,siē janė fėmijėt,begatitė,kopshtet e burimet e ujit etj.

Unė kam frikė vėrtet se ju do tė dėnoheni nė njė ditė tė madhe".

Mė pas Hudi u kujtoi atyre se si Allahu i dha trupa tė mėdhenj e tė shėndetshėm dhe u dhuroi tokėn pas popullit tė Nuhit.Gjithashtu ai i kėshilloi ta kujtonin gjithmonė Allahun,i cili krijoi dhe i begatoi me mirėsitė e Tij.

Nė kėtė mėnyrė,ata ishin tė detyruar adhurimin vetėm Zotit tė vėrtet,Allahut por mė kot,ata e pėgėnjeshtruan dhe refuzuan tė punojnė sipas kėshillave tė tij.Nuk mjaftuan me kaq,por e akuzuan Hudin pėr mendjelehtėsi dhe i thanė:"Ne po shohim se ti je mendjelehtė dhe tė konsiderojmė gėnjeshtarė!".

Por,Hudi iu pėrgjigj:"O populli im,unė nuk jam mendjelehtė,por jam i dėrguar prej Zotit tė botrave.Jam i dėrguar,qė t'ju komunikoj shpalljet e Zotit tim dhe tė jem kėshillues besnik pėr ju".

Por ata e akuzuan se ishte i ēmendur dhe i thanė:"Ne themi se dikush prej zotave tanė tė ka goditur dhe tė ka ēmendur".Ndėrsa Hudi iu pėrgjegj me kėto fjalė:"Unė kam dėshmitarė Allahun,por ju dėshmoni se une jam larg nga idhujtaria juaj".

Kur pa se populli i vet po e mohonte, u tha:"Unė kam frikė vėrtet se,ju do tė dėnoheni njė ditė tė madhe"Mė pas i lajmėroi,se nėse vazhdonin nė kėtė rrugė,Allahu do tju dėrgoj njė dėnim tė madh,por ata thanė:"Nėse je i sigurt,na e sill qysh tani dėnimin,me tė cilin po na kėrcėnon".

DENIMI I POPULLIT TE HUDIT

Kur dėgjoi kėto fjalė,Hudi iu pėrgjegj:"Vetėm Allahu e di se kur do tju vijė dėnimi,ndėrsa unė vetėm po ju tregojė atė ē'mė ka thėnė Ai.Por po shoh se ju jeni popull injorant!".

Pas kėsaj,Allahu ua ndėrpreu shiun dhe ujin.Kjo gjendje vazhdoi afėrsisht 3 vjet tė njėpasnjėshėm,derisa ata u rraskapitėn nga etja e madhe.Pastaj filluan tė endeshin nė ēdo vend pėr tė kėkuar ujė,por pėrpjeket e tyre ishin pa rezultat.Nė ato momente,Hudi i kujtoi ata edhe njė herė se askush nuk do ti shpėtoj dėnimit,nėse nuk besojnė nė njė Zot dhe nuk e braktisin adhurimin e idhujve.Por pėr ēudi, edhe ky dėnim nuk i bindi ata,pėrkundrazi ua shtoi kokėfortėsin dhe ligėsinė.Shpirtėligėsia ua verboi mendjet e zemrat dhe i mbushi me mosbesim ndaj thirrjes sė Hudit.

Ata vazhduan kėshtu,derisa Allahu dėrgoi kundėr tyre njė erė tė fuqishme pėr shtatė net e tetė ditė rresht,e cila ia shkatėrroi dhe ua bėri trupat si tė ishin tungje tė zgavruara palmash.Thuhet se,kur ata e panė erėn e fuqishme,filluan tė hynin nė shtėpitė e tyre dhe ti mbyellnin dyert e dritaret,por era i hapte duke pėrmbysur gjdo gjė.Ata mbetėn tė fundosur shtatė netė e tetė ditė poshtė rėrės.Mė pas Allahu ua mori shpirtat dhe era i hodhi ata nė det.Ndėrsa Hudi,bashkė me ata qė besuan u futėn nė njė banesė dhe nuk i preku era,pra nuk i preki dėnimi i Zotit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
HISTORIA E HUDIT
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Historia, miti dhe mitologjia
» Historia e vėrtetė e krishtlindjeve
» Historia e disqeve fluturuese. UFO
» Graal, shpirti i humbur i Evropės dhe historia e mohuar e Alba - Gens
» Historia e Budizmit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Histori te Profeteve-
Kėrce tek: