ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Mirėsevjen lule trendafili

Shko poshtė 
AutoriMesazh
muslimone
Antar Fillestar/e
Antar Fillestar/e


Numri i postimeve : 62
Join date : 16/07/2010
Age : 30

MesazhTitulli: Mirėsevjen lule trendafili    17.07.10 0:14

Mirėsevjen
ti qė je: namazlie, agjėruese, e devotshme dhe e pajisura me frikėrespekt.
ti qė je: e ndershme, e matur, e mbuluar dhe dinjitoze.
ti qė je: e arsimuar, syhapur, vizionare dhe e udhėzuar.
ti qė je: besnike, e vėrtetė, sadakadhėnėse dhe mikeshė.
ti qė je: durimtare, qė shpreson shpėrblimin, penduese dhe qė kthehesh te All-llahu,
ti qė je: pėrmendėse e All-llahut, falėnderuese, thirrėse dhe e vetėdishme.
ti qė je: pasuese e Asijės, Merjemes dhe Hadixhes.
ti qė je: edukatore e trimave dhe nėnė e burrave.
ti qė je: kultivuese e vlerave dhe kujdestare e idealeve.
ti qė je: xheloze pėr nėpėrkėmbjen e kufinjve dhe larg tė gjitha harameve.

Po
Po …buzėqeshjes tėnde tė bukur qė nxit dashurinė dhe dėrgon afėrsi tjerėve.
Po … fjalėve tuaja tė mira qė ngrisin shoqėri tė ligjshme dhe eliminojnė urrejtjet.
Po … sadakasė qė e bėn tė lumtur njė tė ngratė, gėzon njė tė varfėr dhe ngop njė tė urritur.
Po … ndejės me Kur'an, duke lexuar, menduar rreth tij, duke zbatuar, pėrplot pendim dhe istigfar.
Po … dhikrit dhe istigfarit tė shumtė, mvarshmėrisė nga duaja dhe pėrmirėskmit tė pendimit.
Po… edukimit tė fėmijėve tuaj nė fe, mėsimit tė sunnetit dhe udhėzimit drejt asaj qė u bėn dobi atyre.
Po … nderit dhe mbulesės tė cilėn e ka urdhėruar All-llahu, qė ėshtė rruga e mbrojtjes dhe ruajtjes.
Po… shoqėrimit me gra dhe vajza tė mira qė ia kanė frikė All-llahut, e duan fenė dhe i nderojnė vlerat.
Po … bamirėsisė ndaj prindėrve, kujdesit ndaj farefisit, nderimit tė komshisė dhe kujdesit pėr jetimin.
Po … leximit tė dobishėm, shfletimit pėrfitues, librit tė kėndshėm dhe udhėzues.

Jo…!
Jo… harxhimit tė kohės nė gjėra tė pavlefshme, sikur qė janė dėshira pėr hakmarje dhe debati i padobishėm.
Jo … dhėnie pėrparėsi grumbullimit tė pasurisė para shėndetit, lumturisė, gjumit dhe rehatisė tėnde.
Jo… pėrcelljes sė gabimeve tė tė tjerėve, pėrgojimit tė tyre dhe harrimit tė tė metave tė vetes.
Jo… zhytjes nė lezetet e epshit dhe dhėnia e ēdo gjėje qė epshi kėrkon dhe ia ka ėndja pėr te.
Jo … humbjes sė kohės me njerėz bosh dhe harxhimit tė kohės nė lozje.
Jo …mosdhėnies rėndėsi pastėrtisė sė trupit dhe shtėpisė, aromave tė kėndshme dhe rendit.
Jo … pijeve tė ndaluara, duhanit, nargiles dhe ēdo tė keqeje.
Jo … kujtimit tė ndonjė fatkeqėsie qė ka ikur, katastrofe qė ka kaluar ose gabimit qė ka ndodhur.
Jo … haresės sė ahiretit dhe punės pėr te dhe neglizhencės sė atyre pamjeve.
Jo… harxhimit tė pasurisė nė harame, israfit (teprimit) nė gjėra tė lejuara dhe mangėsisė nė adhurime.
Dhjet trandafila
- Kujto se Zoti yt ia fal atij qė falje kėrkon, ia pranon pendimin atij qė pendohet dhe e pranon ate qė te Ai kthehet.
- mėshiroi tė dobtit je e lumtur, jepju nevojtarėve shėndoshesh dhe mos bart mllef je pėrplot me shėndet.
- je optimiste sepse All-llahu ėshtė me ty, kurse melaqet kėrkojnė falje pėr ty, e xhenneti tė pret.
- fshiji lotėt me mendimin e mirė qė ke pėr All-llahun, largoi brengat duke i kujtuar dhuntitė e All-llahut pėr ty.
- mos mendo se dynjaja i ėshtė plotėsuar dikujt, nuk ka nė ruzullin tokėsor kujt i ėshtė realizuar ēdo kėrkesė dhe ėshtė shpėtuar nga ēdo pengesė.
- bėhu pema e hurmės ambicioze, larg tė kėqijave, e nėse gjuhet me gurė, i jep frytet e veta.
- a ke dėgjuar ndonjėherė se mėrzia i kthen gjėrat e kaluara, ose se brenga e pėrmirėson gabimin, pse pra tė mėrzitemi dhe tė brengosemi?!
- mos prit sprova dhe telashe, por siguri, paqė dhe shėndet, me leje te All-llahut.
- fike zjarin e urrejtjes nga gjoksi yt me falje tė pėrgjithshme pėr secilin qė ka gabuar ndaj teje.
- larja, abdesti, parfymi, misvaku dhe rendi janė shėrime tė sukseshme pėr ēdo tė keqe dhe ngushtice.

Dhjet lule
- ji sikur bleta, shkon nė lule me aromė dhe pemė tė freskėta.
- nuk ke kohė pėr tė zbuluar mangėsitė e njerėzve dhe grumbullimin e gabimeve tė tyre.
- nėse All-llahu ėshtė me ty, nga kush frikohesh, e po qe All-llahu kundėr teje, nga cili shpreson?!
- Zjarri i zilisė e han trupin, kurse xhelozia e tepruar ėshtė zjarr i rezikshėm.
- nėse sot nuk je e pėrgaditur e nesėrmeja nuk ėshtė pronė e ytja.
- tėrhiqu e shėndoshė nga tubimet e lozjes dhe bisedave tė kota.
- me moralin tėnd bėhu mė e bukur se kopshti.
- bėj mirė, sepse ti do tė jesh njeriu mė i lumtur me te.
- lėrja Krijuesit krijesat, ziliqarit vdekjen, armikut haresėn.
- lezetin e haramit e pason keqardhja, pendimi dhe dėnimi.
Dr. Aid El-Karni
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Mirėsevjen lule trendafili
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: FEJA ISLAME - Forumi gjeneral :: Keshilla Islame-
Kėrce tek: