ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Dėgjimi me Iman

Shko poshtė 
AutoriMesazh
muslimone
Antar Fillestar/e
Antar Fillestar/e


Numri i postimeve : 62
Join date : 16/07/2010
Age : 30

MesazhTitulli: Dėgjimi me Iman    17.07.10 0:29

Dėgjimi me Iman<BLOCKQUOTE class="postcontent restore ">Ky ėshtė dėgjimi tė cilin e lavdėron Allahu i Lartėsuar nė Librin e Tij. Ka urdhėruar dėgjimin e tij, i ka lavdėruar tė gjithė qė e praktikojnė kėtė, ndėrsa i ka qortuar dhe i ka mallkuar ata tė cilė nuk e praktikojnė kėtė. I ka bėrė mė tė humbur se kafshėt. Ata na zjarr (xhehenem) do tė thonė:
“Dhe thonė: “Sikur tė kishim dėgjuar dhe pasur mend, ne nuk do tė ishim prej banorėve tė zjarrit.” [1]


Kjo ka tė bėjė me dėgjimin e ajeteve tė Tij tė cilat lexohen dhe tė cilat i ka shpallur nėpėrmjet Pejgamberit tė Tij. Ky dėgjim ėshtė themel i imanit nė tė cilėn qėndron ndėrtesa e tij. Kjo ndahet nė tri pjesė: dėgjimi me anė tė vėzhgimit, ndėrsa arrihet me shqisėn e tė dėgjuarit; dėgjimi me kuptim dhe me marrje vesh; dėgjimi qė nxit kuptimin dhe pranimin e saj si dhe praktikimin me vepėr. Tė gjitha kėto tre lloje janė pėrmendur nė Kur’an.


Dėgjimin me anė tė vėzhgimit e gjejmė nė fjalėt e Allahut tė Lartėsuar qė kanė tė bėjnė me rastin e xhinėve besimtarė, kur thonė: “Ne kemi dėgjuar njė Kur’an qė mahnit, qė udhėzon nė tė vėrtetėn, prandaj ne i besuam atij...” [2]


Kėtė e gjejmė edhe nė fjalėt e Allahut: “O populli ynė, ne dėgjuam njė libėr tė shpallur pas Musait, qė vėrteton atė para tij, qė udhėzon nė tė vėrtetėn dhe nė rrugėn e drejtė!” [3]


Ky ėshtė dėgjimi me vėzhgim pėr tė cilin direkt ėshtė i lidhur imani dhe thirrja e atij me tė cilėn thirret.
Dėgjimi me kuptim dhe me marrje vesh u ėshtė mohuar atyre tė cilėt i kthejnė kokat e tyre dhe tė cilėt janė tė pakujdesshėm. Allahu i Lartėsuar thotė: “Nė tė vėrtetė, ti (Muhamed) nuk mund t’i bėsh tė dėgjojnė tė vdekurit e as nuk mund ta bėsh tė shudhėrin tė dėgjojnė thirrjen, kur ata kthejnė shpinėn.” [4]


Dėgjimi me kuptim dhe pranimin dhe pasimin e asaj nė vepėr e gjejmė nė fjalėt e Allahut tė Lartėsuar kur i pėrshkruan robėrit e Tij mu’minėt se kanė thėnė: “Dėgjuam dhe respektuam.” [5]
Ky ėshtė dėgjim nėpėrmjet pranimit dhe pėrgjigjes qė jep fryt tė nėnshtrimit ndaj Allahu tė Lartėsuar.[1] El Mulk:10

[2] El-Xhin: 1-2

[3] El-Ahkaf:30

[4] Er-Rum:52

[5] En-Nur:51Pėrmblodhi: Ummu Sejf </BLOCKQUOTE>
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Dėgjimi me Iman
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Keshilla Islame-
Kėrce tek: