ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Mos u pikello, por dije sa e shtenjte eshte ajo per te cilen merzitesh

Shko poshtė 
AutoriMesazh
muslimone
Antar Fillestar/e
Antar Fillestar/e


Numri i postimeve : 62
Join date : 16/07/2010
Age : 30

MesazhTitulli: Mos u pikello, por dije sa e shtenjte eshte ajo per te cilen merzitesh    17.07.10 0:26

Mos u pikello, por dije sa e shtenjte eshte ajo per te cilen merzitesh


Pejbamberi s.a.v.s thote Kur them pa te meta eshte lartmadheria e Allahut (subhanllah) dhe , Falenderimi i takon vetem Allahut , (Elh) dhe ska Zot tjerte perveq Allahut, (La ilahe ilallah ) dhe Zoti eshte me i Mashi, ( Allahu Ekber) ato fjale jane me te dashura, se sa dielli kur te linda ne mengjes dhe ngroh qdo gje,


Njeri nga te paret tane tha per te pasurit , pallatet , poziten dhe pasurine tyre . Ne hame dhe ata hane, ne pime dhe ata pine , ne shikojme dhe ata shikojne, por ne nuk llogaritemi , e ata do te llogariten (per pasurine qe kane , si e fituan dhe ku e harxhuan).

Poeti shprehet

Veq nje nate e pare e varrit, mjafton ti harrosh pallatet e ndrequra,
Me kopshte ne forume te harkut te Haverenkut dhe pasurine e mbretit romak

Ne te vertete ju Na erdhe nje nga nje, ashtu siq ju krijuam se pari. (Kuran 6. 94)


Besimtaret thon te bindu thelle.

Allahu dhe i Derguari s.a.v.s i Tij e thane te verteten (Kuran 33.22)

Ndersa hipokritet qe ne zemra kishin semundje , thane

Allahu dhe i Derguari i Tij sna premtojne tjerte vete, se mashtrim . (Kuran33. 12)

Njeriu jete e nderton me idete e veta . Pra , mendimet e tua jane ato qe te japin fryte te fresketa apo te prishura. Keto mendime jane , po ashtu , ato qe te lene gjurme ne jete , pa marre parasysh a jane gjurme te lumturise apo te hidherimit . Lexoji keto fjale me vemendje e do te kuptosh ku e kam qellimin , Nese je i por skane kembet , atehere do te te vije ndermend se duhet ta Falenderosh Zotin tend per ty kembet e tua qe i ke trup!

Edhe pse je kembe zbathur!

Osht maru nga Liber nga Mos u trishto Autori Aid el-Karni
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Mos u pikello, por dije sa e shtenjte eshte ajo per te cilen merzitesh
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Coca-Cola
» Njė tjetėr civilizim nė thellėsi tė Tokės …
» Jeta
» Parafytyrimi kreativ
» A rikthehet shpirti pas vdekjes

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Keshilla Islame-
Kėrce tek: