ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Fshehja e sekreteve tė vėllezėrve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
muslimone
Antar Fillestar/e
Antar Fillestar/e


Numri i postimeve : 62
Join date : 16/07/2010
Age : 30

MesazhTitulli: Fshehja e sekreteve tė vėllezėrve    17.07.10 0:33

Fshehja e sekreteve tė vėllezėrve

Prej moralit dhe edukatės sė Selefėve ishte se ata i fshehnin sekretete njerėzve. Ata thonin: “t e besimtarėve janė varre plot sekrete.”

Nemimeh (d.m.th. thashethemet) ėshtė qė t’i tregosh njė pale tėtretė apo t’u tregosh disa njerėzve tė tjerė fjalė qė e dėmtojnė atėnga i cili dolėn fillimisht kėto fjalė.
Nemime pėrkufizohet ndryshe si: zbulim i asaj qė urrehet tė zbulohet.

I Dėrguari i Allahut (sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem) ka thėnė: “Kattati nuk ka pėr tė hyrė nė Xhenet!” [1] qė ka pėr qėllim atė i cili merret me thashetheme.

Ėshtė transmetuar poashtu lidhur me thėnien e Allahut: “Dhe gruaja e tij qė mbart drutė e zjarrit.” [2] se ajo (gruaja e Ebu Lehebit) merrej me thashetheme dhe mbante tė tjerėt nė gojė.

Jahja Ibn Ebi Kethir, Allahu e mėshiroftė, thoshte: “Ai qė merret me thashetheme ėshtė mė i keq se magjistari megjithėse askush nuk e kupton.
Atė qė mund ta bėjė thashethemexhiu pėr njė periudhė tė shkurtėr kohore nuk mund ta bėjė njė magjistar pėr njė muaj.
Thashethemet kanė ēuar nė derdhjen e gjakut, kanė ndezur fitne tė mėdha, duke i bėrė njerėzit qė tė largohen nga vendet e tyre, si dhe mjaft ligėsi tė tjera.”

Khalid Ibn Safran, Allahu e mėshiroftė, ka thėnė: “Pėrbuze atė qė merret me thashetheme edhe nė qoftėse ai po thotė tė vėrtetėn.
Thashethemet janė rrėfime dhe pranimi i tyre ėshtė lavdėrim pėr transmetuesin e tyre. Kėshtu qė, transmetimi i tyre ėshtė mė i keq se sa vetė thashethemet.”

Fundnota:
[1] Transmetuar nga Bukhari (10/472) nė el-Edeb, Muslimi (2/113) nė el-Imam, Tirmidhiu (8/182) nė el-Birr… dhe Ebu Davudi (13/219) nė el-Edeb.
[2] suretul-Leheb, ajeti n. 4

Nguliteni mirė nė mendje kėtė o vėllezėr dhe kini kujdes se mos nxirrni sekretet e vėllezėrve tuaj apo se mos u tregoni tė tjerėve atė qė dėgjoni prej tyre.
Mos e ngatėrroni nxjerrjen dhe ekspozimin e gabimeve, bidateve dhe devijimeve tė atyre qė e kanė braktisur menhexhin Selefij - me nxjerrjen nė shesh tė gabimeve dhe gjynaheve tė vėllezėrve tuaj pėr hesap tė inateve personale qė keni me ta!
Mos i ngatėrroni hesapet personale me ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me Fenė e Allahut! Mos e ngatėrroni kėshillimin me poshtėrimin!

Allahu na pėrmirėsoftė gjendjen tonė dhe na udhėzoftė tek ēdo gjė qė na sjell Kėnaqėsinė e Tij!. Allahu na faltė pėr mangėsitė tona dhe na largoftė nga ēdo gjė qė na sjell Zemėrimin e Tij!

Shkėputur nga libri: “Nga Cilėsitė e Selefėve” tė Ahmed Ferid
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Fshehja e sekreteve tė vėllezėrve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Keshilla Islame-
Kėrce tek: