ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Test praktik ----- SA JE MUSLIMAN-----

Shko poshtė 
AutoriMesazh
muslimone
Antar Fillestar/e
Antar Fillestar/e


Numri i postimeve : 62
Join date : 16/07/2010
Age : 30

MesazhTitulli: Test praktik ----- SA JE MUSLIMAN-----    17.07.10 0:58

Falėnderimi i takon All-llahut atė e falėnderojmė dhe prej Tij ndihmė dhe falje kėrkojmė, Kėrkojmė mbėshtetje tek All-llahu nga tė kėqiat e shpirtit dhe veprave tona. Atė qė udhė¬zon All-llahu, s’ka kush e humb dhe atė qė humb, s’ka kush e udhėzon. Dėshmoj se s’ka zot tjetėr pėrveē All-llahut dhe dėshmoj se Muhammedi(Salallahu Alejhi ve Selem) ėshtė rob dhe i Dėrguar i Tij.

Aje Ndalur njė dit tė mendosh, qė vetėn tėnde ta vlerėsosh


Disa Pėrkujtime dhe kėshilla sė pari vetės tani juve Vėllezėr dhe Motra nė Islam
Fjalėt qė iu them janė nga thellėsia e zemrės e inshallah iu prekin nė zemėr,dot filloj nga gjėrat tė cilat ndoshta i llogarisim pak por te Allahu kanė vlerė shumė.

Vėlla dhe Motėr

Ndalu mendo dhe pyete vetėn:

Qe sa kohė nuk ke falur 2 sunnet mas Abdesit ............?

Qe sa kohė nuk e ke falur Namazin Duha...... ......?

Qe sa kohė nuk i ke falur 12 sunnete mbreda ditės............?

Qe sa kohė nuk ke falur sunnet mes ezanit edhe ikametit.............?

Qe sa kohė nuk je zgjuar nė mes natė tė falesh dhe lutje tė bėsh............?

Vėlla dhe Motėr

Aje prej tyre qė nė ēdo mėngjes dhe mbrėmje e bėn dhikrin...........?

Aje prej a atyre qe ne ēdo te Hėnė dhe te Ejte Agjėron............?

Aje prej atyre qe ditėt e ndriēuara i Agjėron........ .........?

Aje prej atyre qe gjatė ditės nga e keqja ndalon dhe nga e mira urdhėron.......?

Aje prej atyre qė Babėn dhe Nėnėn i respekton...... ......?

Aje prej tyre qe vllahun dhe motrėn pėr hir tė Allahut i kėshillon............?

Aje prej atyre qė farefisin e viziton...........?

Aje prej atyre qė shikimin tėnd e nė haram e ndalon................?

Aje prej atyre qė pėr mėkatet tua derdh lot................?
Vėlla dhe Motėr

Sa Kur-an mbrenda dietės lexon....?
Sa Allahu me dhikir dhe falemenderim e pėrkujton......... ..?

Sa salavat Muhamedit (Salallahu Alejhi ve Selem) i dėrgon...........?

Sa prej tė Sėmurėve ti i viziton...................?

Sa nga thyerjet e muslimanve je qė prezanton. ...........?

Sa prej polemikave i len pėr Allahun edhe pse pėrparėsi ke ti...........?

Sa lutje Allahut mbrenda ditės i kėrkon. ...................?

Ndalu mendo dhe pyete veten a jemi ne nė kėto vepra.............?

Vėlla dhe Motėr

Tė largohemi nga ēdo gjė e cila nuk ėshtė e dobishme .

Tė veprojmė ata qė ėshtė e dobishme e qė ka nevojė shoqėria jonė.

Tė kesh kujdes kur tė lodhesh me njė punė ndėrroje me tjetėr apo ngadalėso ritmin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Test praktik ----- SA JE MUSLIMAN-----
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Keshilla Islame-
Kėrce tek: