ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Kėshilla pė ty...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
muslimone
Antar Fillestar/e
Antar Fillestar/e


Numri i postimeve : 62
Join date : 16/07/2010
Age : 30

MesazhTitulli: Kėshilla pė ty...    17.07.10 15:52

بسم الله الرحمن الرحيم

Pėrgaditu pėr mė tė rėndėn dhe do tė pėrfitosh ndjenjėn e lehtėsimit.

Mos u bėj ankuese e bezdisshme dhe e tepėrt.

Nuk i takon njeriut tė humbasė gjymėn e jetės nė armiqėsi.

Numėro dhuntitė e All-llahut xhel-le xhelaluhu nė vend qė tė numėrosh dėshprimet dhe lodhjet e tuaja.

السلام عليكم ورحمة الله وبراكاتهFrikėsoju vetėm All-llahut(subhane we teala) dhe dije se njė ditė do te japėsh llogari para Tij.


Kėrko nga All-llahu(subhane we teala) falje mėkatesh se Ai pranon pendimin, por tė jesh e vendosur se mė nuk do t'i pėrsėrisėsh gabimet.


Dije se All-llahu(subhane we teala) vėzhgon ēdo hap tėnd.[center]Mėso sa mė shpejt tė falesh (nėse akoma nuk din) dhe filloja tė falurit, sepse ky ėshtė njė ndėr kushtet pėr tė qenė muslimane. Me anė tė tė falurit do ta pastrosh shpirtin dhe trupin, e nga ana tjetėr nuk do tė tė ngelė kohė pėr gjėra tė kota.Lexoje Kur'anin sa mė shpesh qė tė njohtohesh me urdhėrat dhe ndalesat e All-llahut(subahne we teala). Gjithashtu lexo libra qė pėrmbajnė Hadithe tė vėrteta (fjalė tė Muhammedit salAll-llahu alejhi we sel-lem) sepse kėto mė sė miri e shpjegojnė Kur'anin.


Ruaju nga mendjemadhėsia, se mendjemėdhenjtė i urren ēdo njeri.

Mos gėnjej, mos pėrqesh dhe mos u bė dyftyrėsh, se kėto ta nxijnė nderin, ndėrsa i bėn njerėzit qė ta humbin respektin ndaj teje.

Asnjeherė mos u bė kokėfort dhe mos hy nė konflikt me shokėt, por nėse vjen deri te konflikti sillu sa mė butė (ashtu siē i pėrngjan njė muslimani) se vetėm nė kėtė mėnyrė mund tė ngadhnjesh.[center]

Mos pėrgojo (kjo bėri kėshtu, ajo bėri ashtu) qoftė edhe nėse je nė tė drejtė dhe mos paragjyko, sepse shpesh kėto janė mėkate dhe traditė e injorancės.

Bėhu e drejtė dhe e vendosur, stabile nė qėndrimet e tua, por kur ta shohėsh se ke gabuar, pranoje haptazi.

Kurre mos shpif. Shpifja ėshtė ėshtė mėkat edhe mė i madh se pėrgojimi.[center]


Pranoje tė vėrtetėn pa marrė parasysh se kush ishte thėnėsi i saj, i vogėl apo i madh, dhe ruaju nga kokėfortėsia dhe mendjemadhėsia!


Nxito nė punėt e mira sepse do tė shpėrblehesh dhe do tė arrish shpėrblimin [sevapin] e tė gjithė atyre qė marrin mėsim prej teje!.


Praktikoje faljen e namazit nė xhami, me kohė dhe me xhemat, e veēmas namazin e jacisė dhe atė tė sabahut!


[/center]

[/center]
[/center]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Kėshilla pė ty...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Keshilla Islame-
Kėrce tek: