ForumWww.Nur-Islam.TPytėsoriLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi
Radio NurIslami

Share | 
 

 Ndalimi i zilise (hasedit)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
muslimone
Antar Fillestar/e
Antar Fillestar/e


Numri i postimeve : 62
Join date : 16/07/2010
Age : 30

MesazhTitulli: Ndalimi i zilise (hasedit)    16.07.10 22:24

Ndalimi i zilise (hasedit)
37. Muaviu [radijallahu anhu] thotė: kam dėgjuar Pejgamberin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] duke thėnė: nėse i pėrcjell tė metat e njerėzve atėherė i ke shkatėruar ata, ose gati se i ke shkatėrruar ata.” (Ebu Davudi, Neveviu e vėrteton hadithin)

Allahu [subhanehu ve teala] thotė: “o ju qė keni besuar, largohuni prej dyshimeve tė shumta, meqė disa dyshime janė mėkat dhe mos hulumtoni pėr zbulimin e tė metave tė njėri tjetrit, dhe mos pėrgojoni njėri tjetrin; a mos ndonjėri prej jush dėshiron tė hajė mishin e vėllait tė vet tė vdekur? Atė pra e urreni! kini frikė nga ndėshkimi i Allahut, e Allahu ėshtė mėshirues, Ai pranon shumė pendimin.” (Huxhurat – 12)

Fjala pėrgjim (texhessus) ėshtė prej fjalės xhes qė don tė thotė: provim me dorė, qė ėshtė njė prej shqisave tė njeriut. Qėllimi i hadithit tė lartėpėrmendur ėsht: ndalimi i pėrcjelljes sė tė metave tė muslimanėve sepse ajo shpien nė shkatėrrimin e tyre.

Ka shumė hadithe dhe ajete tė cilat ndalojnė pėrgjimin e tė metave, Allahu [subhanehu ve teala] thotė: “mos hulumtoni pėr zbulimin e tė metave tė njėri tjetrit” (Huxhurat – 12), kurse Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] thotė: “mos dėgjoni fshehurazi fjalėt e njerėzve as mos hulumtoni tė metat e tyre.” (Buhariu)

Kujdes, kujdes vėlla musliman nga hulumtimi i tė metave tė muslimanėve dhe pėrcjellja e tyre, Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] thotė: “ai qė pėrcjell tė metat e vėllait tė tij musliman Allahu e pėrcjell atė deri sa t’ia zbuloj ato nė shtėpinė e tij.” (Ahmedi), poashtu thotė: “kush ia mbulon njė tė metė vėllait tė tij Allahu ia mbulon atij njė tė metė Ditėn e Kijametit.” (Ahmedi)

Pėrjashtohet nga ky rregull kur hulumtimi i kėtillė ėshtė metodė e vetme pėr tė shpėtuar dikėnd, pėr shembull, sikur tė lajmėroj ndonjė njeri tė besueshėm se filani ėshtė vetmuar me njė tjetėr pėr ta mbytur.Ahmed Muadh Hakkij
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Ndalimi i zilise (hasedit)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Gruaja dhe Familja ne Islam :: Gruaja (Muslimanja)-
Kėrce tek: