ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Ju o vllazrija islame

Shko poshtė 
AutoriMesazh
muslimone
Antar Fillestar/e
Antar Fillestar/e


Numri i postimeve : 62
Join date : 16/07/2010
Age : 30

MesazhTitulli: Ju o vllazrija islame    17.07.10 1:38

Sa e mrekullueshme: tė mos ndiesh frikė nga padrejtėsia, tradhtia e xhelozia!


“S’ka dyshim se besimtarėt janė vėllezėr” – [Kur’an, 49:10]


Vėllezėrit muslimanė nuk i drejtohen tė tjerėve pėr ēėshtjet e tyre. Janė tė respektuar, tė dashur dhe ndihmojnė njėri-tjetrin.

Lidhja vėllazėrore, pėr hir tė bindjes dhe besimit nė Allahun e Madhėrishėm dhe dashurisė ndaj Tij, ėshtė lidhje qė nuk mund tė shkėputet. Vėllezėr nė bindje. E bindja triumfon mbi gjithēka. Nuk lėkundet ajo qė shpreh zemra e sinqertė dhe mendja e bindur fort. Sa mė e fortė tė jetė bindja nė Allahun e Madhėrishėm, aq mė e fortė do jetė edhe dashuria ndaj Tij dhe po aq e fortė do jetė edhe lidhja vėllazėrore midis atyre qė kanė tė njėjtėn bindje dhe dashuri ndaj Tij.

Kur’ani sqaron se vėllezėr tė vėrtetė e njerėz tė lidhur fort mes vete janė ata qė kanė tė njėjtat bindje; tė njėjtin qėllim.

“S’ka dyshim se besimtarėt janė vėllezėr” – [Kur’an, 49:10]

Ndėrkaq, besimtar ėshtė ai qė do dhe urren atė qė do dhe urren Allahu i Madhėrishėm. Besimi plotėsohet nėse besimtari nuk ia dėshiron vėllait tė vet atė qė nuk ia dėshiron vetvetes, sepse tė gjithė besimtarėt muslimanė, parimisht, janė si njė trup i vetėm. Kanė njė udhėheqės, njė drejtim, njė rrugė, njė cak.

Udhėheqėsi ėshtė Muhammedi (salAllahu alejhi ve selem), ndėrsa drejtimi ėshtė Islami, rruga, e mesmja, e caku: tė qenėt besimtar i denjė e i devotshėm ndaj Allahut tė Madhėrishėm dhe fitimi i kėnaqėsisė sė Tij.

Ky trup i vetėm, pra, vėllezėrit muslimanė, nuk i drejtohen tė tjerėve pėr ēėshtjet e tyre. Janė tė respektuar, tė dashur dhe ndihmojnė njėri-tjetrin, sepse kanė Allahun e Madhėrishėm dhe udhėzimin e Muhammedit (alejhi selam).

“Besimtarėt dhe besimtaret janė tė dashur pėr njėri-tjetrin” - [Kur’an, 9:71]

Kėtė lidhje respekti e dashurie nuk mund ta kėpusė llojllojshmėria nė ngjyrė e gjuhė, e as vend e kombėsi. Tė gjithė i bėn tė ndihen njė, pasi njė Zot kanė – ėshtė Allahu i Madhėrishėm, njė libėr kanė – ėshtė Kur’ani, dhe njė fe kanė – ėshtė Islami!

Vallė, a ka ndjenjė mė tė kėndshme se sa ndjenja e tė qenėt me shumė vėllezėr anekėnd botės?! Kudo qė tė jesh nė mesin e plot njerėzve muslimanė, do tė ndihesh i respektuar, i dashur dhe i sigurt.

Sa e mrekullueshme: tė mos ndiesh frikė nga padrejtėsia, tradhtia e xhelozia! Pasi tė gjithė me zemėr, rrugė e qėllim tė njėsuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Ju o vllazrija islame
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Kur'an dhe Tefsir-
Kėrce tek: