ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Mos u brengos , perderisa u ben te mire nerezve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
muslimone
Antar Fillestar/e
Antar Fillestar/e


Numri i postimeve : 62
Join date : 16/07/2010
Age : 30

MesazhTitulli: Mos u brengos , perderisa u ben te mire nerezve    17.07.10 0:25

Mos u brengos , perderisa u ben te mire nerezve

Vertet , bamiresi eshte rruge e lumturise dhe ne hadithin e vertete thuet , Me te vertet Allahu (xh.sh) Diten e Gjykimit i thote robit te vet duke i kerkuar llogari . O biri i Ademit , isha i uritur e ti nuk Me ofrove ushqim. Tha si te te ushqej kur ti je zoti i gjithesis ! Tha a se dije se robi im filani i biri i filanit isht uritur e ti si dhe ushqim. Sikur ti kishe ofruar ushqim do ta kishe gjetur ushqimin e tij tek Une .

O biri i Ademit , Me mori etja e ti sme dhe uje te pi tha si te jap une uje kur ti je Zoti i gjithesise ! Tha A se dije se robi im filani i biri filanit u ndje i etur e ti si dhe uje Sikur tia kishe ofruar ujin , do ta gjeje ate pike uji tek Une
O biri i Ademit u semura e nuk erdhe te Me vizitosh , Tha si te te Vizitoj une ty kur Ti je Zoti i gjithesise ! Tha Ase degjove se robi im filani i biri i filanit u semure e ti se vizitove . Sikur ta kishe vizituar , do te Me kishe gjetur te ai

Ketu duhet te veresh diqka ne fund te hadithit gjejme fjalen e Allahu do te Me kishe gjetu Mua te ai e nuk thote si te tek dy te parat do ta kishe gjetur ate te Une , per shkak se Allahu [xh,sh] eshte zemerthyerit , siq eshte i semuri.

Dije se Allahu [xh.sh] e futi ne xhennet laviren prej beni israileve , per shkak se ajo i ofroi uje qenit te pije dhe ta shuaje etje. E si do te jete Allahu [xh.sh] me ata te cilet japin ushqim dhe pije , heqin veshtiresite dhe menjanojne ngushtesite!

Trasmetohet se Pejgabmberi [s.a.v.s] ka then Kush prej jush ka ushqim me teprice , le ti jap atije qe ska aspak e kush prej jush ka nje kafshe teper , le tia jape atije qe ska asnje

Thote Hatimi

Kur jam ulur mbi shpine te kafshes e para kam lumin

Nuk e lejoj , qe para tjerve , kjo te pije ujin

Nese je kalorse i kafshes qe ta bart

Mos kalo pran kembesoreve , koken ngritur lart

Leshoja kafeshes doren qafes , qe te ulet ne toke

Hip te lodhurin mbi shpine te saj , edhe ne patsh shok.


Thote hatimi ne ca vargje te bukura , duke e keshilluar sherbetorin per pritjen e musafirit

Ndize zjarrin , se nata eshte e ftofte, bir.

Nese me vjen miku , ti shko se je i lire.

Nje dite i thote gruas te vet

Perqatit ushqim sa ma teper, thua se pret mbreter.

Ndodh naten vone dera te ma treokase

Te kem ushqim te ngrohet , udhetarin ta mirepres.

Kur skam mik ne tryeze , ushqimin dot nuk e pertyp

Me mbetet ne nofull, e sme shkon dot ne fyt.

Thot ne nje poezi tjerte

Fisnike , pasurine qe kemi sot ndodh te nesermen na largohet

Sna mbete gje ne kete jete , pos fjala e mir qe perkujtohet .

Snumerohet si i pasur , ai qe ka flori e fletushke

Nese merzite mbi koke i palohen , e gjoksin e ka te ngushte.

Edhe nese qelesat e pallateve, ne dor i kane rene .

Mjafton rrudhat te qendisura ne fytyre, jeta peshqesh ia ka dhene.

Se ne kete jete , dy here sdo te jetosh


Ibn Mubareku kishe nje fqinj jehudi , mirepo para se te ushqenet femijet e vet, i trokiste fqinijt jehudi dhe ia jepte ushqimin , ashtu siq kujdesej edhe per veshmabathjen e tij. Nje here i kerkuan jehudit, ta shiste shtepine , e ai u pergjigj.
Shtepia ime kushton 2 mije dinar , nje mije eshte qmimi i saj dhe nje mije fqinij im Ibn Mubareku ! Kur degjoi Ibn Mubareku per kete , iu lut Allah [xh.sh]
O Zot yne , udhezoje ate meIslam, dhe nuk kaloi shume e jehudiu pranoi islamin, me lejen e Allahu[xh.sh]

Kaloi Ibn Mubareku rruge me karavanin e tij te mbushur perplot me nevojat qe kishte , kur ne rruge papritmas pa nje grua e cila mori larasken e ngordhur nga mbeturinat e rruges . Per te pare kush ishte ajo grua , dergoi pas gjurmeve te saj djalin e tij.
Kur djaloshi arriti tek ajo e pyeti per qeshtjen e laraskes se ngordhur, e ajo tha .
Gati tri dite me radhe nuk hame gje, pos asaj qe hidhet ne mbeturina. Syte e djaloshit u mbushen me lot dhe i pikelluar shkoi e i tregoi te atit , Ibn Mubarekut. Sa qel e mbyll syte urdheroi karavanin qe kishte marr rruge per ne Haxhxh, te shperndahet ne ate fasht me gjithqka qe qe mbante . U kthye dhe ne ate vit nuk e beri Haxhxhin . Ate nate pa ne enderr dike qe i thonte . Hazhzh te gezuar, udhetim te falenderuar dhe mekat te shlyer . Allahu pra , ia pranoi qellimin e tij per kryerjen e Hazhzhit

Allahu [xh.sh] thote ne Kuranin famelarte.

Madje edhe sikur te kishin vete nevoje per te , ata u jepnin perparesi atynve para vetvetes.

O Allahu qsjelle madheshtore kishin! Qqellime te pastra! Qzemra plot besim !

Mos u pendo , pra per vepra te mire qe ben qofte dhe e tepert, pendohu per vepren e keqe qofte ajo e vogel


Osht mar nga libri Mos u trishto Autor Adi-elKarni
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Mos u brengos , perderisa u ben te mire nerezve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Keshilla Islame-
Kėrce tek: