ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Vizita e tė sėmurit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 187
Join date : 10/07/2008
Location : Gjilan

MesazhTitulli: Vizita e tė sėmurit   12.07.08 14:25

Transmeton Ebu Hurejre se Profeti (salallahu alejhi ue selem) ka thėnė: “Kush viziton njė tė sėmurė, apo viziton njė vėlla tė tij nga feja, atė e thėrret njė thirrės: “ U gėzofsh me tė mira dhe u shpėrblefshin hapat e tua me tė mirė dhe shtėpia jote u bėftė xheneti!” (Transmeton Tirmidhiu)

Koment i hadithit

Njė nga obligimet e muslimanit ndaj vėllait tė tij musliman ėshtė qė ta vizitojė atė kur tė sėmuret. Tė vizituarit e tė sėmurit ėshtė njė nga sunetet e Profetit (salallau alejhi ue selem) dhe pėr tė ka shpėrblime tė shumta, pėr tė cilat flet edhe ky hadith.

Shkaku se ai i cili e praktikon kėtė punė ka shpėrblim tė tillė ėshtė se me vizitėn e tė sėmurit njeriu ia futė gėzimin nė zemrėen e tė sėmurit dhe ia lehtėson nė tejkalimin e vėshtirėsive dhe problemeve me tė cilat ballafaqohet.

Vizita e forcon lidhjen vėllazėrore ndėrmjet muslimanėve dhe kėshtu ngjallė dhe krijon dashuri ndėrmjet tyre, prandaj edhe vizituesit i premtohet shpėrblimi i hyrjes nė xhenet.

Dobitė e hadithit

1.Vizita e tė sėmurit ėshtė njė nga obligimet e muslimanit ndaj muslimanit.

2.Shpėrblimi i madh tė cilėn e arrin vizitori i tė sėmurit.

3.Profeti (Paqja dhe bekimi qofshin mbi tė!) tregon pėr njė fshehtėsi (gajb) pėr tė cilėn Allahu ia ka mundėsuar atij ta kuptoj, ajo ėshtė se vizitori do tė thirret me atė thirrje qė pėrmendet nė hadith. Pra kjo ėshtė njė nga muxhizet e Profetit (salallahu alejhi ue selem).

Pėrgatiti: Alaudin Abazi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://nur-islam.forummotion.com
 
Vizita e tė sėmurit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Sunnet & Hadith-
Kėrce tek: