ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Poema

Shko poshtė 
AutoriMesazh
muslimone
Antar Fillestar/e
Antar Fillestar/e


Numri i postimeve : 62
Join date : 16/07/2010
Age : 30

MesazhTitulli: Poema    17.07.10 1:20

<BLOCKQUOTE class="postcontent restore ">Ishte herėt nė mėngjes, nė ora pesė,
Kur vdekja trokiti mbi njė derė.

Kush ėshtė? I pėrgjumuri bėrtiti,
Mė lerė tė hy brenda, jam Azraili.

Papritmas njeriu filloi tė dridhej,
Dhe si i marr nė shtrat tė pėrpėlitej.

Oj grua – bėrtiti, mos flej!
Jetėn tė ma marrė mos e lėr.

Ik o engjėll i vdekjes!- thirri me sa zė qė pati
Mė lerė rehat se ende nuk jam gati.

Familja nga unė ėshtė e varur,
E ti ke ardhur shpirtin pėr tė ma marrur.

Pėrsėri meleku trokiti nė derė,
O shok! Do ta marr shpirtin pa e ndjerė.

Se shpirtin tėnd Allahu e kėrkon.
I hutuar njeriu filloj tė qajė,

O Engjėll, tė lutem nga jeta mos mė ndaj.
Do tė jap ar, argjend, pasuri,

Vetėm mos mė dėrgo nė varr tė zi.
Mė ler tė hyj brenda, o shok! Meleku psherėtiu,Hape derėn dhe nga shtrati ngrihu.
Nė qoftė se s'mė lejon tė hyj nė kėtė herė,

Do tė depėrtoj si xhin nėpėr derė.
Njeriu i trishtuar revolverin e mori,

Dhe nga dera atė e drejtoi.
Do ta drejtoj revolverin nga koka yte,
Do tė vras kėtu brenda. Po nuk ike.

Tashmė Meleku ishte nė dhomė,
O shok! Bėhu gati pėr vdekje! Duke thėnė.

Melekėt kurr nuk vdesin-sa budalla qė je,
Ule posht revolverin, s'tė duhet, kotė e ke.

Pse ke frikė! Mė trego o njeri,
Tė vdesėsh si ka planifikuar Ai.

Eja pra te unė mos ia nis vajit,
Por qeshu dhe gėzohu qė i kthehesh Allahut.

O Engjėll! Unė qaj dhe mėrzitem,
Sepse nuk kisha kohė qė Bismilah tė them.

Prej mėngjesi deri n'mbrėmje, pasuri kam mbledhur,
Bile as pėr shėndetin nuk jam kujdesur.

Urdhėrave tė Allahut nuk u jam bindur,
E as pesė herė nė ditė nuk jam falur.

Ramazani ka ardhur e ka shkuar,
E unė s'kam pasur kohė pėr t'u penduar.

Nė Haxh asnjėher nuk kam shkuar,
Sepse mė janė dhimbur tė hollat pėr tė paguar.

Ndonjėherė verė kam pirė ngapak,
Me gra tė tjera kam ngrėnė drekė e darkė.

O Melek! Unė tė apeloj ty,
Ma kurse jetėn pėr njė vit a dy.

Urdhėrat e Kur'anit do t'i zbatoj,
Prej kėsaj dite Ramazanit do tė filloj.

Me agjėrim e haxh do tė kompletohem,
Nga mendjemadhėsia do tė largohem.

Nuk do ta ha mė kamatėn,
Gjithė pasurin do ta jap nė zeqat.

Verėn dhe grat do t'i largoj,
Njėshmėrin e Allahut do ta dėshmoj.

Ne Melekėt urdhrat e Allahut i plotėsojmė,
Kundėr urdhėrave tė Tij nuk mund tė veprojmė.

Vdekja ėshtė pėrcaktuar pėr ēdonjėrin,
Nėnėn, babain, bijėn ose djalin.

Edhe ca kohė tė ka mbetur pėr jetesė,
Gjithė ēka ke punuar tash tė vjen nė kujtes.

Unė e kuptoj frikėn tėnde – meleku thotė,
Por, tash ėshtė shum vonė pėr lotė.

Jetove nė kėtė botė njė shekull a mė pak,
Pėr tė varfrin e mjerė, s'u bėre merak.

Prindėrit nuk i ke respektuar,
Lypėsit e uritur i ke larguar.

Dy vajzat e tua nė rrugė ttė degjenerimit shkojnė,
Nė klube nate pėr kafshatėn e gojės kėndojnė.

Nė vend qė tė bėsh mė shumė muslimanė,
I bėre fėmijėt e tuaj jomuslimanė.

Muezinin injoroje kur kėndonte ezan,
E as nuk e ke lexuar tė shejtin Kur'an.

Duke thyer premtimet jetėn e kaloje,
Shokėt i futje nė grindje dhe i pėrgojoje.

Prej pasurisė sė grumbulluar shumė ke pėrfituar,
Ndėrsa puntorėt e mjerė i ke abuzuar.

Kohėn e lirė e kaloje nė bixhoze e kalėrim,
Paratė i kishe tė vetmin qėlllim.

Haje vitamina shumė e mė shumė,
Ēėshtja e tė dobtėve s'tė ka hyrė nė punė.

Njė pikė gjaku kurrė nuk ke dhuruar,
Qė ka mundur njė njeri me e shpėtuar.

O njeri, me shumė mėkate jetėn e ēove,
Vetėm pėr famė e pasuri u mundove.

Xhenneti pėr ty? Nuk mund tė them,
Padyshim banor i Zjarrit ke me qenė.

Pėre ty nuk ka kohė pėr t'u penduar,
Do ta marr shpirtin pėr tė cilin jam dėrguar.

Sidoqoftė, fundi ėshtė shumė i trishtuar,
Njeriu filloj tė bėrtasė si i hutuar.

Nga shtrati kėrceu duke qarė e bėrtitur,
Dhe papritmas u pėrplas poshtė i vdekur.

Merr mėsim prej kėtu o ti qė lexon,
Asnjėher nuk e di kur jeta tė mbaron.

Ndryshoje jetėn duke u pėrmisuar,
Xhennetin e Tij pėr ta fituar.

Nėse kjo poezi ty tė frymėzon,
Ndoshta edhe dikujt tjetėr i ndihmon.

Mik e ke atė i cili ta tėrheq vėrejtjen nga gabimet tua e jo ai i cili ta zbukuron gabimin tėnd pėr t'u bėrė mė i dashur

SHPERNDAJE PER HATER TE ZOTIT TEND I CILI TE KRIJOI DHE TE DHUROI SHUM TE MIRA
Allahu thotė:

"E Kush ėshtė nė rrugė mė tė mirė se ai qė thėrret nė rrugėn e Allahut,qė bėn vepra tė mira dhe qė thotė"Unė jam prej Muslimanėve?"(Fussilet 33)
MOS NA HARRONI NE DUAT TUAJ......... </BLOCKQUOTE>
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Poema
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Poezi dhe tregime Islame-
Kėrce tek: