ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Namazi,te mirat e namazit,pasojat e mosfaljes se namazit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: Namazi,te mirat e namazit,pasojat e mosfaljes se namazit   12.07.08 14:02

Namazi eshte shtylla e dyte nga shtyllat e Islamit.Ai eshte lidhje ndermjet robit dhe Zotit te tij.Ai qe e le namazin, e ka prere lidhjen me Zotin e tij te madherueshem,i cili na urdheron qr te kryejme namazet e detyrueshme ne kohet e caktuara.Allahu i madheruar thote:"Vazhdoni rregullisht namazet(faljet)e edhe ate namazin e mesem dhe ndaj Allahut jeni respektues(ne namaze)." (suretu BEKARE:238)Abdullah bin Mes'udi,Allahu qofte i kenaqur prej tij,ka thene:"e pyeta te derguarin e Allahut s.a.v.s ,se cila eshte vepra me e mire.I Derguari i Allahut tha:"Eshte namzi ne kohen e tij...."

TE MIRAT E NAMAZIT

Ebu Hurejra,Allahu qofte i kenaqur prej tij ka thene:"e degjova te derguarin e Allahut s.a.v.s tek thoshte:"mendoni sikur nje lume te kaloje para portes te ndonjerit prej jush dhe ai lahet ne te pese here ne dite.A mbetet gje nga papastertit e tij?"-Jo,nuk mbetet"-thane te tjeret.Dhe ai vazhdoi:"Po keshtu jane te pese namazet me to Allahu i fshin mekatet."

PASOJAT E LENIES SE NAMAZIT
Muslimani ka per detyre te kujdeset per te pese namazet e perditshme.Lenia e tyre eshte shume e rende.Xhabir bin Abdullah,Allahu qofte i kenaqur me te ka thene:"Muhamedi s.a v.s thoshte se:"Dalimi midis njeriut besimtar dhe ati jobesimtar eshte lenia e namzit.Enesi,tregon se i derguari i Allahut s.a.v.s ka thene:"namzi eshte gjeja e pare per te cilen robi jep llogari diten e kijametit.Nese namazi i tij eshte ne rregull,te gjitha punet e tij,ne dashte Allahu,do te dalin ne rregull.Dhe ne qofte se namzi i tij nuk eshte ne rregull,ateher jane pavlere te gjitha punet e tjeta te njeriut."Ndersa Abdullah bin Omeri,Allahu qofte i kenaqur me te,thote se Muhamei a.s e permendi nje dite namazin duke thene:"Kush e ka kryer rregullisht namazin, ky behet per te drite si argument dhe shpetim ne diten e kijameit.Ndersa ai qe seshte kujdesur per namazet,ai nuk do te kete as drite, as argument e as shpetim.Diten e kijametit ai mbetet bashke e Karunin,Faraonin,Hamanin dhe Ubej ibn Kalifin."
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
Namazi,te mirat e namazit,pasojat e mosfaljes se namazit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Pasojat e medha te ateizmit
» Besėtytni shqiptare
» C'eshte Avioni misterioz X-37-B..?
» Tmerri i sė mirės!
» Udhetimi Astral!!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shtyllat e fesė Islame :: Falja e namazit-
Kėrce tek: