ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Kush do tė hyjė nė Xhennet pa dhėnė llogari?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
muslimone
Antar Fillestar/e
Antar Fillestar/e


Numri i postimeve : 62
Join date : 16/07/2010
Age : 30

MesazhTitulli: Kush do tė hyjė nė Xhennet pa dhėnė llogari?    17.07.10 1:34

Shkruar nga Abdul Latif Ashur

Postuar nga Fitim Ismaili

Transmetohet nga Ebu Hurejra ra.se ka thėnė:"E kam dėgjuar Pejgamberin asws duke thėnė:"Do tė hyjė nė Xhennet njė grup prej umetit tim i cili numėron 70.000 veta, fytyrat e tyre do tė ndriēojnė si hėna e plotė."Akashe ibėn Muhsin el Esediu, duke ngritur gunėn e vet, tha:"O Pejgamber i Allahut, lute Allahun qė tė mė bėjė njėrin prej tyre.Atėherė u paraqit edhe njė prej ensarėve (medinasve) duke thėnė:"O Pejgamber i Allahut, lute Allahun, qė edhe mua tė mė bėjė njėrin prej tyre. Pejgamberi asws i tha:"Ta kaloi Akkasheja nė atė".
(hadithi gjendet nė tė dy Sahihėt).

Na ka rrėfyer Abdullah ibėn Abbasi se Pejgamberi asws ka thėnė:"Mu treguan popujt, e pashė njė pejgamber, dhe me tė njė grup, njė pejgamber tjetėr, dhe me tė njė apo dy njerėz, dhe pejgamber, me tė cilin nuk kishte asnjė.Atėherė, shikova njė grup tė madh njerėzish, dhe mendova se janė ummeti im, por, mu tha:"Ai ėshtė Musa dhe populli i tij".Shikova pėrsėri mbi mua, dhe pashė numėr shumė tė madh njerėzish, dhe mu tha:"Ky ėshtė ummeti yt, e nė mes tyre, ka 70.000 prej atyre tė cilėt do tė hyjnė nė Xhennet, pa dhėnė llogari dhe pa asnjė dėnimi".Njė nga tė pranishmit mes nesh, tha:"Ndoshta ata, janė ata tė cilėt kanė lindur nė Islam dhe nuk kanė bėrė asnjėherė shirk".Disa, pėrmendėn edhe gjėra tjera.Pastaj, mes tyre erdhi Pejgamberi asws dhe tha:"Pėr ēka jeni duke polemizuar?Ata e informuan pėr atė.Ai tha:"Ata janė tė cilėt nuk fryjnė dhe as qė kėrkojnė tė fryhen, nuk qesin fall, por vetėm nė Zotin e tyre mbėshteten".Nė atė moment, u ngrit Ukkashe ibėn Muslimi, dhe tha:"Lute Allahun, qė tė jem unė njė prej tyre!"Tha (Pejgamberi asws):"Ti je njė prej tyre".Pastaj, njė njeri tjetėr tha:"Lute Allahun (o Pejgamber) qė edhe unė tė jem njė prej tyre!"Tha (Pejgamberi asws):"Ta kaloi Ukkasheja".

Dhuntitė e Xhenetit
Abdul Latif Ashur
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Kush do tė hyjė nė Xhennet pa dhėnė llogari?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Qyteti legjendar qė nuk dihet nga kush ėshtė krijuar
» Burdushi e din se kush e ka rrėmbyer avionin e Malaysia Airlines
» Lilith
» Besimi Baha'i
» Sekretet e bankave

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Kur'an dhe Tefsir-
Kėrce tek: