ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Ti kujtojm Shokt e Pejgamberit s.a.v.s

Shko poshtė 
AutoriMesazh
muslimone
Antar Fillestar/e
Antar Fillestar/e


Numri i postimeve : 62
Join date : 16/07/2010
Age : 30

MesazhTitulli: Ti kujtojm Shokt e Pejgamberit s.a.v.s    17.07.10 0:16

Te kojtojme Ebu Bekerin, r.a dhe vuajtejet e tij. Ai flijoi emrin e vet , e dha shtepine dhe gjithe qka kishte ne rrugen te Allahut dhe ne fund ngadhenjeu me zemren e vet te sinqerte.

Omer ibni Hattabi r.a u vra me thike gjersa ndodhej ne mihrab, pasi kishte kaluar nje jete plot me flijime, luftera dhe privime. Njihet per drejtesine e tije

Osmani r.a eshte there gjersa po kendonte Kuran. Dhe shpirtin e vet e dha ne rruge drejt qellimeve te shenjat dhe larta.

Aliu,r,a eshte vrare ne xhami pasi tregoi me shembullin e ndritur si flijohet dhe luftohet per fe dhe drejtesi.

Huseni ibn Ali gjithashtu eshte nderuar me shehadet . Eshte vrare nga armiqte e islamit.

Seid ibni Xhubejrir,a ka qene alim i njohur dhe zahid . E vrau Haxhaxhi dhe keshtu mori mbi vete mekatet e tij.

Ibn Zubejri, r.a eshte nderuar e shehadet ne Haremin e shenjte. Eshe ate e ka vrare Haxhaxhi i padrejte.


Ahmed ibni Hanbeli , prijes i elhi-suneti vel-xhemaat-it, eshte burgosur dhe rrahur pa te drejte.

Ahmed ibni Nasri el-Hazai eshte vrare vetem ngase e fliste te verteten, ndersa ishte imam dhe dijetar i madh.

Shejh ibni Tejmije eshte burgosurdhe i eshte ndaluar qdo kontakt me familjen, shtepinedhe librat, por Allahu beri qe emri i tij te jete i njohur.

Imam Ebu Hanife eshte rrahur me kamxhik nga kalifi Xhafer el-Mensuri.

Seid ibni el-Musjjebi, dijetar i njohur dhe besimtar i devotshem, eshte rrahur nga emri i Medines.

Malik ibn Enesi eshte rrahur publikisht para valiut te qytetit.

Abdullah ibni Avni, muhadith i njohur , eshte torturuar dhe rrahu nga Bilal ibni Ebu Burde.

Sikur do te numeronim te gjithe njereizit e mire qe jane torturuar, rrahur dhe ndeshkuar ne menyra te ndyshme, nuk do te kishim mjaft hapesire dhe kohe. Prandaj do te mjaftohemi me keta qe i permendem.

Sillu ndaj kesaj bote si ndaj hijes tende. Nese synon ta kapesh, do te lodhesh dhe nuk do tia dalesh. Ne fund do te dergoje ne varr pa plotesuar deshirat dhe planet. Nese hijes tende ia kthen shpinen , ajo do te vije pas, do ta shohesh, do te percijelle kudo . Njesoj eshte edhe me kete bote

eshte mar nga libraKeshilla per jete te lumtur
Autori Aid El-Karni
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Ti kujtojm Shokt e Pejgamberit s.a.v.s
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Keshilla Islame-
Kėrce tek: