ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Tė pyes

Shko poshtė 
AutoriMesazh
muslimone
Antar Fillestar/e
Antar Fillestar/e


Numri i postimeve : 62
Join date : 16/07/2010
Age : 30

MesazhTitulli: Tė pyes    17.07.10 1:18

Tė pyes nė njė mijė gjuhė ty qė di tė flasėsh
A ndalesh tė mendosh dhe mendjen ta vrasėsh
Tė pyes , pres pėrgjgje pėr njė mijė ndodhi
Mė fol si tė mundesh me ē'gjuhė di ti
Mė thuaj kush tė pruri ne jetė tė jetosh?
Dhe ajrin kush tė dha lehtas tė frymosh?
Dritėn shum tė vlerė qė na mbanė tė gjallė?
Na ndrin' qė tė shohim me dy sytė nė ballė
Shpirtin kush ta dha pėr tė cilin s'di?
Si duket , ē'far ėshtė veq emrit tė tij
Apo tė tė pyes pėr retė qė bashkohen
Kush i m'ba nė qiell qė mos tė rrėzohen?
Kush e bėri dritėn qė lindėn nga dielli lindė?
Dhe terrin pa nėnė , mė thuaj , mė bind!
Kush ta merrka jetėn vitet kur tė shkojnė
Tė thėrmon ne dhe para se t'vajtojnė
Tė tret tė harron sikur mos tė ishe
Tė harrojnė ty edhe gjithqka kishe
Kush tė kthe nė jetė nga kur zgjohesh nga gjumi
ėndėrrat e jetės kush ti merr si lumi
Nė tokė tė kujt rron hiq pa llogari?
Me ē'mendje mohon gjithqka o njeri?
Tė pyes nė njėmijė gjuhė ti vetėm mė thuaj
Me gjuhėn e zemrės e jo me gjuhė tė huaj
Pse e mohon Zotin me gjith begatitė
Qė t'dha gjith tė mirat edhe mirėsitė...

Argjend Xhelili
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Tė pyes
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Poezi dhe tregime Islame-
Kėrce tek: