ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Kushtoj vėmendje tė veqantė dy ajeteve tė fundit tė sures Bekare!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
muslimone
Antar Fillestar/e
Antar Fillestar/e


Numri i postimeve : 62
Join date : 16/07/2010
Age : 30

MesazhTitulli: Kushtoj vėmendje tė veqantė dy ajeteve tė fundit tė sures Bekare!    17.07.10 1:33

Nga Ibn Abas [radijallhu anhu]:

”Ndėrsa Xhibrili [alejhi selam] po rrinte ulur me Pejgamberin s.a.v.s, ai dėgjoi ēeljen e njė porte mbi tė. Ai ēoi kokėn dhe tha:’Kjo ėshtė njė portė qiellore, e cila asnjėherė para kėsaj dite s’ėshtė ēelur’. Njė engjėll zbriti nga ajo [portė]. Xhibrili tha:’Ky ėshtė njė engjėll qė zbriti nė tokė, i cili kurrė s’ka zbritur para kėsaj dite’. Ai dha selam dhe tha:’Prano pėrgėzimet [O Muhamed] pėr dy dritat qė t’u dhanė, tė cilat nuk i janė dhėnė ndonjė pejgamberi pėrpara teje: Ēelja e Librit [el-Fatiha] dhe fundi i sures el-Bekare. Asnjėherė nuk lexon ndonjė shkronjė nga kėto dyja [sure] veēse tė jepet [dmth tė jepet shpėrblimi pėr tė]’”. [Muslim]

Muhammedi s.a.v.s duke treguar vlerėn e dy ajeteve tė fundit tė sures Bekare dhe ndikimin e tyre nė shtėpi thotė:

''Allahu i Lartėsuar ka shkruar Librin 2000 vjet para se t’i krijojė qiejt dhe tokėn, kurse Ai ka qenė nė Arsh (fron) dhe i zbriti dy ajete me tė cilat pėrfundoi suren Bekare. Nė atė shtėpi qė lexohen kėta dy ajete tre ditė, shejtani nuk i afrohet asaj shtėpie". Hadithi ėshtė sahih, tra. Tirmidhiu, Nesaiu dhe Hakimi.

Thotė Muhammedi a.s.:
''Mos i beni shtepite tuaja varre, me te vertete djalli iken nga ajo shtepi ne te cilen lexohet sureja El-Bekare.'' (Transmeton Muslimi)**************************
Dy ajetet e fundit nga sure'ja Bekare
آمَنَ الرَّسُول ُ بِمَا أُنزِلَ إِلَيْهِ مِنْ رَبِّهِ وَالْمُؤْمِنُونَ كُلٌّ آمَنَ بِاللَّهِ وَمَلآئِكَتِهِ وَكُتُبِهِ وَرُسُلِهِ لاَ نُفَرِّقُ بَيْنَ أَحَدٍ مِنْ رُسُلِهِ وَقَالُوا سَمِعْنَا وَأَطَعْنَا غُفْرَانَكَ رَبَّنَا وَإِلَيْكَ الْمَصِيرُ لاَ يُكَلِّفُ اللَّهُ نَفْسًا إلاَّ وُسْعَهَا لَهَا مَا كَسَبَتْ وَعَلَيْهَا مَا اكْتَسَبَتْ رَبَّنَا لاَ تُؤَاخِذْنَا إِنْ نَسِينَا أَوْ أَخْطَأْنَا رَبَّنَا وَلاَ تَحْمِلْ عَلَيْنَا إِصْرًا كَمَا حَمَلْتَهُ عَلَى الَّذِينَ مِنْ قَبْلِنَا رَبَّنَا وَلاَ تُحَمِّلْنَا مَا لاَطَاقَةَ لَنَا بِهِ وَاعْفُ عَنَّا وَاغْفِرْ لَنَا وَارْحَمْنَاأَنْتَ مَوْلاَنَا فَانصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ الْكَافِرِين

Amener-resulu bima unzile ilejhi min Rabbihi vel-mu`minun, kul-lun amene bil-lahi ve melaiketihi ve kutubihi ve rusulihi, la nuferriku bejne ehadin min rusulihi ve kalu semi`na ve eta`na gufraneke Rabbena ve ilejkel mesiir. La jukel-lifull-llahu nefsen il-la vus`aha leha ma kesebet ve ّalejha mektesebet. Rabbena la tuahidhna in nesina ev ahta`na, Rabbena ve la tahmil ّalejna isren kema hameltehu ّalel-ledhine min kablina, Rabbena ve la tuhammilna ma la takate lena bihi, vaّfu ّanna vagfirlena verhamna ente mevlana fensurna ّalel-kavmil-kafirin.

Pėrkthimi:

I dėrguari [Muhamedi] beson nė atė qė i ėshtė zbritur nga Zoti i tij dhe [po ashtu besojnė] besimtarėt. Secili beson nė Allahun, nė Engjėjt e Tij, nė Librat e Tij dhe nė tė dėrguarit e Tij. Ata thonė:’Nuk bėjmė dallim mes tė dėrguarve tė Tij’. Dhe thonė:’Dėgjojmė dhe bindemi. [Kėrkojmė] Faljen tėnde, o Zoti ynė, dhe tek Ti ėshtė kthimi [i tė gjithėve]’ » [El-Bekare, 285]

Allahu nuk e ngarkon njeriun me mė shumė se sa mund tė mbartė ai. Ai shpėrblehet siē e meriton dhe dėnohet siē e meriton. ‘Zoti ynė, mos na dėno, nėse gabojmė ose harrojmė! Zoti ynė, mos na ngarko me aso barre qė i ke ngarkuar ata qė kanė qenė para nesh [ēifutėt dhe tė krishterėt]! Zoti ynė, mos na ngarko me mė shumė se sa mundemi tė mbartim! Na fal! Na i shlyej gjynahet! Na mėshiro! Ti je Meula ynė [Mbrojtėsi, Mbėshtetėsi, etj]! Dhe na jep fitore ndaj mosbesimtarėve!
[el-Bekare, 286]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Kushtoj vėmendje tė veqantė dy ajeteve tė fundit tė sures Bekare!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Kur'an dhe Tefsir-
Kėrce tek: